Eğitimde Değişimi Savunma Gayemiz

Büyük sıkıntılar atlatmış imparatorluk bakiyesi bir milletiz.  Verdiğimiz çetin mücadelelerin ardından yetişmiş insan kaynağımızın büyük bir kısmını kaybettik.  Bir milletinin feda edebileceği en  son  neyi varsa ortaya koyarak varlığını ikame ettiği zamanları atlattık. Bütün bu  zorlu süreçler yanında değişimi mecbur kıldı.  Sert savrulmaların neticesi elbette  köklü değişimlerdir.

                Türk maarif dünyası da son üç yüz yılı akacağı mecrayı tespit etmekle geçirdi. Osmanlı Devletialiyesi'nin son dönemleri ve Cumhuriyet'in ilk zamanları maarifin yeniden inşası üzerine geçirilen yıllardır. Değişim kaçınılmazdır.  Varsa eskiyen hantallaşan bir yapı bunu değiştirmek, yerlerine daha iyilerini ikame etmek şüphesiz doğru bir yaklaşımdır. Eğitim durağan bir süreç değildir. Malzemesi insan olan "biricik" olana hitap eden bir sistemin durağan olmasını beklemek  eşyanın                                                              tabiatına uygun değildir. Önemli olan içeriğin sağlam tutulmasıdır. Hiçbir eğitim kurumuna mabet muamelesi uygun düşmez.

                Türk maarifinin bugünkü problemlerinin sadece ufak tefek dokunuşlarla çözülemeyeceği tüm kesimlerin malumudur.  Bu gömlek bu bedene artık dar gelmektedir. Dünyayla entegre olma iddiasında bir milletin maarif sisteminde yeniden inşaya olan ihtiyacı her zamankinden daha çoktur.  Okulların günlük hayattaki karşılığı yüzde ikiler seviyesine kadar düşmüştür. Okullarımızda tedrisattan geçirdiğimiz öğrencilerin yaşamlarını idame ettirmelerine sunduğumuz katkı verilen emeği karşılamamaktadır. Başarılı öğrencilerin bile devamsızlığı bir hak olarak görmeleri ve yasal sınırlar içerisinde bütün devamsızlık sınırlarını sonuna kadar  zorlamaları, ailelerin de öğrencilerin  okula devem etmemelerine rıza göstermeleri okulun sadece bir diploma kurumu olarak algılandığının göstergesidir. Bizim kurumlarımızdan geçen bir öğrenci toplum içerisinde hayatını sürdürücü bir takım yetenekler elde edip bunları geliştirememişse bir şeylerin eksik olduğu aşikardır. Müfredat programlarının yenilenmesini bu sebepten iştiyakla istiyoruz.  Hayatta hiçbir karşılığı olmayan ileride bir zaman işe yarayacağını iddia ederek öğrettiğimiz bilgi yerine öğrencilerde davranış geliştirici kazanımlar vermeliyiz.  Okulun en temel misyonu öğrenciyi okur yazar yapmaktır.  Öğretmen yetiştirme sistemi öğretmenliği gaye edinecek inanların istihdamı ile sonuçlanacak şekilde kurgusu problemin çözümüne çıkış için en önemli yoldur.Ailenin işlevinin azaldığı bir devirde çocuklarımızı emanet edeceğimiz insanların rastlantısal seçilmesi okulun işlevsel olmayışı sonucunu mutlak ortaya çıkarıcı bir etmendir.

                Türk maarif sisteminde şu an yaptığımız işleri en doğru şekilde yapsak mükemmel seviyelere çıkarsak da problemleri aşacak değiliz. Açmazımız, işi doğru yapmamak değil doğru işleri yapamamış olmamızdır.  

                                                                                                                                                               Bayram AKYÜZ

                                                                                                                                                               Eğitim Yazarı

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.