Enerji Bir-Sen Teşkilatı, 4. Kez Tonbul Dedi

Enerji Bir-Sen Teşkilatı, 4. Kez Tonbul Dedi

Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı Enerji-Bir-Sen 5. Olağan Genel Kurulunda Konuşan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, “Bizim sendikal mücadelemiz, insan merkezlidir. Bizim, sendikal duruşumuz, emek ve ekm

Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı Enerji-Bir-Sen 5. Olağan Genel Kurulunda Konuşan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, “Bizim sendikal mücadelemiz, insan merkezlidir. Bizim, sendikal duruşumuz, emek ve ekmek önceliklidir” dedi.

 

Enerji Bir-Sen 5. Olağan Genel Kurulu, coşkulu bir şekilde tamamlandı. Delegeler, Enerji Bir-Sen’i yönetme ve daha ileri taşıma görevini, 4. kez  Genel Başkan Hacı Bayram Tonbul’a verdi.  Seçim sonrası Genel Başkan Hacı Bayram Tonbul yeniden genel başkan seçilirken, Genel Başkan Yardımcılıklarına ise Mehmet Doğan  (Genel Başkan Vekili), Vedat Memiş (Teşkilat), Cemil Şentürk (Mali İşler), Gürkan Kaya (Toplu Sözleşme ve Mevzuat), Zeki Karaoğlu (Basın ve İletişim) Mehmet Reşit Gürbüz (Genel Eğitim ve Sosyal İşler) görevlerine seçildi.

 

Enerji Bir-Sen 5. Olağan Genel Kurulu Büyük Anadolu Otel’de gerçekleşti. Genel Kurulda konuşan Genel Başkan Hacı Bayram Tonbul,  coşkulu kalabalığa hitap etti. Tonbul, yaptığı konuşmada;  “Bizim sendikal mücadelemiz, insan merkezlidir. Bizim, sendikal duruşumuz, emek ve ekmek önceliklidir. Bizim sendikal kimliğimiz, kadim medeniyet değerlerine mensubiyettir. Bizim sendikal kişiliğimiz, tarihe yön vermiş bir millete aidiyettir. Enerji-Bir-Sen, insan, emek, demokrasi, medeniyet, adalet ve merhamet eksenli sorumlu sendikacılığın Enerji-Sanayi ve Madencilik hizmet kolundaki adresidir” dedi.

 

Genel Başkan Tonbul, yeni dönemde hedeflerinin 20 bin üyeye ulaşmak olduğunu, bu şekilde çalışanların haklarını daha gür sesle savunacaklarını belirtti.

 

Enerji-Bir-Sen’in sendikal mücadelesini anlatan Tonbul, “Hizmet kolumuzdaki çalışanların taleplerini kazanıma dönüştürerek sendikacılığın, ülkemizin sivilleşme, özgürleşme ve demokratikleşme süreçlerinde sorumluluk alarak sivil toplumculuğun, mazlum ve mağdurlara elini uzatarak insani duruşun hakkını veren bir sendikayız. 16 bin 200 üyemizle yetkili sendikası olduk. 1995’te bismillah diyerek başladığımız sendikal mücadelemizi fedakarlıklarıyla, adanmışlıklarıyla, diğerkâmlıklarıyla zirveye taşıyan bütün Enerji-Bir-Sen neferlerine şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

“EMEK VE EKMEK MÜCADELESİ VERİYORUZ”

Enerji-Bir-Sen’in sendikal mücadelesinin insan merkezli olduğuna vurgulayan Tonbul, “Bizim, sendikal duruşumuz, emek ve ekmek önceliklidir. Bizim sendikal kimliğimiz, kadim medeniyet değerlerine mensubiyettir. Bizim sendikal kişiliğimiz, tarihe yön vermiş bir millete aidiyettir. Enerji-Bir-Sen, insan, emek, demokrasi, medeniyet, adalet ve merhamet eksenli sorumlu sendikacılığın Enerji-Sanayi ve Madencilik hizmet kolundaki adresidir” şeklinde konuştu.

 

“BU BAŞARI HEPİMİZİN”

“Biz, özelde enerji, sanayi ve maden çalışanlarının, genelde bütün kamu görevlilerinin ve milletimizin güçlü, farklı, özgür ve özgün sesi olmanın gayretindeyiz” diyen Tonbul, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Akılla, ahlakla, aşkla ve şevkle sendikacılık yaptık, örgütlendik, büyüdük ve büyümeye de devam edeceğiz. Bizim sendikacılığımızda ne makam sevdasının ne de mevki kavgasının yeri yok. Bizim sendikacılığımızda, koltuğun esiri olmak, koltuğu esir almak da yok. Bizim sendikacılığımızda, dava arkadaşlarını, yol yarenlerini rakip görmek yok. Bizim sendikacılığımızda, emeği ve ekmeği değerli kılma mücadelesinde birbirimize refakat, daha iyisini, en iyisini yapmak için hak rızasını kazanmada rekabet var. Bizim küçük hesaplar peşinde tüketeceğimiz, dostlarımıza, kardeşlerimize, gönül erlerine strateji yapmak için harcayacağımız enerjimiz yok.”

 

“DARBECİLERİN KARŞINDA MİLLETİN YANINDAYIZ”

Enerji-Bir-Sen’in mevcut üye sayısının darbecilerin dostu Kamu-Sen’in, Türk Enerji Sen’i ile Gezicilerin dostu KESK’in, ESM’sinin toplamından fazla olduğunu hatırlatan Tonbul, “Bunun anlamı, Enerji-Sanayi ve Madencilik hizmet kolunda darbecilerin ve gezicilerin değil milletin yetkili olduğudur. Çünkü, Enerji-Bir-Sen olarak biz darbeci değiliz, biz darbe sever değil, biz Gezici değiliz, biz Gezi zekalı değiliz, biz milletten yanayız, medeniyetçiyiz. Biz, milletin değerleri ile medeniyetin değerleriyle yol alan milletin emekçileriyiz” şeklinde konuştu.

 

 

 

“HAKSIZLIK VE MAĞDURİYETLERE SON VERDİK”

2010 yılında gerçekleştiren son Toplu Görüşme ve 2012 yılında gerçekleştirilen ilk Toplu Sözleşme ile 2013 yılındaki ikinci toplu sözleşmede elde ettiğimiz kazanımlar, KPDK ile KİK”ları üzerinden gerçekleştirilen kazanımlar ve atılan adımların “kazanım sendikacılığının” Enerji-Bir-Sen olduğunu belirten Tonbul, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Özellikle KİT’lerde ek ödemeden kaynaklanan olumsuzlukların, tarihte ikinci defa YPK kararı çıkararak 1 sayılı cetvele tabii personelin ek ödeme oranını yüzde 100’den yüzde 200’e, teknik şef, atölye şefi, başuzman, şube müdürü gibi unvanlarda yüzde 28’den başlayan ek ödemeyi yüzde 82’ye;  uzman, şef gibi unvanlarda yüzde 42’den, yüzde 62 çıkarılmasını sağladık. Tüm KİT personelinin ek ödemelerini 14 puan artırdık. Skala ayarlaması ile KİT’lerde yüzde 5 temel ücrette artış sağladık. 2011 yılında çıkarılan 666 KHK ile Mühendislerin ücretlerinde 330 TL,  Memurda 275 TL, şefte 300 TL, şube müdüründe 342 TL, Yardımcı hizmetlerde 165 TL, KİT’lerde Fabrika, Grup Müdürü ve Müessese Müdürlerinde 404 TL,  Başuzmanda 342 TL, Uzman ve Koruma Güvenlik Şeflerinde 153 TL ücret artışı sağladık. Sendika üyesi kamu çalışanlarına toplu görüşme primi/toplu sözleşme ikramiyesi ödenmesini sağladık.”

 

19ocakenerji1

 

“YENİ KAZANIMLAR ELDE ETTİK”

2012 yılında yapılan 1. Dönem Toplu Sözleşmesi ile Sözleşmeli Personeli memurlar gibi yemek indiriminden faydalandırarak, ortalama aylık 55 TL menfaat elde ettiklerini vurgulayan Tonbul, “KİT’lerde kıdem ücreti uygulamasını standart hale getirerek; yıllık ortalama 360 TL gelir artışı sağladık.  Seyyar Görev Tazminatı ödenmesindeki bölge sınırı uygulamasına son vererek, yaklaşık 95 TL menfaat temin ettik.  KİT’lerde lojman kiralarını yüzde 15 indirim sağlayarak, yüzde 85 oranında uygulanmasını sağladık. Bu şekilde yaklaşık 45 TL menfaat elde ettik. Hizmet kolumuzdaki kamu görevlilerinin belediye mücavir alanı dışındaki lojmanlarda kira ödemeksizin yararlanmasını sağlayarak, takriben 250 TL civarında menfaat sağladık. Koruyucu Giyim ve Koruyucu Gıda Yardımı ile sadece bizim hizmet kolumuza özel bir farkındalık oluşturduk. Koruyucu Giyim de yıllık 400, Koruyucu Gıda Yardımı ile aylık 25 TL kazanım sağladık. Ayrıca Ücretsiz Okul Servisi ve Sosyal Servis kazanımları elde ettik. İtfaiyecilere sınıf değişikliği ile maaş artışı sağladık. Geçici personelin çalışma süreleri ile ücretlerinde bir çok kazanım elde ettik. Son Toplu Sözleşme ile 4C’lilerin ücretlerinde ciddi artış sağlanmasının yanında aile yardımından da faydalandırılmasını sağladık.  TEİAŞ Yük Tevzi çalışanlarına 50 TL ek ücret elde ettik. Toplu Sözleşme primi 45 TL’den 60 TL’ye çıkartıldı. Enerji hizmet kolunda normal mesai saatleri dışında vardiyalı çalışan personele servis hizmeti elde ettik. Hizmet kolumuzdaki kanayan yaralardan biri olan nöbetçi memurluğu uygulamasına son verdirdik. Bakanlık ve bağlı kuruluşların merkez teşkilatında görev yapan personele yönelik servis hizmeti sunulmasını sağladık” dedi. 

 

“YASAKÇI VE DAYATMACI YAKLAŞIMLARA SON VERDİK”

Darbe ürünü başörtüsü yasağının sona erdirilmesini sağlayarak, kadın çalışanlara yönelik kılık-kıyafet yasaklarını büyük oranda sona erdirdiklerini hatırlatan Tonbul, “2010-2014 döneminde toplu görüşme ve Toplu Sözleşme ya da Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararıyla kamu görevlilerinin maaşlarında ve diğer mali ve sosyal haklarında artış sağladık. Bu noktada, 2010 döneminden sonra Konfederasyonumuz Memur-Sen öncülüğünde elde ettiğimiz en büyük hak, hiç şüphesiz Toplu Sözleşme hakkıdır. 2013 yılında gerçekleştirdiğimiz 2. Dönem toplu sözleşmelerinde, kamu görevlilerinin yıllardır beklediği taban aylığa zam zaferini elde ettik. Rakiplerimiz ve muhalefet partileri bu toplu sözleşmeyi değersizleştirmek ve elde ettiğimiz zaferin üstünü örtmek için hala çabalıyorlar. Görünen o ki, ya ne alındığını ya da kazanılan artışların ve elde edilen mali hakların ne anlama geldiğini bilmiyorlar. 2014 yılı için bütün kamu görevlilerinin maaşlarına brüt 175 net 123 TL yansıdı. Bu artış, emekli maaşlarına 140, emekli ikramiyesine ise 30 yıl için 5 bin 250 TL olarak yansıdı. Tabii bir de ikinci dönem Toplu Sözleşmenin 2015 yılı kazanımları var. 1 Ocak 2015 itibarıyla bu kazanımlar devreye girdi. Uygulamaya konuldu. Biz kazandıkça, bizim kazanımlarımız uygulamaya konuldukça rakipler kazan kaldırıyorlar fakat kaldırdıkları kazanın altında kalıyorlar.

 

“KAZANIMLARIMIZ DEĞERSİZLEŞTİRİLMEK İSTENİYOR”

“Birileri kendilerinin değersizleşmesini gizlemek adına Toplu Sözleşmeyi değersizleştirmeye çalışıyor” diyen Tonbul, “Kamu-Sen bir taraftan, KESK bir taraftan bunun için çabalıyor ve bize saldırıyor. İftiraya ve yalana sarılıyor. O kadar hezeyan içerisindeler ki 1 Ocak 2015 itibariyle uygulanmaya başlanan memur maaş katsayılarının dahi düşük hesaplandığını iddia edecek kadar zavallı duruma düştüler. Okumuyorlar, düşünmüyorlar ve bunun doğal sonucu olarak da görmüyorlar, anlamıyorlar. Tabi birde bu koroya eşlik eden ana muhalefet partisi ve onun genel başkanı var. Neredeyse periyodik aralıklarla grup toplantılarında Memur-Sen’e sataşıyor, daha doğrusu sataşmaya yelteniyor. Boyundan büyük laflara, aldığı oydan küçük hesaplara tevessül ediyor. Memur-Sen’i memuru satan sendika olarak göstermek için laf cambazlığı yapıyor ancak sürekli ipten düşüyor. Ey Kemal Kılıçdaroğlu, hesap uzmanısın ancak hangi hesabın uzmanısın anlayamadık. Memurları satılacak meta gibi gördüğünü itiraf ettiğinin, kamu görevlilerinin %50’sinin üyesi olduğu konfederasyona sataştığının farkına varmanı daha ne kadar bekleyeceğiz. İkinci dönem Toplu Sözleşme metnini okumadın mı, okuyup anlamadın mı bilemiyoruz. Okuduğunda anlamanı da artık beklemiyoruz. Bize dair hezeyanların, yalanların, söylediklerin üzerinden iktidar olmaktan ümidini kestiğini anlıyoruz. Anlıyoruz anlamasına da bir hesap uzmanının, bir genel müdürün taban aylığa zammın, emekli maaşı ve ikramiyesindeki artışın, 4/C’li personelin maaşlarında 350 TL’ye varan bir artışın ne anlama geldiğini anlamamasını bir türlü anlayamıyoruz” şeklinde konuştu.

 

“VESAYET ARAYIŞLARINA KARŞI DURUŞUMUZ SÜRECEK”

“Türkiye, kadim bir medeniyetin son büyük kalesidir. Milletimiz, kadim medeniyetin hadim sancaktarıdır” diyen Tonbul, şu şekilde konuştu: “Milletimizi, ülkemizi ve medeniyet davasının merkez coğrafyasında milletin emrine giren Yeni ve Büyük Türkiye’yi, ne paralele, ne küresel şebekenin paralı askerlerine, ne darbecilere, ne gezicilere, ne de 6-7 Ekim olaylarının planlayıcısı Beyaz Kürtlere, ne de bir asırlık vesayet düzenlerini sona erdiğimiz Beyaz Türklere teslim etmeyiz, teslim etmeyeceğiz.”

 

“SENDİKACILIK FEDAKARLIK İSTER”

“Sendikacılık ekip işidir, sendikacılık güven işidir, sendikacılık heyecan işidir. Sendikal mücadele fedakarlık gerektirir” diyen Tonbul, şu şekilde konuştu: “İkinci dönemini tamamladığım Genel Başkanlığım ve daha önceki yönetim kurulu üyeliğim süresince, kapımı, gönlümü hiç kimseye kapatmadım. Sendikamızın çalışanlarının dahi kapıyı vurmadan girebildiği bir odam var. Yönetim kurulu toplantıları ile şahsı sıkıntılarını paylaşan arkadaşlarımın varlığı hariç odamın kapısı hep açıktı. Açık olmak zorundaydı.”

 

4/C’Lİ PERSONELE KADRO TALEBİ

4/C’li sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesini güçlü ve kararlı bir şekilde masaya taşıyacaklarının altını çizen Tonbul, “2005 yılından sonra göreve başlayanların bir derece mağduriyetini bitirmekte kararlıyız. Disiplin cezalarının affı konusunda düzenleme yapılmasını isteyeceğiz. Başta KİT personeli olmak üzere vergi dilimi ve oranları konusundaki taleple ilgili ısrarımızı sürdüreceğiz. Ek gösterge oranlarının artırılmasını isteyeceğiz.”

 

Tonbul, 5. Olağan Genel Kurul dönemindeki öncelikli hedefimiz üye sayımızı 20 bine çıkarma olduğunu da sözlerine ekledi.

 

HEDEF 20 BİN ÜYE

Memur-Sen’de hayata geçirilen Genç Memur-Sen ve Kadınlar Komisyonunun ürettiği yüksek motivasyona gerçekleştirdiğini hatırlatan Tonbul, Enerji-Bir-Sen olarak gençlik komisyonu, kadın komisyonu ve engelli komisyonu kuracaklarını belirterek, “Tüzüğümüzdeki Ar-Ge Komitesi’ne işlerlik kazandıracağız. Bu sayede 20 bin üye sayısına daha kolay ulaşacağız. 20 bin üye sayısına ulaştığımızda şubelerimize araç ve hizmet binası alımını gerçekleştirmenin adımlarını atacağız. Yeni dönemde akademik hizmet sendikacılığını öne çıkarma anlamında bir çok çalıştay, sempozyum ve panel düzenleyeceğiz. Bu kapsamda, iş sağlığı ve güvenliği noktasında madencilik, yeraltı madenciliği konusunda, yine metal madenciliği konusunda çalıştay planlamalarımızı yaptık. Toplu Sözleşme sürecinden hemen sonra hayata geçireceğiz. Sendikamızı, sendikacılığımızı hem emeğimizin değerini arttırmaya, hem ekmeğimizi büyütmeye hem de Yeniden Büyük Türkiye’yi inşa etmeye odaklayacağız” şeklinde konuştu.

 

“ÇOK ÇALIŞACAĞIZ VE EKMEĞİMİZİ BÜYÜTECEĞİZ”

Seçim sonucunun ardından delegelere  ve misafirlere hitap eden Tonbul, ''Şahsıma ve ekibime verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ediyorum. Bizlere verdiğiniz emanetin  hakkını, en iyi şekilde vereceğimizden hiç şüpheniz olmasın. Birlikte uzun yıllar omuz omuza çalıştığımız arkadaşlarıma, sendikamıza verdikleri emekten dolayı  teşekkür ediyorum. Bizim kimseye kırgınlığımız yok. Zaman birlik olma zamanı, zaman Enerji Bir-Sen’i büyütme zamanı. İlkerlerimizden ödün vermeden, kardeşçe omuz omuza çalışacağız. Konuşmamda sıraladığım hedeflerimizi gerçekleştirmek için var gücümüzle çalışacağız. Önümüzde   Mayıs süreci var. 20 bin üye hedefimizi gerçekleştirmek için teşkilat olarak, çok çalışacağız ve ekmeğimizi büyüteceğiz” dedi.

 

YÖNETİM KURULU ASİL

HACI BAYRAM TONBUL

MEHMET DOĞAN

CEMİL ŞENTÜRK

VEDAT MEMİŞ

GÜRKAN KAYA

ZEKİ KARAOĞLU

MEHMET REŞİT GÜRBÜZ

YÖNETİM KURULU YEDEK
ABDULLAH ÜSTÜNER
KEMAL KARAKUŞ
ENİS SEVGİLİ
TARKAN BAYRAM
ZİYA SAYIM
MUSTAFA KAYA
GÜLEN ÜYE
DENETİM KURULU ASİL
MUHAMMED ERDOĞAN
ABDULKADİR KILIÇ
ALİ YÜCEL
HÜSEYİN HATİPOĞLU
ŞULE CAN
DENETİM KURULU YEDEK
ZEYNEP TANSEL
KEMAL TASALI
AYHAN YİĞİT
İLYAS GÜÇLÜ
ABDULLAH GÖKŞEN
DİSİPLİN KURULU ASİL
TUNCAY AYKAN
EJDER AKBAŞ
MEHMET ÜZÜM
DURSUN ZENGİN
ALİ RIZA AY
DİSİPLİN KURULU YEDEK
MEHMET SAGAY
CENGİZ BAŞTUĞ
ZÜLFİKAR FİDAN
SERHAT ÜNVER
MEHMET YILDIRIM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.