1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. DİYANET PERSONELİ

  4. Din Görevlilerinin Toplu Sözleşme Kazanımları
Din Görevlilerinin Toplu Sözleşme Kazanımları

Din Görevlilerinin Toplu Sözleşme Kazanımları

​3. Dönem Toplu Sözleşme süreci kamu görevlilerine bir çok kazanımın yanında Din Görevlilerine milli bayramlarda da mesai ücretinin kazanılması ile son buldu.

A+A-

Memur sendikaları ile hükümet arasında 3 Ağustos'taki ilk toplantıyla başlayan toplu sözleşme görüşmeleri bu gün imzalan mutabakat metninin ardından sona erdi.

Yaklaşık 3 milyon 200 bin kamu görevlisi ile 2 milyonu bulan memur emeklisinin 2016-2017 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirlendiği toplu sözleşme görüşmeleri sonucu ücretlere 2016 için 6+5, 2017 için 3+4 zam veenflasyon farkı sağlandı.

Kamu İşveren Heyeti’yle yapılan görüşmeler sonrası 2016 ve 2017 yılı için geçerli olacak 3. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri’nde imzalanan Mutabakat Metni’nde, Din görevlilerine geçen dönem toplu sözleşme sürecinde imzalanan dini bayramlarda mesai ücreti ödenmesinin yanında bu dönem milli bayramlarda eklenerek hem dini hem de milli bayramlarda din görevlilerine fiili olarak çalıştıkları tatil günleri için mesai ödenmesi sağlandı. Bunun yanında vaiz, murakıp, şef ve eğitim görevlilerinin mali haklarında genel iyileştirmeye ilave bir artış ve Diyanet İşleri Başkanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde 2005 yılından sonra göreve başlayan çalışanlara 1 derece verilmesi sağlandı. Yine eş durumu özrüyle tayinlerde eşin 3 yıl sigortalı olarak çalışma şartı 1 yıla indirildi. Cuma günleri ibadet tatili gibi bir çok kazanım elde edildi.

Diyanet ve Vakıf Hizmet Kolunda 3. Dönem Toplu Sözleşme sonrası elde edilen kazanımlar şöyle:

Fazla Çalışma Ücreti:

Cami ve mescitlerde görev yapan imam- hatip ve müezzin kayyımlara, dini bayram günlerinde fiilen çalıştıkları her gün için yılı merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin 4 katının 8 saate tekabül eden tutar kadar fazla çalışma ücreti ödenir.

Musahhihlerin Özel Hizmet Tazminatları:

2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarına ödenecek zam ve tazminatlara ilişkin karara ekli (II) ve (III) sayılı cetvellerde musahhih kadrosunda bulunanlar için dereceleri itibariyle belirlenmiş olan tazminat oranları 25 puan ilave edilmek suretiyle uygulanır.

Sözleşmeli Kur’an Kursu Öğreticilerine Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği:

Başkanlıkta Kur’an Kursu öğreticisi pozisyonlarında sözleşmeli olarak istihdam edilenlerden fiilen öğreticilik yapanlara da 657 sayılı kanunun ek 32’nci maddesine göre öğretim yılına hazırlık ödeneği verilir.

Ek Ders Ücreti:

14/7/2009 tarihli ve 2009/15215 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan ‘Diyanet İşleri Başkanlığınca Düzenlenen Eğitim Faaliyetlerinde Uygulanacak Ders ve Ek Ders saatlerine ilişkin Karar’’ın 7’nci maddesinin dördüncü fıkrası kapsamında yer alanlardan yatılı Kur’an Kurslarında gece nöbeti görevi verilenlere fiilen yaptıkları her nöbet görevi için 2 saat daha ek ders ücreti ödenir.

Eğitim Görevlilerinin Din Hizmetleri Tazminatı:

2006/10334 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karara ekli (III) sayılı cetvele göre , eğitim görevlisi kadrolarında bulunanların dereceleri itibarıyla yararlanmakta oldukları din hizmetleri tazminatı oranlarına 15 puan ilave edilir.

Murakıpların Din Hizmetleri Tazminatı:

(1)2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara ilişkin Karara ekli (III) sayılı cetvele göre , murakıp kadrolarında bulunanların dereceleri itibariyle yararlanmakta oldukları din hizmetleri tazminatı oranlarına 7 puan ilave edilir.

Vaizlerin Din Hizmetleri Tazminatı:

(1)2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Yürürlüğe konulan Devlet Memurlarına ödenecek Zam ve Tazminatlara ilişkin Karara ekli (III) sayılı cetvele göre, vaiz kadrolarında bulunanların dereceleri itibarıyla yararlanmakta oldukları din hizmetleri tazminatı oranlarına 10 puan ilave edilir.

Fazla Çalışma Ücreti:

(1) Cami ve mescitlerde görev yapan imam hatip ve müezzin- kayyımlara, ulusal ve resmi bayram günlerinde fiilen çalıştıkları her gün için yılı merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin 3 katının 8 saate tekabül eden tutarı kadar fazla çalışma ücreti ödenir.

Şeflerin Özel Hizmet Tazminatı:

2006/10334 sayılı bakanlar kurulu kararıyla yürülüğe konulan devlet memurlarına ödenecek zam ve tazminatlara ilişkin karara ekli (II) (III) sayılı cetvelde şef kadrolarında bulunanların dereceleri itibariyle yararlanmakta oldukları tazminat oranlarına 7 puan ilave edilir.

2005 den sonra görev almış olan memurlara 1 derece verildi:

2005 den sonra görev almış Diyanet İşleri Çalışanlarına 1 Derece verildi. Böylece üç yıl sonra alınması gereken zamlar 2016 yılı itibariyle verilmeye başlanacak.

Eş durumu tayinlerinde 3 yıllık süre 1 yıla indirilmiştir:

Eşi kamu görevlisi olmayıp, özel sektörde sigortalı olarak çalışan memur’un tayinlerinde 3 yıllık zorunlu şart 1 yıla indirilmiştir.

 

Emekli Tazminatına Zam:

375 sayılı kanun hükmünde kararnamenin birinci maddesinin (D) fıkrasında yer alan (12.105) gösterge rakamı (13.558) olarak uygulanır.

Emekli kamu görevlilerinin maaşlarına,oransal zamma ilave 100 TL seyyanen zam yapıldı. “Bu zammın kaynağını oluşturan Özel Hizmet Tazminatı Yansıtma Oranlarında artış, emekli maaşı yanında emekli ikramiyesinde 3765 TL artış olacaktır.

Sözleşmeli Personele Yiyecek Yardımı:

19/11/1986 tarihli ve 86/ 11220 sayılı bakanlar kurulu kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurları yiyecek yardımı yönetmeliği hükümlerinden aynı usül ve esaslar çerçevesinde sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilen personelde yararlanır.

Cuma Günü Öğle Tatili:

Cuma günleri öğle tatilinin ibadet hürriyetini engellemeyecek şekilde düzenlenmesine yönelik çalışma yapılacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.