1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Doktor hastadan ne bekler?
Doktor hastadan ne bekler?

Doktor hastadan ne bekler?

Doktor hastadan ne bekleyebilir ki emeğinin karşılığında?! Öyle demeyin. Hep biz bekleyecek değiliz ya onlardan bir şey. Onların da beklentileri oluyor, ama gene hasta için. 14 Mart Tıp Bayramı’nda onlardan beklentilerini anlatmalarını istedik. Ama gene o

A+A-

Doktor olmadan bir sağlık sistemi düşünülemez. Onlar için mesai kavramı bizden çok daha farklı. Onlar her saatte ve her yerde doktor. Uykusuzken de yorgunken de, sağlık merkezi dışında da 360 gün ve 24 saat. Hekimlik meslek olmanın ötesinde insan hayatı ile ilgili üstlenilmiş bir sorumluluk. Meslek hayatları hastalarla ilgili riskli kararlar almakla geçer. Hastalar ve hasta yakınları ile yaşadıkları iletişim kazalarıyla karşı karşıyadırlar, son yıllarda artan sayıda şiddet vakalarıyla da… Meslektaşları ile yaşadıkları anlaşmazlıklar da… İşte hekimler, bu ilişkiler içerisinde hastalarını tedavi etmeye ve hastalarının acılarını dindirmeye çalışırlar.


Dile ondan ne dilersen
Onlardan hem soğukkanlı, hem sıcakkanlı ve hem de güçlü olması beklenir… Hasta ve hasta yakınlarına destek olması da… İyi, doğru ve fedakarlık, sorumlulukları olmuştur onların. Evet, hekimin fedakar olması beklenir. Hekimin kendi ailesi ve sevdikleriyle geçireceği zamandan hasta ve yakınlarına ayırması da…Sevgi, saygı ve de güven-yoğun bir meslektir hekimlik. Hekimden, hastanın o an ihtiyacı olan her şeyi anlayarak, hissederek gerekli en zor tedavileri yapması ve dayanılası kılması da beklenir. Hekimlik sürekli eğitim ve mesleki takip ve bunların hepsini aynı anda yapmayı gerektirir. Sağolsunlar, varolsunlar.
14 Mart Tıp Bayramları Kutlu Olsun.

Prof. Dr. Nurdan Tözün Gastroenteroloji Uzmanı

Hekim haklarına saygı

Günümüzde ilah hekim kavramı yerini, hastaya her şeyi açıklayan, ona tüm seçenekleri sunan ve onunla birlikte karar veren paylaşımcı hekim kavramı almıştır. Ben hastalarım gibi düşünmeye gayret ederim. Onlardan önce güven, sonra düzen ve uyum beklerim. Bilgiyi komşu, arkadaş, yalan yanlış kaynaklardan değil doğrudan doğruya benden edinmelerini beklerim. Telefonum 24 saat açıktır. Ayrıca tüm hekimlerin etten ve kemikten yapılmış bir insan olduklarını unutmamalarını ve hekim haklarına saygı göstermelerini dilerim.

Yazının devamı için tıklayınız: http://www.yenisafak.com.tr/genelsaglik/doktor-hastadan-ne-bekler-2096641

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.