Ek Ücret Artışı, Bizim Başarımız!

Ek Ücret Artışı, Bizim Başarımız!

Bir Talebimiz Daha Yerine Getirildi

Eğitim-Bir-Sen olarak, Milli Eğitim Bakanlığı’na ve Maliye Bakanlığı’na birer yazı göndererek, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında isteğe bağlı destek kurslarının cazip hale getirilmesini istemiş ve panolarımıza “Destek Kursu Ücretleri %100 Artırılsın” afişi asmıştık.
 
Dershanelerin kapanma süreciyle birlikte örgün ve yaygın eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenci ve kursiyerlere yönelik açılan isteğe bağlı destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alacak öğretmenler, kurs ücretlerinin oldukça düşük olması nedeniyle rağbet göstermemiş ve buna bağlı olarak okullarda sıkıntılar yaşanmaya başlamıştı.
 
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ‘Ders ve Konferans Ücretleri’ başlıklı 176. maddesine, “Bu Kanunun 89 uncu maddesine göre kendilerine ders görevi verilenlere, ders saati başına gündüz öğretimi için 140, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için 150 gösterge rakamının bu Kanuna göre belirlenen aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir. Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere % 25 fazlasıyla ödenir” kısmından sonrasına “örgün ve yaygın eğitimi destekleme ve yetiştirme kurslarında görevli öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir” şeklinde ek yapılmasını teklif etmiştik.
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Öğretmenler Günü nedeniyle 81 ilden gelen öğretmenlere yaptığı hitapta, “Ocak ayında emekli olacak öğretmenlerimizin durumlarını da göz önüne alarak 15 bin öğretmen kadrosunu açacağız” müjdesiyle birlikte, “hafta sonu tedarik kurslarındaki ek ders ücretlerini de iki misline çıkardık” diyerek talebimizin yerine getirildiğinin müjdesini de vermiştir. 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.