1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Davutoğlu: Silah yardımına müsaade etmeyiz
Davutoğlu: Silah yardımına müsaade etmeyiz

Davutoğlu: Silah yardımına müsaade etmeyiz

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile görüşen Başbakan Ahmet Davutoğlu ortak basın toplantısında konuştu.

A+A-

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile görüştü. Görüşmenin hemen ardından ikili ortak basın toplantısı düzendi. 

"ABD'nin PYD'ye silah yardımı" sorusunu yanıtlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Nasıl ABD El Kaide ile mücadele ederken El Kaide ile bağlantılı örgütlerle mücadele etmişse Türkiye'de PKK ile bağlantılı örgütlerle mücadele edecektir. Türkiye  silah yardımına müsaade etmez. Silah yardımına izin vermez. ABD iyi niyetle Irak ordusuna verdiği silahlar DAEŞ'e geçmişse, PYD verilecek silahların PKK'ya geçeceğine kimse garanti veremez. Silah stoğunun bölgeye sokulmasına izin vermeyiz. Onun için tutumuz açık ve nettir. Bu tutum ABD ve Rusya'ya iletilmiştir. Türkiye'ye savaş açılmış terör örgütleriyle işbirliği yapılmasına izin vermeyiz" diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları;

- Terör bir insanlık suçudur ve teröre karşı bütün ülkelerin, özellikle de 'komşu' denen ülkelerin iş birliği, en önemli önlem niteliği taşımaktadır. Son dönemde özellikle Suriye ve Irak'ta ortaya çıkan kriz sonrasında, göç sadece yakın komşu ülkelerin değil Avrupa'nın ve insanlığın meselesi haline gelmiş buluyor. Bu noktada da Türkiye ile Bulgaristan yakın iş birliğini şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da sürdüreceklerdir.

- Seçimlerden hemen sonra ilk ziyaretlerimden birini Bulgaristan'a yaparak dostluğumuzu daha da pekiştirmek istiyorum. Bulgaristan'da da yerel seçim var. Şimdi ki ticaret hacmimiz 5 milyar dolar ama bu rakamı 10 milyar dolara çıkarmak istiyoruz. 

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'un konuşmasından satırbaşları;

- Bende teşekkür ediyorum ve ilk olarak terör olayından dolayı başsağlığı diliyorum. Mültecilere sahip çıkan Türkiye'yi bir kez daha tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum. Türk devletinin gösterdiği çabalara değer veriyoruz. Biz Bulgaristan olarak kendi düşünce ve görüşümüzü Avrupa Birliği ülkelerine ilettik.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI

- Örgüt bağlantılarını araştırıyoruz. Saldırganların DNA bulgularına ulaşıldı. Soruşturma derinleştiriliyor. Saldırıyı destekleyenleri de adalete teslim edeceğiz. Bu alçakça saldırıyı planlayanlar da cezalandırılacak. Kimsenin şüphesi olmasın. Türkiye bir hukuk devletidir. Saldırının selameti için emniyet müdürü, istihbarat müdürü olmak üzere 3 isim açığa alındı. İdari zaaf söz konusu olmuşsa incelenecektir. Hukuki ve idari soruşturma yürütülecek.

ABD'NİN PYD'YE SİLAH DESTEĞİ

- Türkiye daha öncede saldırıya muhatap oldu. PKK, DAEŞ ve DHKPC'nin sistematik saldırısı altındadır. Bu saldırılarda hem DAEŞ hem de PKK rol oynayan örgütler. 20 Temmuz'dan bu yana da PKK sivil vatandaşlarımızı, askerimizi, polisimizi, korucumuzu şehit etmiştir. Türkiye terör örgütlerine gereken muamelede bulunmuştur. PKK ile PYD arasındaki organik bağ herkesçe bilinmektedir. Operasyonlarımız sonunda kaçan PKK'lıların PYD'ye katıldığını biliyoruz. Türkiye'ye savaş açmış terör örgütlerine karşı tutumumuz açık ve nettir. Nasıl ABD El Kaide ile mücadale ederken ElKaide ile bağlantılı örgütlerle mücadele etmişse Türkiye'de PKK ile bağlantılı örgütlerle mücadele edecektir.Türkiye  silah yardımını müsamaha etmez. Silah yardımına izin vermez. ABD iyi niyetle Irak ordusuna verdiği silahlar DAEŞ'e geçmişse, PYD verilecek silahların PKK'ya geçeceğine kimse garanti veremez. Silah stoğunun bölgeye sokulmasına izin vermeyiz. Onun için tutumuz açık ve nettir. Bu tutum ABD ve Rusya'ya iletilmiştir. Türkiye'ye savaş açılmış terör örgütleriyle işbirliği yapılmasına izin vermeyiz.

 

Kaynak : Haber7

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.