1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Eğitim Yönetimi Nereye Gidiyor?
Eğitim Yönetimi Nereye Gidiyor?

Eğitim Yönetimi Nereye Gidiyor?

Eğitim yönetiminin yarınlarını konuşmalıyız. Mevcut durumun sorgusunu yaparak yeni bir gelecek tasarımı yapmalıyız. Sağlıklı bir planlama yapabilmek için özellikle son iki yıl içinde yaşadıklarımızı, bütün önyargılarımızdan arındırarak değerlendirmeliyiz.

A+A-

Eğitim yönetiminin yarınlarını konuşmalıyız. Mevcut durumun sorgusunu yaparak yeni bir gelecek tasarımı yapmalıyız. Sağlıklı bir planlama yapabilmek için özellikle son iki yıl içinde yaşadıklarımızı, bütün önyargılarımızdan arındırarak değerlendirmeliyiz.

                Eğitim yönetimi ile ilgili tartışmalar, eğitim yöneticisinin seçimi ve atanması aşamasında kalıyor. Yöneticinin; eğitimi, çalışma şartları, kariyeri gibi önemli konuları konuşmaya fırsat olmuyor. Bugünün eğitim yöneticisi geleceğini göremiyor, gücünden kaybediyor, iş yükü artıyor, muhataplarının kendine olan güveni azalıyor. Bütün bu olumsuzluklara rağmen, son iki yıl içinde görev alan yöneticiler çok önemli bir süreci başarı ile yürüttüler, okullara büyük bir hareketlilik kattılar, eskiyle kıyaslanmayacak adımlar attılar. Eğitim yönetiminde zihniyet değişiminin öncüleri oldular.

                Ülkemizde, paralel devlet yapısıyla yaşanan mücadelede, hayata geçirilen geçmişte örneğini görmediğimiz uygulamalara herkes bir anlam yükleyebilmişti. Şimdi bir yol ayrımına gelindiği ve yeniden bir sistem arayışına girildiği anlaşılıyor. Sadece sınav puanıyla müdür yardımcısı ataması bunun ilk uygulamasıdır. Bari bu sefer deneme yanılma yöntemini tercih etmeyelim. Bir karar verelim ve istikrarı yakalayalım.

                Yeni dönemde cevabını arayan en önemli soru, paralel yapıyla mücadelenin bundan sonra nasıl yürütüleceği sorusudur. Ayağı düz basınca, çekilen sıkıntıları unutarak herkese şirin görünme gayretine giren bazı siyasilerin, iki yıl önce görevde kalmaları sakıncalı görülen eski idarecilerin tekrar atandıklarını görünce, paralel çeteye karşı mücadeleyi adeta tek başına yürüten cumhurbaşkanına ne diyeceklerini merak ediyorum. Sadece sınavlı atama geri adımdır, kafa karışıklığıdır, mücadeleden vazgeçmektir.

                Dönemin getirdiği geçici tartışmaları bir yana bırakarak, yönetici atamada tek bir sistemin doğru sonuç vermediğini görmüş olduk. Sınav, mülakat, eğitim, ödül ve tecrübeyi harmanlayan bir sistemi, usta çırak ilişkisi üzerine oturtarak, başarılı olanları ileri götüren, başarısız olanları eleyen bir sistem kurmalıyız. “Eğitim yöneticisinin asıl işi öğretmenliktir, yöneticilik kazanılmış hak doğurmayan ikinci görevdir.” hikâyesini unutarak şu dört yıl uygulamasına bir an önce son vermeliyiz. Nasıl oluyor da bütün bir sistemi üzerine kurduğumuz okul müdürüne böyle bakabiliyoruz? Bu hikâyeye hiçbir zaman inanmadım. Eğitim sistemimiz, gücünü ve etkisini kaybeden eğitim yöneticisiyle geleceğe yol almanın bedelini, ileride çok daha ağır bir şekilde ödeyecektir.

                Benim inandığım sistemde müdür güçlü olur, ders ücreti değil yönetim tazminatı alır, maaşı öğretmeninden farklı olur, kadrolu olur, kendini geliştirdiğinde kariyerine yansır. Öğretmenine ödül verebilir, işletmenin değil eğitimin lideri olur. Başarılı olduğunda gelecek kaygısı çekmez, sekiz yılda rotasyona gireceğini bilir.

                Eğitim alanında başarının beklendiği yeni dönemde şekil tartışmalarıyla zaman kaybediyoruz. Seçimlerden sonra neredeyse bir yıl geçti. Öğretim yılının sonuna gelirken, eğitimin tartışma konuları sınav ücretleri ve atamalar olmamalıydı. Sanki gizli bir el, eğitimin gerçek problemlerinin gündeme gelmemesi için suni problemler üretiyor. Sadece sınavla müdür yardımcısı atama, özel kursların yüksek mahkeme kararıyla yeniden dershane hüviyetine kavuşması, toplu sözleşme kazanımlarının içini boşaltma gayretleri. Zaman kaybediyoruz ve geç kalıyoruz.

Talat YAVUZ

Eğitim Bir Sen İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.