1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. EBS Şube Başkanı Mehmet Demirtaş: Kadınlar Yönetimlerde Olmalı
EBS Şube Başkanı Mehmet Demirtaş: Kadınlar Yönetimlerde Olmalı

EBS Şube Başkanı Mehmet Demirtaş: Kadınlar Yönetimlerde Olmalı

Eğitim Bir-Sen 2 Nolu Şube üyeleri Anneler Gününde kahvaltıda bir araya geldi

A+A-

Eğitim Bir-Sen Tokat 2 Nolu Şube tarafından Anneler Günü dolayısıyla düzenlenen programda üyeler ve anneleri kahvaltıda bir araya geldi. Bir-Sen Tokat 2 Nolu Şube Başkanı Mehmet Demirtaş kadınların birbirlerini daha iyi anladığını ifade ederek, yönetimlerde bulunmaları gerektiğini vurguladı.

Programda günün anlam ve önemine binaen konuşan Memur-Sen Kadın Komisyonu Başkanı ve Eğitim Bir-Sen 2 Nolu Şube Eğitim ve Sosyal İşler Başkan Yardımcısı Şule Yüksel, aile birliğinin tesis edilmesinde, çocukların sağlıklı ve mutlu bir ortamda yetişmesinde annelerin en temel rolü üstlendiğini ifade ederek, annelerin varlıkları ile güç kattıkları evlatları için her zaman sığınabilecek en güvenli sığınak olduğunu söyledi.

"Ebeveyne saygıyı esas alan, cennetin annelerin ayakları altında olduğuna inanan bir geleceğin mensubu olan bizler, evlat yetiştirmenin ulvi bir görev olduğunun idrakı içerisindeki annelerimizin mutlu olması , yüzlerinin gülmesi için evlatları olarak ne yapsak azdır" diyen Yüksel, şunları kaydetti:

"Hayatlarını çocuklarına vakfeden kıymetli annelerimizin bu özel gününü kutlarken, onlara daima azami düzeyde ihtimam göstermemiz, hayatımızda ne kadar önemli bir yere sahip olduklarını kendilerine bizzat hissettirmemiz, emeklerinin boşa gitmediğini göstermemiz, ebeveyne hürmet konusunda çocuklarımıza örnek olmamız büyük önem arz ediyor.

Allah-u Teala İsra Suresinin 23. Ve 24. Ayetlerinde şöyle buyuruyor : RABBİN, ondan başkasına kul olmamanızı,  anne ve babaya ihsanla davranmanızı kaza etti (taktir etti, hükmetti). Eğer ikisinden birisi veya her ikisi senin yanında yaşlanırlarsa onlara (ikisine) 'öf' deme. Ve onları (ikisini) azarlama ve onlara kerim (güzel, yumuşak) söz söyle!  Ve onlara (ikisine), merhamet ederek ve tevazu ile kanat ger! Ve 'Rabbim, onların beni yetiştirdiği gibi ikisine de merhamet et!' de.

Bu vesile ile Fedakarlık ve sevginin, merhamet ve şefkatin timsali olan başımızın tacı en değerli varlıklarımız annelerimizin ve anne adaylarımızın anneler gününü kutluyorum."

DEMİRTAŞ: ANNELERİN HAKKINI ÖDEYEMEYİZ

Programa eşiyle birlikte katılan Eğitim Bir-Sen Tokat 2 Nolu Şube Başkanı Mehmet Demirtaş ise Eğitim Bir-Sen'in kadınlara yönelik faaliyetler noktasında kadın komisyonları kurarak çeşitli girişimlerde bulunduğunu söyledi.

Kadınların yönetimlerde olması gerektiğini her zaman savunduğunu dile getiren Demirtaş, "Çünkü çalışanlarımızdan yarısından çoğu bayan. Bayanların sadece sendika üyesi olması değil, aktif sendikacı bayanlar olmasını, bizlere güç ve destek vermelerini istiyoruz. Yönetimlerde kadınların olması bizler için çok önemli. Kadınları en iyi tanıyan yine kadınlardır. Kadınlar günü oluyor, anneler günü oluyor, iş yerlerine gidiyoruz bayan arkadaşlarımızla konuşuyoruz. Ama bayan bir yöneticimiz yanımızda olduğu zaman daha rahat hareket edebiliyoruz. Kadınlar birbirini daha iyi anlar. Erkekler ne kadar anladım dese de bir bayanı anlayamaz. İnşallah yönetimde bayanlarımız daha fazla olur. " dedi.

Tüm annelerin Anneler Gününü kutlayan Demirtaş, "Annelerin hakkını gerçekten ödeyemeyiz. Doğumla birlikte ilk öğretmenlerimiz annelerimizdir. 'Şefkat ve merhamet duygusu nedir?' diye sorduğumuzda annelerimize bakıyoruz ve bunun cevabını görüyoruz. Bu noktada Peygamber Efendimizin 'Cennet annelerimizin ayakları altındadır' hadisi çok önemlidir. Gerçekten de annelerin ayakları öpülmeli, anneler sevilmeli, anneleri sadece anneler gününde değil her daim hatırlama ve sevme noktasında olmalıyız. Eğer iyi bir aile iyi bir devlet istiyorsak bu annelerle olabilir. 'Yuvayı dişi kuş yapar' hesabı çocukları eğitirken, çocuklarına yön verirken, eğitim, gelişmede her şey de annelerimiz var" şeklinde konuştu.

9 aylık bir sendika şubesi olduklarını, yüzde 25 oranında bir büyüme gerçekleştirip üye sayısını  485'ten 615'e çıkardıklarını aktaran Demirtaş, şöyle devam etti: "Sendikamız sayesinde bayanların doğum izinleri arttı, eskiden çok azdı şimdi 16-18 hafta oldu. Süt izinleri de artırıldı. Bayanlara yönelik emeklilik yaşının daha makul bir yaşa çekilmesi konusunda çalışmalarımız devam ediyor.

Anneler gününde yapılan bu organizasyonda annelerimizi hatırladık ve bir aile olduğumuzu gösterdik. Eğitim Bir-Sen Tokat 2 Nolu Şube olarak bundan sonra eğitim ve sosyal yöndeki etkinlik ve faaliyetlere daha fazla ağırlık vermeyi düşünüyoruz; konferanslar, paneller, kermesler gibi. Yani sendikayı, sivil toplum örgütünü en iyi şekilde nasıl kullanabiliriz diye düşünüyoruz. Biz gücümüzü çalışanlarımızdan alıyoruz. O yüzden sendikamıza ne kadar sadakatle bağlanırsak, sahip çıkarsak o derece başarılı olacağımıza inanıyorum."  

tokatgazetesi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.