Diyanet'te Makam Aracı Krizi

Diyanet'te Makam Aracı Krizi

13.12.2014 tarihli Hürriyet Gazetesinde “Makam Aracı 1 milyon TL” başlıklı habere ilişkin iki gündür süren tartışmalar devam ediyor.

13.12.2014 tarihli Hürriyet Gazetesinde “Makam Aracı 1 milyon TL” başlıklı habere ilişkin iki gündür süren tartışmalar devam ediyor. Daha da devam edeceğe benziyor. 

İddiaya göre, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) bütçesinden 1 milyon TL’ye Mercedes S500 model makam aracı alınmıştı. 

İddialara Diyanet İşleri başkanlığı'ndan yalanlama geldi. 

DİYANET MERCEDES MAKAM ARACI ALINDIĞINI DOĞRULADI

Hürriyet'in bu haberine Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan açıklama geldi. Mercedes S500 model makam aracının alındığının doğrulandığı açıklamada, aracın milletin bağışlarının toplandığı Türkiye Diyanet Vakfı'nın bütçesinden değil, 2014 Diyanet Merkezi Yönetim Bütçesinden karşılandığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca Hürriyet'in aracın 1 Milyon TL'ye alındığı iddiasının doğru olmadığı, harcanan rakamın bahsi geçen haberde yer verilen rakamların çok altında olduğu iddia edildi. Açıklamada aracın 322 bin TL'ye alındığı ifade edildi. 

Tartışmalar devam ediyor. 

Biz de küçük bir araştırma yaptık. Mercedes S500 araç fiyatlarına bakalım dedik. Bu aracın 2013 ve 2014 ikinci el modelleri 1 Milyon TL'den aşağı değil. 

Şüphesiz bu rakamlara da Diyanet'in bir açıklaması olacaktır. 

ZAMANLAMA MANİDAR

Bu haberler, geçtiğimiz hafta ülkemizi ziyaret eden Papa'nın mütevazi araç kullanması sonrasında gündeme gelince haliyle tartışmalar daha da alevlenmiş oldu. 

Papa, İstanbul'da Renault Marka sade bir araç kullanınca, hemen her kesimin takdirini kazanmıştı.

SONUÇ

Diyanet İşleri Başkanlığı makamında bulunan değerli Hocamıza hepimiz saygı duyuyoruz. Kendisine geleneksel anlayışımız gereği, aynı zamanda bir dini lider olarak bakılmakta. Değerli hocamız; her konuşmasıyla, her hareketiyle ve her  duruşuyla örnek alacağımız bir makam iştigal etmekte. 

Mütevazi olmak, bizce bir müslümanın sahip olması gereken ilk özelliklerden biridir. 

İnanıyoruz ki, bu haberlere ve iddialara en güzel cevabı kendisi verecektir. 

Belki de kendisinin dahi isteği dışında alınan bu aracı kullanmayarak, iade ederek. 

Onun yerine halktan sıradan insanların kullandığı tarzdan, şatafattan uzak, sade bir otomobil kullanarak en güzel cevabı vereceği inancındayız. 

Sami Aydoğan

www.memurpostasi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.