EBS'de Hedef 50 Bin Yetim Çocuk

EBS'de Hedef 50 Bin Yetim Çocuk

İl Sorumluları 50 Bin Yetim İçin Bir Araya Geldi

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Teyfik Yağcı, paydaşı oldukları ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ projesini çok önemsediklerini, bu konudaki çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

 

Antalya’da gerçekleştirilen Eğitim-Bir-Sen 8. Türkiye Buluşması programında, “50 Bin Yetimi 50 Bin Sınıfla Buluşturma” projesi kapsamında Eğitim-Bir-Sen adına sorumluluk alan il temsilcileri bir araya geldi.

 

Genel Başkan Yardımcısı Teyfik Yağcı, sendika olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, “Etrafımızda cereyan eden olaylara sessiz kalmadık. Doğal afetlerde ve insanlığın karşılaştığı felaketlerde vicdanlı yürekleri temsil eden en güçlü teşkilat olarak, ya ilk harekete geçen olduk ya da harekete geçmesi gerekenlere öncü olduk” dedi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, İHH ile birlikte paydaş bir kuruluş olarak “İyilikte Yarışan Sınıflar” projesi için güç birliği yaptıklarını kaydeden Yağcı, “Yetimlere karşı hepimizin sorumlulukları var. Bu çalışmamız, sosyal sorumluluk kapsamında ele alınması gereken bir projedir. Öğrencilerin, minik yüreklerin iyiliği artırmak adına devasa abideler oluşturacağı bu projede öncü olmak, duyarlı insanları teşkilatımız vasıtasıyla harekete geçirmek için il sorumlularını belirledik. Bu toplantı ile hep birlikte harekete geçiyoruz” şeklinde konuştu.

 


 

Yaklaşık 500 Milyon Yetim Çocuk Var

 

Toplantıda, İHH Genel Başkan Yardımcısı ve Yetim Projesi Sorumlusu Murat Yılmaz, ‘Yetim Projesi’ hakkında bir sunum yaptı. Dünya üzerinde Birleşmiş Milletler (BM) raporuna göre 200 milyon kadar yetimin olduğunu, ancak verilen rakamın eksik olduğunu vurgulayan Yılmaz, “İçinde Çin, Myanmar, Kuzey Kore gibi 52 ülke bu rakama dahil edilmemiştir. Bunları da eklediğimiz zaman sivil toplum kuruluşlarının rakamları tahmini olarak 400-500 milyon çocuğun dünya üzerinde yetim olduğu yönündedir” diye konuştu.

 

 

Fuhuş ve Organ Mafyaları Tarafından 2 Milyondan Fazla Çocuk Kaçırıldı

 

500 milyon yetim çocuğun yarısının herhangi bir aile ve ya kurum koruması olmadan sokaklarda yaşadığını dile getiren Murat Yılmaz, fuhuş mafyaları tarafından bir milyon 100 bin çocuğun kaçırıldığını kaydetti. Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Sokakta yaşayan çocukları bekleyen inanılmaz tehlikeler var. Bunların başında organ mafyaları, fuhuş mafyaları, dilenci şebekeleri ve misyoner örgütler geliyor. Özellikle organ mafyaları, çocukları tehdit ediyor. Son 30 yılda bir milyondan fazla çocuğun organları çalındı. Yine fuhuş mafyaları tarafından bir milyon 100 bin çocuk kaçırılmış ve istismar edilmiş. Bu, internet üzerinden yapılan bir yapı ve senelik olarak bütçelerinin 20 milyar doların üzerinde olduğu ifade ediliyor. Maalesef çocukları ciddi bir anlamda öğüten bir sistem bu. Bunun dışında misyoner örgütler yetim çocukları için ciddi bir tehlike ve tehdit oluşturuyor. Bu misyoner örgütler dünyanın her yerinde çalışıyorlar. Genellikle yoksulluğun ve cehaletin olduğu topluluklarda, Afrika gibi, Güney Doğu Asya, Orta Asya gibi inanç yönünden zayıf olan bölgelerde çalışıyorlar. Müslüman olan çocukların dinlerini birtakım faaliyetlerle değiştiriyorlar. Sadece World Virgins dünya üzerinde 4 milyon 300 bin çocukla ilgileniyor. Bu çocukların yüzde 80’i İslam dünyasının çocukları. Biz kendi çocuklarımıza sahip çıkmadığımız sürece dünya üzerindeki bu misyoner yapılar bizim çocuklarımızın dinlerini değiştirmeye devam edecekler.”


 

Hedefimiz 50 Bin Yetimi 50 Bin Sınıfla Buluşturmak

 

Her gün 10 bin çocuğun yetim kaldığını ifade eden Yılmaz, “Bu, senede 3 milyon 500 bin çocuk rakamını oluşturuyor. Gerçekten dünyanın üzerinde düşünmesi gereken rakamlar bunlar. Biz İHH olarak Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Bakanlığı ve Eğitim-Bir-Sen ile beraber Türkiye’deki 20 milyon öğrenciyle birlikte ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ çalışması yapıyoruz. Bu çalışma vesilesiyle Hakkari, Edirne, Tekirdağ, yani Türkiye’nin her yerindeki öğrenciler sınıfça bir yetime destek çıkabilecekler. Anaokulundan liselere kadar, devlet ya da özel okul ayrımı yapmaksızın çocuklar bu kampanyaya katılabilir. Bu sene eğitim kurumlarıyla hedefimiz 50 bin yetimi 50 bin sınıfla buluşturmak” dedi.

 

 

‘Dünya Yetimler Günü’

 

Murat Yılmaz, şunları söyledi: “İHH’nın teklifiyle oluşturulan Dünya Yetimler Günü var artık. Bunu da İslam İşbirliği Teşkilatı geçen sene verdiğimiz teklifi kabul ederek 15 Ramazan tarihini ‘Dünya Yetimler Günü’ ilan etti. Geçen Ramazan ayında ilkini biz İslam alemi olarak idrak etmiş olduk. Artık İslam dünyasının da bir yetimler günü olmuş oldu. Önümüzdeki yıl daha güçlü bir şekilde bunu idrak edeceğiz inşallah.”


 

Misyonere, Organ ve Fuhuş Mafyalarına, Dilenci Şebekelerine Kaptıracak Tek Bir Çocuğumuz Yok

 

Hedeflerinin daha fazla yetim çocuğa destek olmak olduğunu dile getiren İHH Yetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı: “İHH olarak, dünya üzerindeki 52 bin yetime destek veriyoruz. Aynı zamanda dönemsel olarak 400 bin yetim çocuğumuzu destekliyoruz. Tabi bu rakamlar bizim için az olan rakamlar ama halkımız, okullarımız ve destekçilerimiz heyecan içindeler. Bu heyecanla beraber inşallah daha fazla yetim kardeşimize yardımda bulunacağız. Dünyaya, ‘bizim misyonere, organ mafyalarına, fuhuş mafyalarına, dilenci şebekelerine kaptıracak tek bir çocuğumuz yok’ mesajını vereceğiz.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.