1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dokunulmazlık Görüşmeleri CHP Oylarıyla Referanduma
Dokunulmazlık Görüşmeleri CHP Oylarıyla Referanduma

Dokunulmazlık Görüşmeleri CHP Oylarıyla Referanduma

TBMM'de tarihi dokunulmazlık görüşmeleri: 1. ve 2. madde tamam - CHP oylarıyla referanduma

A+A-

TBMM Genel Kurulunda dokunulmazlık maddelerinin görüşülmesini öngören oylamada evet oyu 348'de kaldı. Teklifin birinci maddesinde ise 350'de. CHP milletvekillerinin büyük oranda hayır oyu kullanarak yön verdiği oylamada gidişat, söz konusu tekliflerin ancak referandum ile değiştirilebileceği yönünde.
TBMM Genel Kurulunda, hakkında dosya bulunan milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasını öngören anayasa değişikliği için mesai başladı.AK Parti'nin dokunulmazlık teklifinin ilk tur görüşmeleri bugün yapılıyor. Teklifin gece saatlerinde gündeme gelmesi bekleniyordu. Ancak HDP'nin Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş hakkında verdiği gensoru önergesini geri çekmesi üzerine görüşmeler başladı. Anayasa’ya geçici madde eklenmesine ilişkin teklifin ikinci tur görüşmesi 20 Mayıs Cuma günü yapılacak.

MESAİ BAŞLADI
AK Parti'nin dokunulmazlık teklifinin ilk tur görüşmeleri bugün yapılıyor. Teklifin gece saatlerinde gündeme gelmesi bekleniyordu. ancak HDP parti grubu Ekonomi bakanı Mustafa Elitaş hakkındaki gensoru önergesini geri çekti. HDP'nin bu hamlesiyle dokunulmazlıkları görüşülmesine erken başlandı. 

İLK OYLAMA TAMAM
Dokunulmazlıkta ilk tur oylamada teklifin geneli üzerinde görüşmeler tamamlanarak Anayasa değişikliği maddelerine geçilmesi 348 "evet" oyuyla kabul edildi.

Buna karşın oylamada 155 ret oyu çıktı.

Evet: 348

Hayır: 155

Geçersiz: 25

Çekimser: 8 

REFERANDUM SİNYALİ
TBMM Genel Kurul'da dokunulmazlık maddelerinin görüşülüp görüşülmeyeceğinin oylandı 348 evet oyuna karşı 155 hayır oyu verildi. Gizli oylamada 25 boş oya karşı 8 çekimser oy verildi. Bu sonuç, dokunulmazlık tekliflerinin görüşülmesini sağlarken asıl oylama sonucunda teklifin referanduma götürüleceğini gösterdi. 330 ile 367 arasındaki evet oyu teklifi referanduma götürürken, 367 ve üstü direkt kabul edilmesini sağlıyor.

Bu sonuca göre CHP milletvekillerinin büyük oranda hayır oyu verdiği, AK Parti - MHP bloğundan da bir miktar fire olduğu anlaşılıyor. Oylama öncesi AK Parti, CHP ve MHP yönetimi teklife evet oyu vereceklerini açıklamıştı.

İLK MADDE KABUL EDİLDİ
1. Madde oylandı. 531 vekilin katıldığı oylama sonucunda 1. Madde 350 oyla kabul edildi. Oylamada 148 "ret",  27 "boş", 5 çekimser oyu çıktı. 1 oy ise geçersiz sayıldı. 

BİRİNCİ MADDE NEYİ İÇERİYOR?
Birinci madde yürürlüğe girdiği tarihten itibaren idari mercilerden, başsavcılıklardan ve mahkemelerden Adalet Bakanlığına intikal ettirilerek, dokunulmazlığın kaldırılması talep edilen dosyalardan başlamak üzere, Adalet Bakanlığı, Başbakanlık, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyon'da bulunan tüm dokunulmazlık dosyaları ile İçtüzük'te öngörülen usul uygulanmaksızın ve herhangi bir ayırım yapılmaksızın bütün milletvekillerinin dokunulmazlıkların kaldırılmasını içeriyor. 

2. MADDE OYLANDI
Dokunulmazlık teklifinin 1. maddesi 148 ret oyuna karşılık 350 oyla, 2. maddesi de 149 ret oyuna karşılık 357 oyla kabul edildi.

330'UN ALTINDA KALIRSA...
İlk tur oylamada 330 milletvekilinin dokunulmazlıkların kaldırılması için oy vermesi maddelerin kabul edildiği anlamına gelecek. İkinci tur oylamada ise teklifin referandum konusundaki akıbeti belli olacak. Eğer ikinci tur oylamada 367’nin üzerinde oy çıkarsa teklif referanduma gitmeyecek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayının ardından yürürlüğe girecek. Milletvekillerinin oyları 367’nin altında kalırsa anayasa değişikliği için referandum yolu görünecek.

İKİNCİ TUR CUMA GÜNÜ
İkinci tur görüşmeler içinse Genel Kurul 20 Mayıs Cuma günü saat 10.00'da toplanacak. 20 Mayıs'ta Antalya'da kampa girecek olan CHP, teklifin ikinci tur görüşmelerinin cuma günü yapılacak olmasına tepkili.  Teklif, Adalet Bakanlığı, Başbakanlık ve Meclis'te bekleyen tüm dosyalar için dokunulmazlıkların kaldırılmasını öngörüyor.  AK Parti'nin teklifine CHP ve MHP destek olacağını açıklamıştı. HDP ise hayır oyu kullanacak. Anayasa değişikliği oylamaları, iki turlu olacak ve gizli yapılacak. Teklife destek olacaklarını açıklayan üç partinin toplam oy sayısı 489. 367 evet çıkması halinde teklif kabul edilmiş olacak. Teklif kabul edilirse, 138 milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırılacak. 677 fezleke doğrudan yargıya teslim edilecek.

MHP: KALKAN OLARAK KULLANILAMAZ
MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, "Dokunulmazlık hiçbir zaman terör örgütü savunuculuğuna kalkan olarak kullanılamaz." dedi. TBMM Genel Kurulunda, hakkında dosya bulunan milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasını öngören anayasa değişikliği teklifinin geneli üzerindeki görüşmeler devam ediyor. Teklif üzerinde söz alan Parsak, dokunulmazlığın hiçbir zaman terör örgütü savunuculuğuna kalkan olarak kullanılamayacağını ifade etti. Parsak, partisinin, terörün meşrulaştırılmasında ya da propaganda malzemesi yapılması noktasında kullanılmasını asla kabul etmeyeceğini bildirdi.

TERÖRÜN BAŞI EZİLDİ
Mehmet Parsak, şöyle devam etti:

"Hangi konuda olursa olsun, hangi yöntemleri kullanırsa kullansın, nereden besleniyorsa beslensin, terörün başı görüldüğü yerde ezilmelidir. İktidarın çözüm adı altında yürüttüğü ihanet sürecinin bir sonucu olarak şehirlerimize, ilçelerimize, üniversitelerimize yerleşen terörün başı Sur'da, Cizre'de, Nusaybin'de, Dargeçit'te ezildi. Hacettepe'de, Boğaziçi'nde, Dil Tarih'te ezildi, eziliyor ve ezilmeye devam edecek." Parsak, dokunulmazlıklara ilişkin teklifi desteklediklerini söyledi. Ancak bu hassas konunun anayasaya eklenecek geçici bir madde ile çözülmeye çalışılmasının önemli sakıncaları olduğunu vurgulayan Parsak, teklifin bu şekilde yasalaşmasının ardından gelecek terör suçlarına ilişkin dokunulmazlık dosyalarının Meclisin raflarında tozlanacağını savundu.

BALUKEN: ANAYASA VE İÇ TÜZÜĞE AYKIRI
HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ise teklifin, "halk iradesini tasfiye ve Meclisi feshetme" olduğunu ileri sürdü. Türkiye siyasi tarihinin en önemli oturumlarından birinin gerçekleştirildiğini vurgulayan Baluken, kendileri açısından, görüşülen teklifin anayasaya ve içtüzüğe aykırılığının net olduğunu belirtti. 

Teklifin demokrasiye karşı "darbe" olduğunu iddia eden Baluken, AA'nın haberine göre şunları ifade etti:

"HDP'nin parlamentodan ve demokratik siyasetten tasfiyesi ile birlikte tüm muhalefetin tasfiyesi ile sonuçlanacak olan bir sürecin işletilmek istendiğini görmek zor olmasa gerek. CHP başta olmak üzere bütün muhalefete bu tarihi günde seslenmek isteriz. 

CHP'YE ÇAĞRI
Gelişmeler bütün partilerin içine uzanıdığını ve daha fazla derinleşeceğini zaten göstermeye başlamıştır. CHP'nin tarihsel bir kırılma yaratacak bu yaşananlara vereceği cevap, halklarımızın ve ülkemizin demokratik geleceğini doğrudan etkileyecek, tarih önünde parlamenter demokrasinin gömülüp gömülmeyeceğini açık bir şekilde not düşecektir. CHP'nin anayasaya aykırı gördüğü bir teklife onay vermesi, kendi misyonunu inkar etmesi anlamına gelecektir."

"HAYIR DİYECEĞİZ"
Baluken, gelinen noktada devletin hakem olma vasfını yitirdiğini, adaletin tamamen siyasal bir hal aldığını ve toplumun yargıya olan güveninin sarsıldığını ileri sürdü. Baluken, "Böylesi bir yargı ve adalet ortamında Meclise yapılacak olan bu darbe ile ortaya çıkacak olan şey, adaletsizlik ortamının toplumsal ve siyasal yaşamın bütün hücrelerine nüfuz etmesidir. Bu darbe tasarısına hayır diyeceğiz." dedi.

Öte yandan HDP milletvekillerinin TBMM Genel Kurulunda, görüşmeler sırasında toplu halde fotoğraf çektirmesi dikkati çekti.

CHP'Lİ TEZCAN: ZIRH HALİNE GETİRİLDİ
Baluken’in ardından sözü CHP grubu adına Bülent Tezcan aldı.

CHP’li Tezcan “Dokunulmazlık yolsuzluğun, hırsızlığın ve devleti soymanın zırhlı olarak kullanılıyor. Milletvekilliği dokunulmazlığı adi suçların korunmasında zırh haline getirildi” dedi.

Tezcan’ın konuşmalarından satırbaşları şöyle:

SİYASET YAPMA GÜVENCESİ
“Dokunulmazlık milletvekilinin suç işlemesini güvenceye alan bir uygulama değil, siyaset yapmasını güvenceye alan bir kurumdur. Ancak ne yazık ki yolsuzluk yapmanın, devleti soymanın zırhı olarak kullanılmıştır. Milletvekili dokunulmazlığı ne yazık ki adi suçlardan korunmanın aracı haline getirildi. Hükümet 4 tane bakanın dokunulmazlığı söz konusu olduğunda dokunulmazlığı kullanıyor. Yolsuzluk, terör konusunda milletvekilliği yargılamanın önünü açsın, Yargıtay'ya yargılama yapılsın dedik, buna yanaşılmadı. İstenen geçici maddeyle 650 dosya getirilsin, tam sayıyı bilemiyoruz, AK Parti'lilerin dosyalarını kapatıyorlar..."

AK PARTİLİ TURAN: HALK SİZE DUR DER
Tezcan'ın ardından AK Parti Grubu adına Çanakakkale Milletvekili Bülent Turan söz aldı.

Turan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Siz milletin verdiği vekillik grubunu yerine getirmezseniz, bu halk size dur der. Benimde fezlekem var, kaldırılsın diye evet oyu vericem. Mesele canlı bombanın taziyesidir.  CHP’li arkadaşlara sesleniyorum. Bir yanlış daha yapmayın. Evet derseniz referanduma gitmeden herkesin dokunulmazlığını kaldırırız, yolumuza devam ederiz. Şu an 3 partinin de siyasi tavrı net. Kafası karışan, net olmayan tek parti var. Bu da Mustafa Kemal’in partisine yakışmıyor. Terörle ilgili çalışmalarda bu milletin bize verdiği görevler var.

4 BAKANIN DOKUNULMAZLIĞI YOK
Zaman kaybetmemek için burada hemen bu işi yapalım dedik. Hiç kimseden korkumuz yok. 4 bakan 4 bakan diyorlar. 4 bakanın dokunulmazlığı yok zaten. Komik olmayın. O bakanlarla ilgili, komisyon kurulmuş, çalışmalar yapılmış. Hala onları konuşmanız komik. Roboski’deki malum mesele olduğunda herkesi ayağa kaldırdık, oraya gittik, çalışmalar yaptık. Ama Diyarbakır’daki patlama olduğunda kimse PKK’nın adını ağzına almadı.

SADECE MECLİS DUR DEMEYECEK
Sizin yaptıklarınıza sadece Meclis dur demeyecek, bu halk da diyecek. Kürt kardeşlerimiz PKK’ye hayır diyecek. Şırnak’la Çanakkale’nin kaderinin aynı olduğunu göstereceğiz. Çok üzüldüğüm bir şey var. Malum yapılardan PKK’ya karşı “Yazıklar olsun” denmedi. O köyde insanlar PKK’ye 15 ton patlamaya “yapamazsın” dedikleri için o köy patlatıldı. Çıkıp PKK demediniz.

Sizin saray diye hitap ettiniz bizim başımızın tacı. Hep seçilerek gelmiş, demokrasisine, yatırımına katkı sağlamış. Biz kurucu olan genel başkanımızla istişare ederiz. Seçimden önce saray dediniz, israf lüks dediniz. Millet sizi ciddiye almadı.”

BOZDAĞ: MUHALEFET NEDEN SUÇ İŞLEMEKTE İŞTAHLI
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Acaba muhalefetten bazı milletvekilleri suç işlemekte bu kadar niye iştahlı davranıyorlar." dedi.

Bozdağ, TBMM Genel Kurulunda, dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliği teklifinin tümü üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Mecliste bulunan dokunulmazlık dosyalarının düzenlendiği suç isnatlarına ilişkin bilgi veren Bozdağ, terör suçlarından 216, hakaret suçundan 201, yaralama suçundan 11, görev suçlarından 38, sahtecilik suçlarından 6, tehdit suçundan 18, gizliliğin ihlaline ilişkin suçlar toplamı 11, suçu ve suçluyu övme 55, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek veya aşağılamaktan 24, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefetten 119, Seçim Kanunu'na muhalefetten 11, Siyasi Partiler Kanunu'na muhalefetten 3, iftira suçundan 13, Devletler Kanunu'na muhalefetten 1, halkı askerlikten soğutmaktan 2, mala zarar vermeden 1 adet dosya bulunduğunu belirtti. Bozdağ, "Bunlarla ilgili dökümler zaten ilgili yerlerde var." ifadesini kullandı.

Anayasa değişikliğinin kabulünden sonraki sürecin CMK uygulanması suretiyle ortaya çıkacağına işaret eden Bozdağ, "Meclis dosyaları iade edecektir. Başbakanlık adalet akanlığına, Adalet Bakanlığı da soruşturmayı yapan ilgili yerlere iade edecektir. Ondan sonrası usul kanunu çerçevesinde işleyecektir." diye konuştu.

ASLİ GÖREVİMİZDİR
Bozdağ, bir milletvekilinin sorusu üzerine, Malatya'da Adana Demirspor takımının güvenliğiyle ilgili yeterli bilgi sahibi olmadığını belirterek, şöyle devam etti:

"Her takımımızın güvenliğini sağlamak, sportif faaliyetlerini güven içinde yapmasını sağlamak, hükümetimizin de valilerimizin de asli görevidir. Umarım bu sorun çözülmüştür. Çözülmemişse ben de kendisiyle özellikle konuşacağım. Çünkü devletin asli vazifesidir bu. Valinin 'ben güvenliği sağlayamam' deyip, bu konuda farklı karar vermesini kabul etmek doğru değildir. Onun vazifesi güvenliği sağlamaktır."

MÜCADELE DEVAM EDECEKTİR
CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın, AK Parti'li bazı milletvekillerinin ifadeleriyle ilgili sorusuna karşı Bozdağ, şunları söyledi: 

"Beni herhalde mahkeme, hakim zannettiniz. Ben hakim değilim, mahkeme değilim. İnsanlarla ilgili 'bu suç mudur, değil midir?' şeklindeki soruyu bana yöneltmenizi işin doğrusu doğru görmem. Hukuk devletinde bunun kararını verecek olan mahkemelerdir. Bazı kişilerin fiili suç mudur, değil midir değerlendirme yapmam. Ama şunu söyleyeyim: PKK eli kanlı terör örgütüdür, DAEŞ eli kanlı bir terör örgütüdür. Bu örgütlerin yöneticileri ve teröristleri, hepsi beraber terör örgütlerinin hizmetinde olan kişilerdir. Bunların bütün eylemi de suçtur. Hükümetimiz, devletimiz, güvenlik güçlerimiz bunlarla sonuna kadar mücadele etmede kararlıdır, mücadele devam edecektir."

KİM HAZIRLIYOR FEZLEKELERİ?
Bozdağ, dokunulmazlık dosyalarının yüzde 99'unun muhalefet milletvekilleriyle ilgili olduğunun söylenmesi üzerine, şu görüşlere yer verdi:

"Zannedersem fezlekeleri kimin hazırladığını unutuyor arkadaş. Kim hazırlıyor fezlekeleri? Cumhuriyet savcıları hazırlıyor. Niçin hazırlıyor, suç işlediklerine dair iddialar, ihbarlar, şikayetler olduğu zaman bunu inceliyor, fezleke düzenleme ihtiyacı duyduğu zaman düzenleyip gönderiyor. Suç işleme ihbarını kim yapıyor? Her vatandaş yapabilir; siz yapabilirsiniz, onlar resen soruşturabilir. Siz 'niye bizimle ilgili düzenleniyor?' sonucunu çıkaracağınıza... Ben de şöyle soruyorum: Acaba muhalefetten bazı milletvekilleri suç işlemekte bu kadar niye iştahlı davranıyorlar? AK Parti'li milletvekilleri suç işlemiş olsalar onlarla ilgili de fezlekeler olabilir. Onlarla ilgili de gelir. Polisle, askerle, devletin başka başka güvenlik birimleriyle karşı karşıya gelse onlarla da ilgili gelebilir. Kanunlara uymasalar onlarla ilgili de gelebilir. Bu şunu gösteriyor; iktidar partisi kanunlara uymak konusunda daha büyük hassasiyet gösteriyor. Teröre yardım ve yataklık etmekle ilgili dosyalar, niye Meclise gelmedi diye soruluyor. İşte geldi Meclise. Bugün tek tek görüşme yok ama anayasaya eklenecek bir ek maddeyle bunların yargılanması önündeki engel kaldırıyor. 'Bugüne kadar niye gelmedi?' diyenlerin fırsat önündedir, oyunu kullanır bu engeli kaldırmış olur."

ESAD'IN SÖZCÜLÜĞÜNÜ YAPMA
Bozdağ'ın konuşması sırasında tartışma yaşandı.

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal'ın "Suriye'de ölümler oluyor, aleviler katlediliyor" değerlendirmesinde bulunduğunu belirten Bozdağ, "Sayın Topal, bu söylediklerini Esad'a da söyler misin lütfen. Attığı kimyasal silahlarla orada çocukları öldüren odur, Esad'dır. Burada Esad'ın sözcülüğünü yapma. Bu parlamento Esad'ın parlamentosu değil. 500 bin Suriyeli ölmüş, öldüren kim? Esad. 3 milyon Suriyeli Türkiye'de, 6 milyon Suriyeli göçmüş. Göçüren kim Esad, katil kim Esad. Niye ona katil demiyorsun? Sen bu parlamentoda Hataylıların mı, Esad'ın mı temsilcisisin? Kusur bakma, bir gün Esad'a laf söyle. Bir gün de o çocukları kesene, üzerine havadan bomba yağdırana, silah atana laf söyle. Her çıktığında aynı şeyi söylüyorsun." diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ile CHP ve HDP'li milletvekillerinin sıra kapaklarına vurarak tepki göstermesi üzerine Bozdağ, şunları kaydetti:

KİM ÖLDÜRÜYOR ONLARI
"Kusura bakma Sayın Gök, seni tenzih ediyorum ama bu arkadaş kimin sözcüsü olduğuna bir karar versin. Türk milletinin mi yoksa Suriye'deki eli kanlı yönetimin başı olan Esad'ın mı sözcüsü mü ona bir karar versin. Kusura bakmayın. Biz senin kim olduğunu, ne olduğunu da biliyoruz. Böyle bir üslup olmaz. Şimdi çocukları katleden belli. Aylan bebek niye sahile vurdu? Esad zalimi yüzünden memleketini terk etmek zorunda kalmadı mı onlar? O insanlar niye ölüyor, kim öldürüyor onları? Türkiye mi öldürüyor onları? Yaşasınlar; çocuklar, kadınlar, masumlar ölmesin diye mücadele ediyor Türkiye. Türkiye yaşasın diye mücadele ediyor. Siz eli kanlı katilin elini sıkmak için heyetler gönderdiniz. Kusura bakmayın."

SORUDAN ZİYADE İTHAM VAR
CHP'li milletvekilleri, Bozdağ'ın konuşması sırasında Genel Kurul'a gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ayakta alkışlarla karşıladı.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök'ün, Bozdağ'ın sorulan soruya yanıt vermeden konuyu başka yönlere çekerek basiretsiz ve yanlış tutum sergilediğini belirterek, "Çatışmada ölenlerin akrabaları Türkiye'de. Sayın Bakan o acıların içinde yaşamıyor mu hissetmiyor mu?" dedi.

Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın, "Sorduğu sorudan ziyade itham var. 'Elinizde onların kanı var' diye bir şekilde itham ediyorsa, Sayın Bakan da hükümet adına cevabını verir." karşılığını verdi.

Gök'ün, İçtüzüğün açık olduğunu, birleşimi yöneten başkanın tartışmalara katılmadığını belirterek, "Siz tartışmanın içine giriyorsunuz" demesine Aydın, "Soru sorarken itham ederse, sert şekilde karalarsa, iftira atarsa Sayın Bakan da ona göre bir cevap verir." dedi.

Bunun üzerine Gök, Aydın'a, "Sizin tutumunuzu da Bakan'ın cevabını da kınıyoruz, reddediyoruz" karşılığını verdi.

DAVUTOĞLU GELDİ
Başbakan Davutoğlu akşam saatlerinde genel kurula girdi. Davutoğlu, hükümet sıralarında Başbakanlık koltuğu yerine AK Parti sırasının en önüne oturdu. Başbakan'ın buraya oturması üzerine bakanlar da milletvekili sıralarına geçmeye başladı. 

CHP TEPKİLİ
İkinci tur görüşmeler içinse Genel Kurul 20 Mayıs Cuma günü saat 10.00'da toplanacak. 20 Mayıs'ta Antalya'da kampa girecek olan CHP, teklifin ikinci tur görüşmelerinin cuma günü yapılacak olmasına tepkili.  Teklif, Adalet Bakanlığı, Başbakanlık ve Meclis'te bekleyen tüm dosyalar için dokunulmazlıkların kaldırılmasını öngörüyor.

CHP VE MHP EVET HDP HAYIR
AK Parti'nin teklifine CHP ve MHP destek olacağını açıklamıştı. HDP ise hayır oyu kullanacak. Anayasa değişikliği oylamaları, iki turlu olacak ve gizli yapılacak. Teklife destek olacaklarını açıklayan üç partinin toplam oy sayısı 489. 367 evet çıkması halinde teklif kabul edilmiş olacak. Teklif kabul edilirse, 138 milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırılacak. 677 fezleke doğrudan yargıya teslim edilecek.

Karar.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.