Eğitimde şiddet kol geziyor

Eğitimde şiddet kol geziyor

Türkiye'de her 10 öğrenciden 4'ü en az bir kez dayak yiyor. 10 erkekten 7'si, 10 kızdan 5'i; öğretmenin yanı sıra müdür ya da müdür yardımcılarının şiddetine de uğruyor. Sıra dayağı ve toplu ceza da cabası.

ŞİDDETLE Mücadele Vakfı (HEGEM) ve HEGEM STK'lar Birliği; İstanbul, Ankara, İzmir, ANTALYA, Bursa, Manisa, Konya, Kocaeli, İsparta, Balıkesir, Edime,'Uşak, Tekirdağ, Sakarya, Bolu, Samsun, Van, Giresun, Çorum, Şırnak ve Mardin'de liseye giden 104 bin öğrenci üzerinde şiddet saha araştırması yaptı. 2 yıldır süren araştırmaya göre Türkiye'de her 10 öğrenciden 4'ü eğitim hayatı boyunca en az bir kez öğretmenin-den dayak yiyor. Her 10 erkek öğrenciden 7'si, her 10 kız öğrenciden 5'i öğretmeninin yanı sıra müdür ya da müdür yardımcılarının şiddetine de uğruyor. En fazla eğitimci şiddetinin yaşandığı il yüzde 48 ile Şırnak, en az yaşandığı il ise yüzde 32 ile Giresun.

Kız ve erkek öğrenci sayısının eşit olduğu araştırmanın en dikkat çeken sonuçlarından biri de öğrencilerin hala sıra dayağından geçirildiklerinin ortaya çıkması. Erkek öğrencilerin yüzde 72'si sıra dayağı cezası ya da toplu olarak hakarete maruz kalırken, eğitmen şiddetinin en fazla yaşandığı Şırnak'ta erkek öğrencilerin yüzde 89'u toplu ceza almış.

Sorel DAĞISTANLI


 Habertürk

Habertürk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.