"Eğitim-Bir-Sen’e algı operasyonu yapmak kimsenin haddi değildir"

"Eğitim-Bir-Sen’e algı operasyonu yapmak kimsenin haddi değildir"

Eğitim-Bir-Sen Dicle İlçe Temsilciliğinin 22/03/2018 Tarihli Basın Açıklaması: Makamlar, millete hizmet içindir. Hiç kimse bulunduğu mevkiyi kişisel hesaplarına alet gibi bir gafletin içine girmemelidir.

Eğitim-Bir-Sen Dicle İlçe Temsilciliğinin 22/03/2018 Tarihli Basın Açıklaması

Makamlar, millete hizmet içindir. Hiç kimse bulunduğu mevkiyi kişisel hesaplarına alet gibi bir gafletin içine girmemelidir.

Kurulduğu tarihten bu yana hep milletin ve millî iradenin yanında yer almış; vesayetle, yasaklarla, haksızlıklarla mücadele etmiş ve etmeye devam eden Eğitim-Bir-Sen’e algı operasyonu yapmak kimsenin haddi değildir.

Kendini anayasa ve kanunların üzerinde görme cüretinde bulunanlar, gücünü koltuktan alanlar, millete hizmet etmek yerine milleti, kamu görevlilerini emir eri gibi görme yanlışlığa düşenler bilmelidir ki, makamlar geçicidir ve yaptıkları yanlarına kâr kalmayacaktır.

Anayasa ve kanunlarla güvence altına alınan sendikaları ve sendika yetkililerini tanımadığını belirtenlerin geçmişlerini çok iyi biliyoruz. Hani ilçesinde kömür ihalelerinde şaibeli işlemler yapanlar, aldıkları ilçe milli eğitim müdürlüğü kadroları dahi usulsüz olan kişiler bilsin ki, Dicle sahipsiz değildir.

Başında bulunduğu ilçe millî eğitim müdürlüğünün çözmesi gereken onlarca sorun dururken sendikamız üzerinde algı operasyonu yapmaya çalışan Mahsum Burucu’yu sendikalarla uğraşmak yerine görevini yapmaya davet ediyoruz.

İlçemize 2016 Ekim ayında ataması yapılan 69 sözleşmeli öğretmenimizin, 2017 Ocak ve Şubat ayları maaş zam farkları, üzerinden bir yılı aşkın süre geçmesine rağmen ödenmemiş, aynı öğretmenlere ait geçen yıl Diyarbakır il merkezinde yapılan hizmet içi eğitimlere ait yollukların bir kısmı ancak Aralık ayında ödenmiş, bir kısmı ise hâlâ ödenmeyerek öğretmenlerimiz mağdur edilmiştir. Bu konuda adım atacak zamanı bulamayan ilçe millî eğitim müdürlüğü, birilerine rant sağlayan ihaleler söz konusu olunca, saatler içinde ihale yapacak kadar hızlı çalışmaktadır.

İlçemizde keyfi uygulamalar nedeniyle ek ders ücretleri geç yatırılmaktadır. 2018 Ocak ayında bu keyfilik ve karşılığında mağduriyet zirve yapmış, öğretmenlerimizin Ocak ayı ek dersleri ancak 12 Şubat’ta yatırılmıştır.

İlçe millî eğitim müdürlüğü tarafından yapılan İŞ-KUR ve hizmet alımı personelinin dağılımları adaletsiz bir şekilde yapılmaktadır. Kimi okullara öğretmen sayısından fazla hizmetli personel görevlendirilirken, kimi okula ise hiçbir personel verilmemektedir. Bu okullarımızda kalorifer yakılmamakta, temizlik yapılmamakta ya da tüm bu işler asıl görevleri öğrencileriyle ilgilenmek olan cefakâr yönetici ve öğretmenlerimiz tarafından yapılmaktadır. Bu sıkıntılar yaşanırken, okullarımızda görevlendirilmesi gereken hizmet alımı personelinin bir kısmı ilçe millî eğitim müdürlüğünde kapıcı ve çaycı olarak görevlendirilmiştir.

Yemek ve kumanya ihaleleri haftalık olarak yapılmakta, ihaleyi alan firmaya göre farklı muamele ve uygulamalar yapılmakta, bu konuda resmi prosedürü uygulayan okul müdürlerine Cuma günü saat 12:20’de okula denetim adı altında gidilip mobbing uygulanmaktadır.

İlçe esnafından yapılan malzeme alımlarının ödemesi yapılmamakta, esnaf mağdur edilmektedir.

Bakanlık onayı alınmadan çok sayıda köy okulumuz (öğrenci sayısı 10 fazla olan) kapatılmış, bu okullarda okuyan öğrenciler taşıma kapsamına alınmış, öğretmenler ise norm fazlası gösterilip mağdur edilmiştir. Bununla birlikte, kapatılan okulların çoğu eğitim-öğretim yılı başlamadan önce yüz binlerce lira harcanarak onarılmış, söz konusu okulların kapatılmasıyla okul binaları atıl duruma düşürülerek kamu zarara uğratılmıştır.

Yetkilileri asli görevlerini yapmaya, yanlış uygulamalardan vazgeçmeye davet ediyoruz.

Eğitim-Bir-Sen

Dicle İlçe Temsilciliği

12-036.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.