1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Davutoğlu: Türk'e her şey yapılır da şantaj yapılamaz
Davutoğlu: Türk'e her şey yapılır da şantaj yapılamaz

Davutoğlu: Türk'e her şey yapılır da şantaj yapılamaz

Başbakan Davutoğlu TÜSİAD Yüksek İstişare konseyi toplantısında Rusya'nın Türk firmalara uyguladığı yaptırımlara tepki göstererek, "Rusya'nın yaptığı uluslararası normlara sığmaz. Şantaj dili kullanmak isteyenler bilsinler ki bir Türk'e her şey yapılır da

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu TÜSİAD Yüksek İstişare konseyi toplantısında açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, seçimlerin öncesinde verilen vaatlerin yerine getireleceğini ve Rusya'nın yaptırımlarında zarar görenlere de devletin yardımda bulunacağını söyledi.

Davuoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar;

Ekonomik kalkınma için siyasi istikrara ihtiyacımız var.

Sivil toplum da demokrasiye sahip çıkacak. Önümüzdeki 4 yıl size istikrarı garanti ediyoruz. Bize oy vermeyenlerin de iktidarıyız. Bize çok radikal sözler söyleyenleri de dinleyeceğiz.

"Bizleri gerektiğinde eleştireceksiniz"
Kutuplaştırıcı bir dilden kaçınalım. Kim hesap vermeyen bir gücün arkasına saklanamaz. Bizleri gerektiğinde eleştireceksiniz. Aynı sivil toplumdan 12 Eylül'de, 28 Şubat'ta E-Muhtıra zamanında da aynı yüksek sesle seçilmişlerin yanında yer almasını bekliyoruz.

"Desteğin sebebi 13 yılda yapılan reformlar"
64. Hükümeti takdim ederken reform hükümeti diye takdim ettim. Reformdan neyi kaset ettik? İktidara geldiğimizde ekonomisi felç olmuş, istikrarı unutmuş bir Türkiye vardı. O ümitsiz ülkeden sayın Cuhmurbaşkanımızın önderliğinden aydınlık bir ülke gerçeği gördük. Bu kadar desteğin sebebi 13 yılda yapılan reformlardır.

"3, 6 ve 12 aylık bir takvim açıklayacağız"
2008 yılından itibaren daralan dünya ekonomisine rağmen ekonomil olarak büyüdük. Reform tarih gibi bir zorunluluktur. Reform anlamından gerçekleştirdiğimiz hususlar ortadadır. Gelecek hafta içerisinde 3, 6 ve 12 aylık bir takvim açıklaycağız.

"Asgari ücret 1300 lira olacak"
4 yıllık hedeflerimizi milletimizle paylaşacağız. Vaatlerimizi tek tek yerine getireceğiz. Asgari ücret görüşmeleri başladı. Asgari ücret 1300 lira olacak. KOBİ'lere ve işverenlerimize yük oluşmasın diye bir planlama yaptık bunu da açıklayacağız.

Yatırım ortamının iyleştirilmesi için elimizden geleni yapacağız.

"Genç istihdamın artmasını istiyoruz"
Başbakan yardımcılığımızı 5'e çıkardık. Reformlardan sorumlu olacak. Eğitim alanında yapacağımız refromlara devam edeceğiz. İş dünyasından beklentimiz yatırımların çoğaltılması ve genç istihdamın artmasını istiyoruz.

İleriki günlerde inşallah stratejik işbirliği toplantısı için Bağdat'a gideceğim. Türkiye - AB ilişkileri son zirve ile ilk defa yapısal bir zemin kazandı. Vize muafiyeti en geç Ekim ayında hayata geçecek.

"Angajman kuralını önceden belirlemiştik"
Mülteciler olmasaydı da vize muafiyeti kararlaştırılmıştı.Türkiye - AB ilişkileri yepyeni ufka doğru ilerliyor. Rusya ile istemediğimiz bir krizin içine girdik. Türkiye ile Rusya arasındaki bir meseleden kaynaklanmadı. Sınır güvenliğimizi korumak, ilişkiler kadar önemli. Yeni angajman kuralını önceden belirlemiştik.

"Türk'e her şey yapılır da şantaj yapılamaz"
Biz sabırla bu krizi yönetmeye devam edeceğiz. Rus yetkililer, Türk-Rus ilişkilerinin önemini fark ederler. Şantaj dili kullanmak isteyenler bilsinler ki bir Türk'e her şey yapılır da şantaj yapılamaz.

"Yaptırımlarından kim zarar görürse, biz telafi edeceğiz"
Uyarılara cevap verilmeyince TSK üzerine düşeni yaptı. Hedef Rusya federasyonu, yer Türkiye - Suriye sınırı değil. Yükselen söylem geriliminin düşmesini temenni ediyoruz. Rus yaptırımlarından kim zarar görürse, biz telafi edeceğiz. Türk ihracatçıları cezalandırmak hukuka sığmaz. İşadamlarının hedef alınması evrensel hukuka sığmaz. 

Biz sabırla bu krizi yönetmeye devam edeceğiz. Rus yetkililer, Türk-Rus ilişkilerinin önemini fark ederler. Şantaj dili kullanmak isteyenler bilsinler ki bir Türk'e her şey yapılır da şantaj yapılamaz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.