1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Eğitime Adanmış Hayatlar Programında Prof. Dr. Mehmet Ali BÜYÜKKARA
Eğitime Adanmış Hayatlar Programında Prof. Dr. Mehmet Ali BÜYÜKKARA

Eğitime Adanmış Hayatlar Programında Prof. Dr. Mehmet Ali BÜYÜKKARA

Şehir Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali BÜYÜKKARA, Çağdaş İslami Akımlar başlığı altında bir konferans verdi.

A+A-

Şehir Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali BÜYÜKKARA, Çağdaş İslami Akımlar başlığı altında bir konferans verdi.

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği tarafından düzenlenen Eyüp Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eğitim Bir-Sen İstanbul şubelerinin destek verdiği Eğitime Adanmış Hayatlar Programında bu ay Prof. Dr. Mehmet Ali BÜYÜKKARA konuştu.

İnsan ve Medeniyet Hareketi Genel Merkezi Bahariye Mevlevihanesinde gerçekleşen programın sunuculuğunu Eğitimci-Yazar Sinan ÖZYURT yaptı. Program Hafız Ahmet TÜRKBEN Hocanın okuduğu Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından Enderun Özgün Eğitimciler Derneği Başkanı Hasan UYAR, kürsüye çıkarak misafirlere kısa bir selamlama konuşması yaptı.

Daha sonra Şehir Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı ve İMH Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali BÜYÜKKARA kürsüye davet edildi. Prof. Dr. Mehmet Ali BÜYÜKKARA, son yazmış olduğu Çağdaş İslami Akımlar kitabından hareketle İslam dünyasında günümüzde yaşanan çatışma-uzlaşma sürecinden bahsederek vahdet arayışlarına değindi.

Prof. Dr. Mehmet Ali BÜYÜKKARA, konuşmasına İslam mezheplerinin doğuşunda etkili olan olaylardan bahsederek geçmişte yaşanan süreçlerin günümüze yansıyan iz düşümlerini anlattı. Ehlisünnet velcemaat kavramsallaştırmasını ortaya koyan BÜYAKKARA, peygamber efendimizin sünnetini referans alarak ümmetin çoğunluğunun yoluna uymanın ehlisünnet alimlerince ana fikir olarak benimsendiğini belirtti.

İslam dünyasının son 300 yılda içine düşdüğü buhranın gerekçelerini irdeleyen Prof. Dr. Mehmet Ali BÜYÜKKARA, batının teknik ilerlemesi karşısında geri kalan İslam dünyasının son üç yüz yıldır büyük bir özgüven kırılması yaşadığını söyledi. Batı karşısında yaşanılan geri kalmışlığın çözümüne yönelik çabaları anlatırken, İslam Dünyasında ortaya çıkan modernist, ıslahatçı ve gelenekçi akımlardan bahsetti.

BÜYÜKKARA, batıyı anlamak için Avrupa ülkelerine gönderilen öğrencilerin batının büyüsüne kapılarak aşağılık kompleksi yaşadıklarını ve batılı bir hayat tarzını benimseyerek gelişme sağlanabileceğini iddia ettiklerini söyledi. Bu yaklaşımın İslam ülkelerinde batıcı, modernist anlayışların gelişmesine yol açtığını söylerken pek çok ülkede bu yönde bir dönüşüm süreci yaşandığını belirtti.

Islahat hareketlerinin pragmatik bir tutum takındıklarını belirten BÜYÜKKARA, bu ekolün takipçilerinin toplumun değerleriyle çatışmadan toplumda bir takım yenilikler yaparak toplumu dönüştürmek istediklerini ifade etti. Modernist ve ıslahat hareketlere en büyük refleksin gelenekçi yapılar tarafından verildiğini; ancak bu yapıların alternatif, ikna edici bir çözüm önerisi ortaya koyamadıklarını söyledi.

Günümüzdeki güncel hadiselerden örnekler veren BÜYÜKKARA, bütün İslamcı grupların ortak noktası olarak İttihadı İslam anlayışı olduğunu belirtti. Cihadı önceleyen İslamcı yapıların ortaya koyduğu hedeflerin büyüklüğünün onları bazı noktalarda daha makul ölçülere çektiğini söyleyerek DAİŞ'e karşı El Kaide lideri Eymen El Zevahiri'nin mektuplarını bu bağlamda örnek olarak verdi.

Prof. Dr. Mehmet Ali BÜYÜKKARA, İslam dünyasındaki vahdet arayışlarına değinirken müslümanlar arasındaki iletişim kanallarının açık olmasının önemine vurgu yaptı. BÜYÜKKARA: "İletişim halinde olmak belki mutlak bir vahdeti sağlamaz; ancak düşmanlıkların daha da büyümesini önler" dedi.

Program Prof. Dr. Mehmet Ali BÜYKKARA Hocanın dinleyici sorularını cevaplaması ve kendisine verilen hediyeyi kabulüyle sona erdi.

www.memurpostasi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.