Doğalgaz Türkiye’de 28 AB ülkesinden daha ucuz

Doğalgaz Türkiye’de 28 AB ülkesinden daha ucuz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "28 tane AB ülkesi arasında doğalgazı en ucuz kullanan ülkeyiz" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri Ticaret Odası’nda düzenlenen ’İl İl Enerji Verimliliği Projesi Kayseri Toplantısı’na katıldı.

Yıldız burada yaptığı konuşmada, "Bir tasarruf bir harcama varsa mutlaka yanında onun verimli kullanılmasıyla alakalı konularda vardır. Dünyada enerji sektörüyle alakalı ciddi bir adaletsiz dağılım vardır. 7.1 milyar insanın 1.3 milyarlık kısmı hala elektrik kullanmamaktadır. 890 milyon nüfuslu Afrika’da kullanılan elektriğin 19 buçuk milyon nüfuslu New York’ta kullanılan kullanılan elektriğe denk olduğunu varsayarsak sıkıntı çok fazladır" dedi.

"28 AVRUPA ÜLKESİNDEN UCUZA KULLANIYORUZ"

Yıldız, ayrıca "Türkiye’de 1.2 kilometrelik iletim ve dağıtım hattımızda elektriksiz herhangi bir yer bulunmamaktadır. Ruhsatsız yerlerde elektrik kullanımı hariç. Bu durum dağıtım şirketlerinin çokça başına gelmektedir. Türkiye’de enerji politikaları ve stratejileri olarak şu ana kadar yaptığımız işlemler doğalgaz ve petrol ülkesi olmamamıza rağmen doğalgazı 28 tane Avrupa ülkesi arasında en ucuz kullanan ülkeyiz. Sanayicimizde tüccarımız da halkımızda ucuz kullanmaktadır doğalgazı. Bunu yenilenebilir enerji kaynaklarıyla , su kaynaklarıyla ve rüzgar kaynaklarıyla beraber yapıyoruz. 2013 yılında yalnızca rüzgardan ürettiğimiz enerjinin 600 milyon dolarlık daha az doğalgaz ithalatı anlamına geldiğini gördük" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.