Ekonomi %7,4 Büyüdü Memur Maaşı %9,15 Küçüldü

Ekonomi %7,4 Büyüdü Memur Maaşı %9,15 Küçüldü

TÜİK, Türkiye ekonomisine ilişkin 2017 yılı verilerini açıkladı. Buna göre geçtiğimiz yıl ekonomi reel olarak %7,4 oranında büyüdü.

TÜİK, Türkiye ekonomisine ilişkin 2017 yılı verilerini açıkladı. Buna göre geçtiğimiz yıl ekonomi reel olarak %7,4 oranında büyüdü.


Cari fiyatlarla kişi başına düşen milli gelir 2016’da 32 bin 904 TL iken 2017’de 38 bin 660 TL’ye yükseldi. Kişi başına düşen milli gelirdeki artış, cari rakamlarla %17,5 olarak gerçekleşti.

Hatırlanacağı gibi 2017 yılında enflasyon ise %11,92 olarak açıklanmıştı. Dolayısıyla 2017 yılında toplamda ekonomik genişleme yıllık %20,2 oldu. 2017 yılında Türkiye’deki nüfus artışı nedeniyle %20,2’lik genişleme kişi başına düşen milli gelire %17,5 olarak yansıdı.

Açıklanan büyüme rakamları dikkate alındığında Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama yıllık geliri 154 bin 640 TL olarak hesaplandı. Ülkemizdeki 4 kişilik bir ailenin aylık ortalama geliri ise 12 bin 887 lira oldu.  Buna karşın ortalama memur maaşları 2017 yılında %10,1’lik bir artışla 2 bin 704 liradan 2 bin 978 liraya yükseldi.

Dolayısıyla ülkemizde TÜİK verilerine göre 4 kişilik bir ailenin ortalama aylık geliri 12 bin 887 lira iken bu rakam ortalama memur ailesinde 2 bin 978 lira olarak görüldü. Aylık gelirde ortaya çıkan bu fark Türkiye’deki gelir dağılımının ne denli adaletsiz olduğunu da ortaya koymuş oldu.

Türkiye’nin gelir pastası enflasyon ve reel büyüme birlikte dikkate alındığında %20,2; kişi başına düşen milli gelir %17,5 oranında yükselirken büyürken memur maaşları yalnızca %10,1 arttı. Hal böyle olunca gelir pastası büyüdü ama memurun pastadan aldığı pay küçülmüş oldu.   

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu hesaplamaya göre ekonomik büyüme ve enflasyon dikkate alındığında memurun 2017 yılındaki toplam kaybı %9,15 olarak belirlendi.

ÖNDER KAHVECİ: BÜYÜMEDEN HER KESİM EŞİT PAY ALMADIKÇA GELİRDE ADALET SAĞLANAMAZ

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Vekili ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Ülkenin ekonomik büyümesi sürerken kamu çalışanları ve emeklilerinin sürekli kayba uğraması kabul edilemez' dedi. Kahveci, “Açıklanan ekonomik büyüme rakamları kamu çalışanlarının yıllardır uğradığı zararı bir kez daha ortaya koymuş ve ekonomik anlamdaki kaybımızın sürekli olarak arttığını gözler önüne sermiştir.

Türkiye Kamu-Sen olarak bugüne kadar söylediğimiz gibi, ülkemizin ekonomik büyümesinden kamu çalışanlarına da aynı oranda pay verilmesi gerektiği yönündeki talebimizin haklılığı bugün açıklanan rakamlarla net bir şekilde görülmüştür. Kamu görevlilerinin 2017 yılındaki net kaybı %9,15 olmuştur. Bir tarafta ekonomi büyürken diğer tarafta geliri reel olarak küçülen kesimlerin varlığı ile adaletin sağlanması mümkün değildir.

Ülke ekonomisi büyürken dağılımda adaletsizlikler olması, ekonomik olumsuzluklarla birlikte çalışanların mutsuzluğuna neden olmakta, sosyal adalete olan inançlarını sarsmaktadır. Yıllardır toplu sözleşme masasında bozguna uğrayan kamu çalışanları ve emeklilerimizin haklı talepleri artık gündeme alınmalı ve uğradığımız ekonomik kayıplar telafi edilmelidir.' şeklinde konuştu.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.