Emekli memur 'çöpten' iş kurdu!

Emekli memur 'çöpten' iş kurdu!

Uzun yıllar devlet memurluğu yaptıktan sonra emekli olan İzmirli iki girişimci, hem çevreci hem de sıfıra yakın maliyetle kendileri için önemli bir iş kapısı açtılar.

Değeri son yıllarda fark edilen solucan gübresi üretimi, emekliler için de önemli bir geçim kapısı haline geldi.

Uzun yıllar devlet memurluğu yaptıktan sonra emekli olan İzmirli iki girişimci, kendi yöntemleriyle girdikleri solucan gübresi sektöründe hem çevreci hem de sıfıra yakın maliyetle kendileri için önemli bir iş kapısı açtılar.

Turhan Akay, pazar yerleri artıklarını kullanarak, Cevat Ülkü ise yemek fabrikalarının atıklarını kendilerine geçim kapısı haline getirdiler. Gerek Akay, gerekse Ülkü, yeni iş hayatlarının özellikle çevreci bir yaklaşım olduğuna vurgu yapıyorlar.

25 yıl Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesinde memur olarak çalıştıktan sonra emekli olan Turhan Akay, evinin bodrumunda hobi olarak başladığı solucan gübresi işinde geçtiğimiz yıl Balıkesir’den aldığı bin adet California türü solucan sayısını bugün 50 bine yükselmişti. Solucan gübresinin faydasını bahçesindeki limon ağacında gördükten sonra bu işe dört kolla sarıldığını belirten Akay, “Evimdeki atıkların yanı sıra çevredeki semt pazarlarının atıklarını toplayarak işimi sürdürüyorum. Böylelikle bir yanda çevre kirliliğini önüne kendi çapımda geçtiğim gibi, hem de neredeyse sıfır maliyetle üretim yapıyorum. Solucan gübresini verdiğim seralar da üretimlerden son derece memnunlar. Daha önce 5 boğum domates veren fidelerin solucan gübresi sayesinde 8-9 boğum ürün verdiği gibi daha da erken çiçek açtığını söylüyorlar” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.