1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dengesizlikten adalet çıkmaz
Dengesizlikten adalet çıkmaz

Dengesizlikten adalet çıkmaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM’ye eleştiri

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'den Uganda'ya ilk resmi ziyareti gerçekleştiren Cumhurbaşkanı oldu. Erdoğan, dün Başkent Kampala'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni tarafından resmi törenle karşılandı. Törende iki ülkenin milli marşları çalındı. Erdoğan'ın tören kıtasını selamlamasının ardından 21 pare top atışı yapıldı. Karşılamada Ugandalı yerel dansçılar geleneksel dans gösterisi yaptı, Afrika çalgısı olan vuvuzela çaldı. İki lider baş başa bir süre görüştükten sonra, heyetler arası görüşme gerçekleştirildi. Daha sonra 6 mutabakat zaptı ve 3 anlaşma imzalandı. Erdoğan ve Museveni, daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, özetle şöyle dedi:

TERÖR İSTİKRARI TEHDİT EDİYOR: Doğu Afrika'daki istikrarı tehdit eden en önemli şey terörizmdir. Bu konuda 3 başlığı çok önemsiyorum. Mezhepçilik, ırkçılık, terörizm. Bölgenin en önemli tehdit unsuru mezhepçiliktir. İkincisi ırkçılık. Irkçılık terörizmi teşvik eden en önemli başlık. Üstünlük yaratıcıya yakın olmakla tanımlanır. Biz yaratılanı Yaratan'dan ötürü severiz. Bizim için asla makam, mevki, ırk, takdir sebebi değildir. Üçüncüsü terörizm. Bölgenin terörle ve teröristle mücadelesinde bizler büyük mücadele ortaya koyduk. Terör mağdurlarına destek vereceğiz.

BM'YE ELEŞTİRİ: (BM'nin Somali'ye ayırdığı bütçeyi azaltmasıyla ilgili) BM'nin Somali'ye olan bütçesini azaltmış olmasını ben doğru bulmam. Terörün tehdit ettiği böyle bir ülkeyi bu noktada kendi başına bırakmak çok ciddi bir yanlış olur. Biz BM öyle veya böyle nasıl adım atarsa atsın Somali'yi bugüne kadar yalnız bırakmadık 2011'den bu yana, yalnız bırakmamakta kararlıyız. Eğitimden sağlığa, altyapıya varıncaya kadar havalimanından özellikle deniz limanına kadar burada Türk firmaları görev almış vaziyetteler.

DÜNYAYA ADALET DAĞITAMAZ:
Önemli olan gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerle münasebet değil. Az gelişmiş veya en az gelişmiş durumda olan ülkelere yardım elini uzatmaktır. Dünya beşten büyüktür, diyorum. Dünyanın en güçlü ülkeleri sayılan bu beş ülke daimi üyedir. Bu beş tane daimi üye dünyanın kaderini belirlemektedir. 1. Dünya Savaşı'nın şartları içinde oluşan bu yapının devam etmesi kabul edilemez. Bu daimi üyelerin içinde Afrika'dan, halkı Müslüman olan bir tane ülke yoktur. Kıtaların bu kadar dengesizce şekillendiği bir yapı dünyada adalet dağıtamaz. Geçici ülkelerin orada herhangi bir fonksiyonu yoktur. BM Genel Kurulu'nun bu konuda hassasiyet göstererek bir dönüşümlü daimi üyeliği BM Genel Kurulu'ndan öte Güvenlik Konseyi'ne yerleştirmek gerekir. Çünkü dünya beşten büyüktür.

'TÜRKİYE AFRİKA İÇİN İLHAM KAYNAĞI'
Uganda Cumhurbaşkanı Museveni ise şöyle konuştu: "Türkiye ile Uganda arasında kullanabileceğimiz çok büyük bir potansiyel var. Türkiye'nin liderliği sadece Uganda için değil diğer Afrika ülkeleri için de ciddi bir ilham kayrağı. Türkiye yakın bir tarihe kadar dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında değildi. Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanı'nın bu yenilikçi liderliği sayesinde son 10.5 yıl içinde ciddi yol kat etti. 19. yüzyılda Türkiye'ye 'Avrupa'nın hasta adamı' deniyordu. Oysa artık Türkiye sadece Avrupa'da değil dünyada büyümenin itici gücü haline geldi. Türkiye'nin dış politikası tüm ülkelere destek vermeye yönelik. Ne Türkiye ne de Uganda başka ülkelerini kendilerine üstün gelmelerinden hoşlanmamakta. Dolayısıyla uluslar arası meselelerde bakış açımız aynı." Museveni, Somali'ye BM desteğinin azaltılmasıyla ilgili, "Endişelendiğim konu buraya bir fon sağlayıp sağlamamış olduğu değil. Biz Afrikalılar onlar olmadan da kendi sorunlarımı çözebilecek kapasiteye sahibiz" dedi.

"TÜRKİYE AFRİKA'NIN DOSTU VE ORTAĞI"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, El Cezire İngilizce'nin internet sitesi için "Afrika: Türkiye'nin dostu, hemşehrisi ve ortağı" başlıklı bir makale kaleme aldı. Erdoğan makalesinde şu ifadelere yer verdi: "Türkiye'nin Afrika'yla işbirliği ne diplomasiyle ne de ticaretle sınırlı. Uluslararası arenada, Afrika ülkelerinin çıkarlarını devam ettirmeyi taahhüt ediyoruz. Türk hükümeti, 2002'den bu yana Afrika uluslarının potansiyellerini keşfetmeleri ve doğru istikamette adımlar atmaları için çok çalışıyor. Dünya açgözlülüğü bırakır ve Afrika halkının kendi kendine yardım etmesine yardımcı olmaya odaklanırsa, kıta ekonomik güç merkezi haline gelebilir. Türkiye'nin Somali'nin geleceğine devam eden bağlılığının göstergesi olarak önümüzdeki (Somali) ziyaretimde Mogadişu'da Türkiye'nin en büyük diplomatik misyonu olan yeni büyükelçiliği açacağım.

"TÜRKİYE'NİN SÖMÜRGECİ GEÇMİŞİ YOK" 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni, Türkiye-Uganda İş Forumu'nda iki ülkenin işadamlarına hitap etti. Uganda'ya 135 işadamıyla geldiğini hatırlatan Erdoğan, Ugandalı işadamlarına, "Gelin, kalkınma ve refah yolunu birlikte yürüyelim" diye seslendi.

'AFRİKA'YI SEVİYORUZ'
Erdoğan, Türkiye ile Uganda arasındaki 29 milyon dolarlık ticaret hacminin yetersiz olduğunu söyledi. Kazan-kazan ilkesi temelinde ikili ticaret hacmini artıracak adımları desteklemekte kararlı olduklarını vurgulayan Erdoğan, "Türkiye, sömürgeci geçmişi olmayan bir ülkedir. Biz Afrika'yı, Afrikalıları samimi olarak seviyoruz. Afrika'nın gelişmesini, güçlenmesini, kalkınmasını samimi olarak arzu ediyoruz. Bu doğrultuda tüm imkanlarımızı seferber etmekte kararlıyız" dedi. Erdoğan, Türk girişimcilere özellikle su kaynakları, yeraltı kaynakları, raylı sistem, altyapı, müteahhitlik sektörlerinde yap-işletdevret sistemiyle yatırım yapabileceklerini söyledi. Erdoğan, yüksek gümrük vergilerinin azaltılması ve serbest ticaret anlaşmasının da bir an önce imzalanması gerektiğini söyledi. Uganda'daki programını tamamlayan Erdoğan Türkiye saati ile 21.15'te Kenya'ya hareket etti.

ERDOĞAN'A FAHRİ DOKTORA
"Çarpıklıkları seslendirdiğim için 'diktatör' diyorlar"
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a, Makerere Üniversitesi tarafından hukuk alanında fahri doktora unvanı verildi. Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, üniversitenin girişinde geleneksel danslar ve şarkılarla karşılandı. Erdoğan, törendeki konuşmasında özetle şöyle dedi:

DİKENLİ TELLER ÖRMEDİK:
Ülkelerindeki çatışmalardan kaçarak sınırlarımıza gelen 3 milyon kişiye kucak açtık. Dikenli tellerle duvar örmedik. 'Biz veren el olacağız. Alan el olmayacağız' dedik.Dünyada az gelişmiş ülkelere destek noktasında milli gelire oranla baktığımız zaman birinci sırada Türkiye var. Biz bu yoldan yürümeye devam edeceğiz.

BU NASIL ADALET: Hukuk alanında fahri doktora alıyorum ya, öyleyse insanlar arası, ülkeler arası hukukun gereğini Uganda'dan haykırmamız lazım. Dünya, beş daimi ülkenin iki dudağı arasına mahkum edilemez. (BM Güvenlik Konseyi) 1 milyar 700 milyon Müslüman'ın olduğu bir dünyada, bir tane halkı Müslüman olan ülke de yok. Bu nasıl adalet, hukuk?

ADIMIZ DİKTATÖR OLUYOR:
Güçlü olanın haklı olduğu bir dünyada hukuk tecelli etmez. Tam aksine haklı olanın güçlü olduğu bir dünyada hukuk tecelli eder. Bunu söylediğimiz için, bunu seslendirdiğimiz için birileri rahatsız oluyor. O zaman bizim adımız diktatör oluyor. Niye? Bunları söylüyoruz diye. Biz bunları söylemeye devam edeceğiz.

EMİNE ERDOĞAN'IN TEMASLARI
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Uganda Cumhurbaşkanı Museveni'nin eşi Janet Museveni ile görüştü. Emine Erdoğan Museveni ile yaptığı ikili görüşmenin ardından çeşitli temaslarda bulundu.

SABAH

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.