1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. EBA TV'de Başörtüsü, İdam, Tasavvuf Müziği, İstifa Twetleri...
EBA TV'de Başörtüsü, İdam, Tasavvuf Müziği, İstifa Twetleri...

EBA TV'de Başörtüsü, İdam, Tasavvuf Müziği, İstifa Twetleri...

İvan Illıch, Okulsuz Toplumu yazmasının üzerinden otuz küsur yıl geçti. Okulun toplum için gerekliliği hayli zamandır işin ilgililerinin üzerinde fikir yürüttüğü bir husus.

A+A-

İvan Illıch, Okulsuz Toplumu yazmasının üzerinden otuz küsur yıl geçti. Okulun toplum için gerekliliği hayli zamandır işin ilgililerinin üzerinde fikir yürüttüğü bir husus.

Müfredat programları güncellenerek okulun toplumda yer edinmesi fikri bir deva olarak sunuldu lakin görülen o ki günümüz öğrencisi okuldan elde edeceği bilgiyi tahta karşısında öğretmen olmadan okul iklimi olmadan da elde edebilecek bir donanımda.

Postmodern çağ insanı için öğrenme fiilinin çeşidi değişti. Belki bu çağın insan öğrenme kazanımlarında teknolojinin de tesiriyle beklentisi farklılaştı. Artık çok şey bilmeniz gerekmiyor. Geçmiş zamanların ansiklopedik bilgileri bugün bir mana ifade eder durumda değil. Günün geçer akçesi “öğrenmeyi öğrenmek”.

Eğitim bir kabuk değiştiriyor bu artık kaçınılmaz. Dijital eğitim, uzaktan eğitim önümüzdeki birkaç yıl içerisinde daha büyük bir önem arz edecek. Bugün bile okullardan devam zorunluluğunu kaldırsak abartısız öğrencilerin yarısı okula gitme ihtiyacı hissetmeyecektir.

Bu değişime ayak direnemez. Çarklar yeniden bu değişimi insan eğitimine tekâmül edecek şekilde kurgulanmalıdır. Türk millî eğitim sisteminin en büyük talihi böylesi bir değişim sancısını işin ehli bir Bakan elinde yaşamasıdır.

Prof. Dr. Ziya Selçuk, bir öğretmen olmanın bilgeliğiyle bu değişimi yıllar öncesinden fark etmiş rehberlik uzmanıdır. Biz kendisinin Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı görevinden beri alternatif öğrenme modelleri üzerine kafa yorduğunu ve öğrenmenin okulun dışına taşınmasının nasıl mümkün olabileceğine yönelik çalışmalar yürüttüğünü biliyoruz.

Sayın Bakan’ın dijital eğitime geçiş aşamasında dümenin başında olması bir şans. EBA, bu yönüyle bir amiral gemi rolü üstleniyor. Uzaktan eğitim EBA üzerinden hem canlı sınıf ortamları hem yapay zekâ ile öğrenci rehberliği, hem yapay zekâ yoluyla bireyselleştirilmiş eğitim hem de sınırsız doküman imkânı sunuyor. Ülkemiz bu yönüyle dünyanın lider ülkesi olması yönünde. Birilerinin öve öve bitiremediği Avrupalılara e- okulu anlattığınızda, EBA’yı anlattığınızda hayretlerini yüzlerinden okuyabiliyorsunuz.

Ülkemiz eğitim sistemi tüm kılcallarına kadar öğrencilerin her türlü verisini dijital ortamda yordama imkânı sunacak alt yapıya sahip. EBA üzerinden yürütülen alt yapısında çalışan yapay zekâ ile öğrencinin örgün eğitimin bütün imkanlarını bulabileceği bir eğitim imkânı sessiz sedasız bir devrim olarak Sayın Ziya Selçuk’un ellerinde büyüyor. Eğitimde dünyanın geri kalanının yakalayamadığı bir üstünlüğü yakalama, yeni bir çağa öncü girme fırsatımız var.  Sayın Bakan’ın işi bilerek yaptığı, adımlanmış planlarının olduğu her kesimin malumu.  Çünkü değişimin gerekliliği daha evvelden keşfetmiş olanların geleceğe yönelik tasavvurları birikmiş ve hazırdır.

Bugün 20 milyon öğrenciye EBA üzerinden canlı ders anlatımı yapıldı. Yapılan işin büyüklüğü alt yapı çalışmaları, dijital platformların hazırlanması gibi işin mutfağını düşünürseniz Sayın Bakan ve ekibi milletimiz için büyük bir adımı başarmış oldu. Uzaktan eğitim ile okula yeni bir boyut kazandıran, öğrenmeyi bireyselleştirme imkânı sunan büyük bir adım.

Fakat maalesef bize ne olduysa yine bizden oldu, yine bizden olacak. Hemen meydana “istemezük”çüler çıktı. Doğrudan, cepheden saldıracak bir durum bulamadılar. Az zamanda büyük iş başarılmıştı. Biri paçasından çekti, arada söylenen Yunus Emre şiiri müziğine karanlık dedi, biri gömleğini yırttı. Sanki Menderes’in asılması değil de bunun dile getirilmesi suçmuş gibi lanse etti. Hele biri onun yaptığına diyecek cümle bulunamaz. İnsanların yaptıkları işe değil inançlarına taarruz etti. Tüm toplumun tüylerini diken diken etti. Öldü denilen 28 Şubat hortlağının iniltilerini, salyalarını saçtı.

Etmeyin. Bu kadar emek, bunca çapa böyle dedikodulara feda edilemeyecek kadar kıymetsiz mi? Sayın Bakan’ın basın açıklaması yaşadığı kırıklığın iç burkan bir tezahürüydü. Yapılan olağanüstü başarı, çağ atlarken elde edilen sıçrama gücü birilerince yine başka bahanelerle kırıldı, örselendi.

Bunca çalışma ve emek görülmedi de bu uyduruk bahaneler ardında arsızca Bakan’ı istifaya çağıran tweter etkinlikleri yapıldı, sayfa açıldı. Bu ne büyük bir haksızlık ne büyük bir kıyımdır.

Sayın Bakan sadece aklı ile değil yüreği ile de evlatlarımızın derdinde olan bir öğretmen. Bu tomurcuğu da açmadan soldurma derdinde  olanlara fırsat vermemeliyiz. 

Bir de süreç yönetimi önemli tabi. Tüm bürokratların, eğitim yöneticilerinin tweter üzerinden açılmış Bakanın istifasını isteyen sayfanın iddiasının zıddına bir sayfa açıp kötü niyetin daha da şöhret bulmasına sebep olacak işlerden daha iyisini yapması lazım.

Çünkü cevap verme geriliğinde olunursa oyunu kuranların ekmeğine yağ sürülür.

Yapılacaksa herkes işini iyi yapmalı. Bunca emeği küçük detaylara boğduracak fiillere fırsat vermemeli. Twet atmaktan daha iyisini yapabilir bürokrat ve eğitim yöneticileri, milletimizi için bir şans olan Sayın Bakanı tıpkı onun gibi yürekten çalışarak desteklemek gibi.

İbrahim Hakkı Celis

memurpostasi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler