1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Diş eti kanaması ile ilgili bilmeniz gerekenler
Diş eti kanaması ile ilgili bilmeniz gerekenler

Diş eti kanaması ile ilgili bilmeniz gerekenler

En sık karşılaşılan sorunlardan biri olan diş eti kanamasından korunmak için bilmeniz gerekenler...

A+A-

Ülkemizde en sık karşılaşan hastalıkların başında diş ve diş eti hastalıkları ve de buna bağlı gelişen diş eti kanaması olduğunu aktaran Diş Hastanesi Başhekimi Dt. Ayça Tenli Kurt,diş ve diş eti hastalıklarından korunmak için yapılması gerekenlerin başında doğru fırçalama tekniklerini bilmek, diş ipi ve arayüz fırçası kullanmak olduğunu söyledi.

Diş eti hastalıklarının ülkemizde her 10 kişiden 9'unda olduğunu belirten Diş Hastanesi Başhekimi Dt. Ayça Tenli Kurt, "Diş eti kanamaları genelde ciddiye alınmayan bir hastalıktır. Ancak altta yatan bir diş eti hastalığının habercisi olabilir. Mutlaka bununla ilgili önlemler önceden alınmalıdır” dedi.

Diş eti kanaması neden olur
Diş etinde meydana gelen kanamalar diş eti rahatsızlığının habercisi olabilir. Bakteri plağı ve diş taşı birikimleri sonucunda, diş etlerinde ve dişleri çene içerisinde tutan kemikte iltihapsal bir alan oluşmakta ve diş eti kanaması ortaya çıkabilmekte.

Diş eti kanadığında ne yapılmalıdır
Öncelikle kanama gelişen bölgeler için daha dikkatli fırçalama ve diş ipi kullanılması ile beraber ağız hijyeni en iyi seviyeye getirilmelidir ki vücudun kendini yenileme kapasitesi kendini gösterebilsin. Kanama oluşan bölgeler tüm ağız hijyeni uygulamalarına rağmen iyileşme göstermiyorsa en kısa zamanda diş hekimine başvurulmalıdır.

Diş eti kanamaları için nasıl önlem alınmalıdır
- Mutlaka önceden önlem alınmalı, ağız hijyeni uygulamalarına azami derecede önem gösterilmelidir.

- Dişler mutlaka günde 2 kere, sabah kahvaltısından sonra ve gece yatmadan önce fırçalanmalıdır.

- Fırçalama süresi en az 2 dakika olmalıdır.

- Fırçalama esnasında hem dişler hem de diş etleri masaj yapılacak şekilde fırça hareketleri uygulanmalıdır.

- Fırçalama sonrası için ise diş arası bakımları tam olarak yapılmalıdır. Bunun için diş aralarında diş ipi veya diş arası fırçası gibi ağız hijyenine katkıda bulunacak yardımcı temizleyiciler kullanılmalıdır.

Diş eti kanaması diş kaybına neden olur mu
Diş etlerinde meydana gelen kanamalar tek başına diş kayıplarına neden olmayacağı gibi altta yatan bir diş eti rahatsızlığının habercisi olabilir. Kanama olan bölgeler, mutlaka diş hekimi tarafından özenle incelenmeli ve sorunun kaynağı belirlenmelidir.

Diş eti kanaması olanlara tavsiyeler
Diş eti kanaması yaşayan bireylerin diş fırçalama ve diş arası bakım yapma alışkanlıklarına devam etmeleri gerekmektedir. Ağız hijyeni iyi duruma getirildiğinde vücudun kendini yenileme kapasitesi ve hastalıklarla savaşması çok daha kolay olacaktır. Diş eti kanaması nedeniyle diş fırçalama işlemini bırakmak, olayı kısır bir döngü içine sokacak ve var olan durumun daha da kötüleşmesine neden olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.