1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? (14 MAYIS 2016)
Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? (14 MAYIS 2016)

Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? (14 MAYIS 2016)

Ehliyet sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu. 14 Mayıs 2016 Cumartesi günü saat 11.00'da gerçekleştirilen Motorlu taşıtlar sürücü belgesi MTSAS-2 ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Ehliyet sınav sonuçları nereden öğrenilecek? İşte c

A+A-

Ehliyet sınav sonuçlarının açıklanacak sorusu sınava girenlerin bugünlerde en çok merak ettikleri sorular arasında yer aldı. Peki 14 Mayıs 2016 Cumartesi günü saat 11.00'da gerçekleştirilen Motorlu taşıtlar sürücü belgesi MTSAS-2 ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Ehliyet sınav sonuçları nereden öğrenilecek? İşte detaylar.. 

14 Mayıs cumartesi günü gerçekleştirilen sınavdan başarılı olmak için 100 üzerinden 70 puan almak gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen sınavda ehliyet almak isteyen adaylar 1 saat boyunca ter döktü. Milli Eğitim Bakanlığı'nın her sene hazırladığı sınav takviminde motorlu taşıtlar ehliyet sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? 

14 MAYIS 2016 EHLİYET SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? 

Sürücü Belgesi alma şartlarının yürürlüğe girdiği 2016 yılının ilk ehliyet sınavına giren adaylar sürücü belgesi alabilmenin ilk aşamasını gerçekleştirdiler. 2016 yılının ilk sınavı 13 Şubat'ta gerçekleştirildi. 14 Mayıs 2016 Cumartesi günü gerçekleştirilen ehliyet sınavı sonuçları  her hangi bir erteleme olmazsa 26 Mayıs 2016 tarihinde MEB'in resmi internet adresi üzerinden açıklanacak. 

EHLİYET SINAV SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

14 MAYIS EHLİYET SINAV SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYIN

EHLİYET SORU VE CEVAPLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK

Ehliyet Sınavı, 14 Mayıs 2016 ehliyet soruları ve cevap anahtarı açıklandı mı? Saat 11.00 itibariyle adaylar ehliyet sınavına girdiler. Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursiyerleri 2.Sınavı, 14 Mayıs 2016 Cumartesi günü saat 11.00' de, yurt genelinde 243 sınav merkezinde, 15 bin 655 salonda 290 bin 549 kursiyerin katılımı ile yapılacak. Adaylar ilk yardım, trafik ve çevre, araç tekniği ve trafik adabı gibi derslerden sınava girecekler. 14 Mayıs 2016 ehliyet soruları ve cevap anahtarı henüz açıklanmadı ancak açıklandığı andan itibaren haberimizden öğrenebilirsiniz. Toplamda 50 sorudan oluşacak teste 60 dakikalık süre verilecek ve bu sınavda 70 üzeri puan alan kursiyerler başarılı sayılacak.

EHLİYET SINAVI SONUÇLARI MEB'İN SİTESİNDEN AÇIKLANACAK

Ehliyet sınavının Mayıs ayı içerisinde içerisinde içerisindeki 1. oturumu gerçekleşti. 13 Mayıs 2015 Cumartesi günü yapılan sınava sürücü belgesi almak isteyen adaylar katıldılar. Sınav sonrasında adaylar sınavda kaç doğru soru yaptıklarını öğrenebilmek için Ehliyet Sınavı Soru ve Cevaplarını ve cevap anahtarlarını merak ettiler. Adaylar ehliyet sınav sonuçlarını ve ehliyet sınav soru ve cevaplarını milli eğitim bakanlığının resmi internet sitesi http://www.meb.gov.tr/meb öğrenebilecekler.

EHLİYET SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

MEB'in Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Direksiyon Eğitimi Ders Yönergesi'nde yapmış olduğu değişilikle; sürücü adaylarından geri park etmeleri ve aracın bir buçuk katı uzunluğunda ve aracın genişliğinde 50 santimetreden fazla olan iki araç veya konilerin arasına tek hamlede girmeleri istenecek.2016 yılında yapılacak olan tüm Ehliyet  Sınavları ile ilgili bilgileri haber7.com'dan öğrenebilirsiniz. 

EHLİYETTE YENİ KURALLAR

Milli Eğitim Bakanlığı 2016 Yılı Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı e-Kılavuzu'nu yayımladı. Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan kılavuzda yeni dönemde adayların yerine getirmesi gereken kurallar belirlendi. Kılavuzda belirlenen takvime göre Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı (MTSKS) yılda 6 kez yapılacak. İlk sınav 14 Mayıs2016-Cumartesi günü yapılacak. Kursiyerler sırasıyla 14 Mayıs 2016, 16 Temmuz 2016, 27 Ağustos 2016, 8 Ekim 2016 ve 10 Aralık 2016 tarihlerinde sınava girebilecek. MTSKS, karayollarında seyreden araçları kullanacak sürücü kursiyerlerine yönelik yazılı sınavlar ile direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavlarını kapsayacak. Kursiyerler, devam ettiği MTSK müdürlüğünün bağlı bulunduğu il sınırları içinde sınava girecek. Sürücü belgesi almak isteyen kursiyerler yazılı ve uygulamalı sınavlara girmek zorunda. 

DİREKSİYON SINAVINDA YAPILMASI GEREKENLER

Koltuk ve ayna ayarlarını yap. Emniyet kemerini tak.

Vites kolunu boşa al. Kontak anahtarını çevirerek aracını çalıştır.

Debriyaj pedalına basarak vitesi Bir'e al.

Aracın kalkış yönüne doğru sinyalini ver,  El frenini indir.

Hareket edecek olan aracının debriyajını yavaş yavaş gevşeterek hafif gaz vererek kalk.

Gaz pedalına bas, araç devrini aldıktan sonra debriyaj pedalına basarak vites kolunu İki'ye al.

U dönüşü yapmak için gazı kes vites kolunu bire al dönüş yapacağın yöne doğru sinyalini ver, orta dikiz aynandan aracının arkasına bak yol müsait ise dönüşünü yap.

U dönüşü bitiminde direksiyon hâkimiyetini bozmadan yolun sağ şeridini takip et.

Aracı (sağa) yanaştırırken sağ sinyalini ver.

Duruşlar (Park) için debriyaja bas geri görme aynasına bak müsaitse frene bas.

Aracı terk etmeden önce vites kolunu boşa al emniyet kemerini çıkar ve El frenini çek.

Aracı terk ederken vitesi 1 e alın.

Araçtan inerken sol aynayla arkanı mutlaka kontrol ederek çık.

DİREKSİYON SINAVI HAKKI KAÇTIR?

2016 Direksiyon sınav hakkı kaçtır?

4 defa normal giriş hakkı bulunuyor. Bu arada sağlık raporuyla 1 defaya mahsus olmak üzere sınava girmezseniz ilk 4 hakkınıza ek 1 hakkınız daha olur. Yeri gelmişken belirtelim ilk 4 veya 4+1(sağlık raporu varsa) hakkınızdan başarısız olursanız 45 gün süre içinde kursa müracaat ederek ek 4 hak daha elde edebilirsiniz. Bunun için direksiyon eğitimi sil baştan almanız gerekecek.

EHLİYET SINAV TARİHLERİ 2016

Direksiyon Sınav Tarihleri 

13 Şubat 2016 Ehliyet sınavı

Ana sınav:

5-6 Mart 2016 

12-13 Mart 2016

Ara sınav:

26-27 Mart 2016

16-17 Nisan 2016

14-15 Mayıs 2016

14 Mayıs 2016 Ehliyet sınavı

Ana sınav:

4-5 Haziran 2016

Ara sınav:

25-26 Haziran 2016

23-24 Temmuz 2016

16 Temmuz 2016 Ehliyet sınavı

Ana sınav:

6-7 Ağustos 2016

Ara sınav:

27-28 Ağustos 2016

 27 Ağustos 2016 Ehliyet sınavı

Ana sınav:

24-25 Eylül 2016

Ara sınav:

15-16 Ekim 2016

 8 Ekim 2016 Ehliyet sınavı

Ana sınav:

5-6 Kasım 2016

Ara sınav:

26-27 Kasım 2016

17-18 Aralık 2016

10 Aralık 2016 Ehliyet sınavı

Ana sınav:

07-08 Ocak 2016

Ara sınav:

28-29 Ocak 2016

EHLİYET ALMAK İÇİN GEREKLİ OLAN BELGELER

Sürücü belgesi almak isteyen ve gerekli belgeleri tamamlayan kursiyerler, özel motorlu taşıt sürücüleri kursu müdürlüklerine kayıt yaptıracaktır. Kayıt şartları aşağıda belirtilmiştir.

a. A1, A2, F ve H sınıfı sürücü kursları için 17 (on yedi) yaşını bitirmiş olmak.

b. B ve G sınıfları için 18 (on sekiz) yaşını bitirmiş olmak.

c. C, D ve E sınıfları için 22 (yirmi iki) yaşını bitirmiş olmak. ( Üniversitelerin sürücü eğitimi veren yüksekokul ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin askerî ihtisas görevleri için subay ve astsubay sınıf okullarında ve uzman Jandarma okullarında açılan sürücü eğitimi kurslarından mezun olanlarda bu şart aranmaz.)

ç. A1, A2, B, C, D, E, F, G ve H sınıfı için en az ilkokul düzeyinde eğitim almışolmak.

d. Pratisyen tabip veya uzman tabip tarafından verilen "sürücü olur" sağlık raporualmış olmak.

e. "Sabıka kaydının olmadığına dair" dilekçeyi kurs müdürlüğüne vermek.

f. Sürücü belgesi süresiz olarak geri alınmamış olmak.

g. Son 6 (altı) ay içinde cepheden çekilmiş 1 (bir) adet vesikalık fotoğrafını Özel MTSK Müdürlüğüne teslim etmek.

ğ. Nüfus cüzdanı fotokopisini Özel MTSK Müdürlüğüne teslim etmek.

Ehliyet Sınavının Geçersiz Sayıldığı Durumlar

a. Başvuru şartlarını taşımadığı halde adayın sınava girmesi

b. Fotoğraflı cevap kâğıdı ve soru kitapçığının dönüş sınav güvenlik torbasından çıkmaması, zarar görmüş ya da eksik çıkması

c. Cevap kâğıdı ve sınav giriş belgesindeki fotoğrafların uyuşmaması (emniyet görevlilerine haber verilecek)

d. Herhangi bir adaydan ya da dokümandan adayın kopya çektiği salon görevlilerince tespit edilmesi

e. Geçerli kimlik belgesinin ve sınav giriş belgesinin ibraz edilmemesi

f. Başka adayın sınav evrakının kullanılması

g. Adayın yerine başkasının sınava girmesi (emniyet görevlilerine haber verilecek)

h. Her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar ve saat fonksiyonu dışında özellikleri bulunan saatler ile cep telefonu, telsiz vb. iletişim araçları ve defter, kitap, sözlük, hesap cetveli gibi araçları sınav anında adayın yanında bulundurması

i. Sınav güvenlik kutuları dışında posta ya da farklı bir yolla sınav evrakı gönderilmesi

j. Fotoğraflı cevap kâğıdının değerlendirmesi yapılırken sistemin kopya analizi sonucunda ikili/toplu kopya tespit etmesi

k. Sınav dokümanına zarar verilmesi (soru kitapçığını, cevap kâğıdını yırtmak, teslim etmemek ve benzeri)

l. Sistemden hatalı fotoğraf yüklenmesi (sistem / nüfus cüzdanına uygun olmayan)

m. Fotoğraflı sınav giriş belgesinin salon görevlilerine teslim edilmemesi
durumunda Merkezi Sistem Sınav Yönergesinde belirtilen sınav kuralları yukarıda sayılan nedenlerden dolayı ihlâl edildiği için salon görevlilerinin ve Bakanlık temsilcilerinin tuttuğu tutanaklar da dikkate alınarak adayın sınavı/testi geçersiz sayılacaktır.

Ehliyet sınavında denetim artınca başarı düştü

Sürücü kurslarına yönelik denetimlerin artırılmasıyla Türkiye genelinde direksiyon sınavlarındaki başarı ortalaması yüzde 57'ye düşerek, yüzde 58 olan Avrupa Birliği ortalamasına uyumlu hale geldi

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, son iki yılda sürücü ve trafik eğitimiyle ilgili birçok düzenlemeyi hayata geçirdiklerini belirtti. Bu kapsamda mevzuat değişiklikleri yaptıklarını ve ehliyet kurslarındaki denetimleri artırdıklarını ifade eden Yelkenci, hem teorik alandaki hem de direksiyon sınavlarının daha iyi yapılması için ehliyet verme oranı yüksek illeri incelediklerini kaydetti.

Bu çerçevede illerde millî eğitim müdürlerine yönelik Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursu Uygulamaları ve Özel Öğretim Kurumları konulu seminer düzenlendiklerini vurgulayan Yelkenci, 2013'te uygulanmaya başlanan ve ehliyet sınavlarını zorlaştıran yönetmelik ve yönergelerdeki değişikliklerin de anlatıldığını bildirdi.

Ehliyet sınavlarında, B sınıfı direksiyon uygulama sınavını en iyi yapan il Antalya oldu. Kentte her yüz adaydan 44'ü sınavı geçebildi. Antalya'yı, Yalova yüzde 45,6, Denizli yüzde 46,1, İzmir yüzde 48, Eskişehir yüzde 49,9, Kahramanmaraş yüzde 51,4, Kayseri yüzde 51,5, Burdur yüzde 51,6, Bingöl yüzde 51,8, Çorum yüzde 53,1 oranları ile takip etti.

EHLİYET DEĞİŞTİRMEK İSTEYEN HERKES 50 TL ÖDEYECEK

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak 2016'dan itibaren değiştirilmeye başlandı. Vatandaş elindeki sürücü belgesini 5 yıl içinde yeni tip ehliyetle değiştirmek zorunda.

50 LİRA ŞART

Yeni ehliyetler uluslararası olduğu için diğer ülkelerde de geçecek. Ehliyetlerini değiştirmek isteyen sürücülerden biyometrik fotoğraf, sağlık raporu ve parmak izi isteniyor. Tüm bunlar ise en az 50 liraya mal oluyor.

STAJYER EHLİYET YENİLİKLERİ NEDİR VE NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK
Geçtiğimiz yılın Nisan ayında Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler ile gündeme gelen stajyer ehliyet kavramı nedir diye çok merak ediliyor. Bu değişikliklerle 1 Ocak 2016’dan itibaren ehliyet alan tüm sürücü adayları, stajyer sürücü kabul edilecekler. Yani stajyer ehliyet yasayı uygulaması, yılbaşı itibari ile yürürlüğe girdi. Yönetmelikte yapılan değişiklikle eklenen stajyer ehliyet uygulamasına göre, sürücü 2 sene boyunca 75 ceza puanına ulaşırsa, ehliyetine el koyulacak ve psikolojik durumunun tespiti için psikoteknik testine girecektir. Psikoteknik belgesi aldıktan sonra ise sürücü kursuna başvurarak tekrar ehliyet alması gerekecektir. Bunun üzerine de en çlok merak edilen konu 75 ceza puanı nasıl doldurulur sorusunun cevabı oldu. 75 ceza puanını doldurmak için sıklıkla yapılan hatalar ise şu şekilde:

- Trafikte seyrederken telefonla konuşmak: 10 Ceza puanı
- Kırmızı ışıkta geçmek: 20 Ceza puanı
- Emniyet kemerini bağlamamak: 15 Ceza puanı
- Hız sınırını aşmak: 10 Ceza puanı
- Muayenesi yapılmamış araç kullanmak: 10 Ceza puanı
- Park yasağına uymamak: 20 Ceza puanı
- Yayaların geçiş üstünlüğü olan yerlerde, yayalara izin vermemek: 20 ceza puanı
- Şerit izleme kurallarına uymamak: 20 Ceza puanı

Yönetmelikte yapılan değişikliklerle eklenen stajyer ehliyet yayası uygulamasına göre, iki sene içinde üç kez trafik ışıklarının ihlal edilmesi, hız limitlerinin üç defa ihlali, sağa- sola, dönel kavşaklarda yayalara, bisiklet kullanıcılarına geçiş hakkının 3 defa ihlal edilmesi, okul geçitlerinde öğrenci geçişlerinin ihlal edilmesi, emniyet kemerinin 3 defa takılmaması, 0,20 promil alkol ile araç kullanmak, ölümle sonuçlanan trafik kazalarında asli kusurlu durumunda olmak koşullarında sürücü belgesi iptal edilir ve sürücü tekrar kursa başvurarak sınava girip kazanması halinde yeni ehliyet alır.

YENİ EHLİYETLERİN VERİLME TARİHİ BELLİ OLDU
Yeni ehliyetler ne zaman çıkacak sorusunun cevabı kısa bir süre önce belli oldu. Yeni ehliyetler veriliyor mu? 1 Ocak 2016 tarihi itibarı ile yürürlüğe giren yasa sonrasında Emniyet Genel Müdürlüğü uzmanları tarafından yeni ehliyetler için pembe ve mavi rengin farklı tonları kullanılarak 5 farklı tasarım oluşturuldu. Yeni Ehliyetler ne zaman değişecek? 1 Ocak 2016 tarihi itibaren 24 milyon mevcut ehliyetler, yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilecek.

BÜTÜN EHLİYETLER 5 YIL İÇİNDE DEĞİŞTİRİLECEK

Yeni ehliyet dönemi 2016 yılı itibarı ile başladı. Yeni ehliyetler için gerekli olan belgeler hangileridir? Ehliyetleri değiştirecek olan vatandaşların bazı belgeleri temin etmeleri gerekecek. Aşağıda listelenmiştir.

YENİ CHİPLİ EHLİYETLER İÇİN GEREKLİ BELGELER

Yeni ehliyetlerin değişme işlemi 1 Ocak 2016 tarihi itibarı ile başladı. Emniyet Genel Müdürlüğü Ehliyetlerini değiştirmek isteyen sürücülerden; biyometrik fotoğraf, sağlık raporu ve parmak izi isteyecek.  Ehliyet verme işlemleri de 1 yıl içinde Emniyet Genel Müdürlüğü yetkisinden alınarak nüfus müdürlüklerine devredilecek.

YENİ EHLİYET ÜCRETLERİ NE KADAR OLACAK

Yeni ehliyetler için Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren 24 milyon mevcut ehliyetler, yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilecek. Yapılacak bu değişiklikte 15 lira belge bedeli, parmak izi, 1 biyometrik fotoğraf, ‘sürücü olur’ sağlık raporu istenecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.