İbrahim Hakkı CELİS

İbrahim Hakkı CELİS

"Diriliş Neslinin Amentüsü"nü Gençlerimizle Buluşturmalıyız

Biz Yarış Bittikten Sonra da Koşan Atlarız

Yeryüzünün en zor işi insan yetiştirmektir. Bütün bu imkanlar içerisinde dahi güçlüğünü çok derinden hissediyoruz. Kastımız bir şeyler bilen isminin önünde birtakım titreler olan bireyler değildir. Bilmek çok kıymetli bir haslet de değildir. Bilgiyi bir erdeme dönüştürebilme gücü işte bu çok kıymetli. Fuzulî’nin çağlar aşıp gelen özlü deyişiyle “Aşk imiş alemde her ne var ise”

Bilge diye isimlendirebileceğimiz insanlar nadir gelip geçerler bu köhne dünyadan. Başka bir iklimden türlü nefeslerle can verirler topluma. Dünyanın eteğinin çamuruna bulaşmazlar. Tozuna toprağına rağbet etmezler. Aşk denilen mefhumun meftunudurlar ve yalnız ona kavuşmanın müştakı. Kolay değildir bu erdemi kazanmak. Zorlu bir okuma sürecini, acıklı bir ıstırabı, yokluğu, hiçliği tatmayı gerektirir. Bu pahalı cevheri alabilecek bedeli ödemeyi göze alacak babayiğit de pek azdır. Değerli olan hiçbir şey ucuz değildir. Birkaç kitap okumakla bilge de olunmaz.

Çağın bilgesidir Sezai Karakoç. Sadece Mona Roza’nın veya Ey Sevgili! mısralarının üstün söyleyişli şairi değildir. Fikirleri ve yaşamı ile de bir abide şahsiyettir. 87 yıllık ömrünü diğerleri gibi nam ve şöhret içerisinde geçirme fırsatı hep olmuştur. Ama o başka hülyaların başka iklimlerin bilgesidir. Diriliş neslinin inşacısı “herkesin bildiği ama kimsenin tanımadığı” ustasıdır. Gençlik ve Spor Bakanlığı yarının diriliş neslinin inşasında büyük bir yapı taşı olacak “Diriliş Neslinin Amentüsü” kitabını gençlere dağıttı diye fitne estiren işi sağa sola yaslamaya gayret edip bir rüzgarcık estirmeye çalışanlar oldu.  Halbuki gençlerin erdemimiz ile donanmasının önemli taşlarından biridir Sezai Karakoç’un Diriliş Neslini okumak. Sayın Bakanın bu ferasetli davranışı takdiri hakkediyor. Gençlerimizin önüne koyabileceğimiz en kıymetli rol modeldir Sezai Karakoç. Evlatlarımızın bizim rengimiz ile boyanmasını talep ediyorsak-ki bütün iştiyakımız bunadır- onların önüne doğru modeller koymamız hayatî önemdedir. Saldıranların neye, niçin saldırdıklarının bilincinde oldukları kanaatindeyim. Gençlerimizin Sezai Karakoç ile tanışmaları bir Diriliş devrimi olacaktır. Korku ve endişe bunadır.

Hep beraber “Diriliş Neslinin Amentüsü”nü tıpkı yüzyıl önce Mızraklı İlmihal nasıl tüm evlere ulaştırılmışsa gençlerimizle buluşturma seferberliği başlatmalıyız. Derdi ve gayesi milletimiz olan, en büyük örgütlü gücümüz Eğitim Bir-Sen, Genç Memursen bu işe önderlik etmeli, Sezai Karakoç’u,Çağın Bilgesinin ve Diriliş çağrısını gençlere ulaştırmalıyız. Zira en büyük mesele insandır. Bizim problemimiz asla teknolojik gerilik değil, para değil…Biz yitirdiğimiz hazinenin peşinde bir gençliğin noksanıyız. Onu bulmalıyız. Ne demişti Tanpınar:

"Cahilsin, okur öğrenirsin. Gerisin, ilerlersin.
Adam yok, yetiştirirsin. Paran yok, kazanırsın.
Fakat insan bozuldu mu, bunun çaresi yoktur. "

O halde bu bozulmaya mâni olacak, virüsün aşısı Diriliş Neslinin Amentüsü milletimizin tüm evlatlarına ulaştırılmalı, Çağın Bilgesi Sezai Karakoç ile nesillerimiz tanıştırılmalıdır. Gün verilen hedefe ulaşılsa bile mücadele azmini bilemenin vakti olmalıdır. Hiç bitmeyen yarış bitse dahi küheylan koşmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.