Davutoğlu Genel Kurul'da konuştu

Davutoğlu Genel Kurul'da konuştu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2015 bütçe görüşmeleri çerçevesinde Meclis'te açıklamalarda bulunuyor.

Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:

"Türkiye birbiriyle kenetlenmiş bir millete sahiptir. Bir medeniyeti savunmak için omuz verdiler. Türkiye Cumhuriyeti köklü bir devlettir. Ne oldu da biz bu kadim milletin son medeniyetini kaybettik. Maalesef bu aidiyet bilincini kıranlar oldu. Halaskar-i Zabitan gibi kurumlar vardı. Duyun-u Umumiye geldi. 20 yüzyıla girerken devletimizin AK Partiöncesi durumuna bakalım. Devlet-millet aidiyet bağı çökmüştü. Başörtülü kızlar aşağılanıyorlardı. Duyun-u Umumiye memunu gelir karşısına bakanlar ceket iliklerdi. İş dünyası başbakanın ne dediğine bakmazdı. İstanbul Lisesi'nde her Duyun-u Umumiye Kasası'nı gördüğümde Allah millete bir daha yaşatmasın derdim. Bakanların ithal olarak geldiği milli iradenin kalktığı bir dönem yaşadık. Bunun uluslararası boyutları da oldu.

KILIÇDAROĞLU'NA CEVAP VERDİ

Kemal Kılıçdaroğlu, 'Türkiye eskiden de G-20'deydi.' diyor ama biz iktidara geldiğimizdeTürkiye 26. büyük ekonomiydi. Burada sadece Türkiye Başbakanı olarak değil, G20 dönem başkanı olarak da konuşuyorum. Türkiye'yi dünya ekonomileriyle yarışır hale getireceğiz.

"PARALEL VESAYET ODAKLARINI KALDIRDIK"

Siyaset üzerindeki bütün vesayet odaklarını; ister darbe geleneğinden gelen, isterse postmodern ya da başka adlarla paralel yapılarla gelen bütün vesayet odaklarını kaldırdık, kaldırmaya kararlıyız. Bir daha gücünü milletten alan ve bu TBMM'de temsil edilen milli iradenin yerine kimse başka bir güç ikame edemeyecek.

"ÇÖZÜLME SÜRECİ DEĞİL, KAYNAŞMA SÜRECİ"

Bizim için çözüm süreci, çözülme süreci falan değil kaynaşma sürecidir. Feqiye Teyran'ın güzel Kürtçesiyle Yunus Emre'nin güzel Türkçesi arasında bir fark yoktur. Bir gün Erzurum'da bir gün Balıkesir'de kongrelere katıldık. Doğuyla batıyı, kuzeyle batının ayrılmasına izin vermedik hiç bir zaman izin vermeyeceğiz.

Kimse kendi mahallesinde kalmasın. Hak muhammed ali diyenlerle Hz. Muhammed'in yolunda olanların arasına hiç kimse giremez. İstiklal Savaşı'nda nasıl bir aradaysak, Van'da nasıl ki 15 genç cephane taşırken şehit olmuşsa bakın ben indim siz de inin. gitmediğimiz vilayetimiz kalmadı kalmayacak.

"KİMSEYE ELİMİZİ ÖPTÜRMEYİZ"

Gerekirse herkesi yaşına hürmeten elini öperiz ama kimseye elimizi öptürmeyiz. CHP ve MHP'nin vekil çıkarmadıkları haritayı bir göz önüne getirin. CHP 16 şehirde yüzde 10 barajının altında kalmış. Nasıl temsil bu? O zaman çözüm sürecinden bizim anladığımız şudur, bu toprakların her dağı her ovası bizim için kutsaldır. Süphan Dağı'nı Uludağ'dan ayırmak nasıl mümkün değilse milleti birbirinden ayırmak da mümkün değildir.

"HDP'YE SESLENİYORUM"

HDP'ye de sesleniyorum. Artık Türkiye'nin partisi olun. İngiltere'de bize soruyorlar bunu nasıl başardınız. Biz insanımızdaki cevheri harekete geçirdik. Bizim petrolümüz yok biz sömürge devleti olmadığımız için birikmiş sermayemiz de yoktu.

Bakın biz 100 yeni üniversite kurduk. Marmaray'ı hayata geçirdik. Milletin helal kazançlarıyla yaptık. İlk defa milli savunma sanayiini güçlü hale getirdik. TSK bundan sonra tank modernizasyonu için bizden geri ülkelere başvurmayacak. 90 OSB yaptık.Türkiye'nin her yerine havalimanlarıyla uçabiliyorsunuz herhalde.

Şu anda dünyada en fazla insani yardım yapan ülke Türkiye'dir. Türkiye işte böyle şefkatli güçlü bir devlettir. Dünyada en fazla turist alan ülke haline geldik.

KILIÇDAROĞLU'NA YALOVA ELEŞTİRİSİ

Köydes projesiyle köylerimize gittik. 36 milyar dolardan 116 milyar dolarlık bir gelir elde ettik. Belediye Başkanınız Kılıçdaroğlu'nun haberi vardı diyor. Benim başbakanlığımla ilgili şeyler söylüyorsunuz ama bence belediye başkanınızla biraz daha iyi koordinasyon sağlayın.

"DAHA ÇOK DERS ALACAKSINIZ"

2002 yılında 28 milyar dolar döviz rezervimiz 123 milyar dolara çıktı. Sayın Kılıçdaroğludiyor ki bana bir 4 yıl verin başka bir şey istemiyorum diyor. Hazinemizin dolu olduğunu biliyor, 4 yılda harcayacak sonra gidecek.

SSK'ya geldiğinizde az da olsa kurum kar ediyordu. 8 yıl kaldınız 1 katrilyondan fazla SSK zarar yaptı. Dinleyin daha çok ders alacaksınız.

"MÜDAHALE EDERSENİZ MÜDAHALE GÖRÜRSÜNÜZ"

12 yıl boyunca bu ülkeye hizmet etmiş sayın Cumhurbaşkanıma buradan selamlarımı saygılarımı sunuyorum. Eğer başı dik bir ülke varsa bu sayın Cumhurbaşkanımızın sayesindedir. Müdahele ederseniz müdahale görürsünüz.

"9 YILLIK ANA ÇERÇEVEYİ ÇİZMEYE BAŞLAYACAĞIZ"

4 yıllık, 9 yıllık ana çerçeveyi çizmeye başlayacağız. Yeni Türkiye'nin programını yapacağız. 5 temel esas üzerinden bunu yaptık. Biz vizyonumuzla çalışırken sizin hayaliniz buna yetişemez. Sadece eleştirmek yok."

Kaynak : Haber7

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.