Engelli Öğretmenler de o haklardan yararlanmalı

Engelli Öğretmenler de o haklardan yararlanmalı

Engelli Öğretmenlerin de Engelli Memurlara Tanınan Haklardan Yararlanabilmesi Sağlanmalıdır

Engelli öğretmenlerin de engelli memurlara tanınan haklardan ve Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği taslağında öngörülen haklardan 2015 yılı Ocak ayı özür grubu yer değiştirmeleri kapsamında faydalanabilmeleri için Öğretmenlerin 2015 Ocak Ayı İl İçi ve İller Arası Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu’nda gerekli düzenleme bir an evvel yapılmalıdır.

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görüşe açılan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği taslağında engellilik durumuna bağlı yer değişikliğine ilişkin 39. maddesinde, “(1) İlgili mevzuatına göre alınan sağlık kurulu raporunda en az yüzde kırk oranında engelli olduğu belirtilen öğretmenler ile ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımları bulunan öğretmenler, engellilik durumundan kaynaklanan gerekçelere dayalı olarak yer değiştirme talebinde bulunabilir. Bu kapsamdaki talepler kadro imkânları dikkate alınarak karşılanır ve bu haktan bir defadan fazla yararlanılamaz.

 

(2) Öğretmenlerin, kendileri veya eşleri ile bakmakla yükümlü oldukları çocuklarının engellilik durumunun tedavisi sebebiyle yer değişikliği taleplerinin, yer değiştirme suretiyle atama yapılacak yerin engellilik durumuna uygun olması esastır.

 

(3) Öğretmenlerin bu maddeye göre değiştirilen görev yerleri, engellilik durumu devam ettiği sürece isteği dışında değiştirilemez. Engellilik durumu ortadan kalkan öğretmenler hakkında bu Yönetmelikte yer alan diğer hükümler uygulanır” hükümleri yer almıştır.

 

Fakat taslak halindeki yönetmelik henüz yürürlüğe girmediği için mevcut yönetmeliğe göre gerçekleştirilecek olan 2015 yılı özür durumuna bağlı yer değiştirme atamalarında engelli öğretmenler, engellilik durumu dolayısıyla yer değişikliğinde bulunamayacaklardır.

 

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından 10.07.2014 tarih ve 41289672/903.02/2920977 sayılı, “2014 Engelli Personel Yer Değişikliği” konulu genelgede ise, “Bakanlığımızın taşra teşkilatında eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı dışındaki hizmet sınıflarında istihdam edilen engelli personelden;

 

1-Adaylıkları kaldırılmış olanların, hizmet süresi şartı aranmaksızın,

 

2-Hâlen aday konumunda olanların, adaylıklarının kaldırılmasını müteakip hizmet süresi şartı aranmaksızın, bir defaya mahsus olmak üzere istedikleri il emrine kadroları ile birlikte yer değiştirmelerinin yapılması ilgi Makam Onayı ile uygun görülmüştür” ibarelerine yer verilmek suretiyle, “…il emrinde engelli personel olarak görev yapanlardan adaylığı kaldırılmış olanların tek il/ilçe tercihinde bulunmasının sağlanarak özürlü sağlık kurulu raporu ile birlikte, halen aday olan engelli personelin taleplerinin ise adaylıkları kaldırıldıktan sonra İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne gönderilmesi gerektiği, … yapılan değerlendirme sonucu yer değişikliği uygun görülenlerin kadroları ile birlikte aktarımları yapılarak, kararnamelerinin eski ve yeni görev yerlerine gönderileceği, atamalarının iptalinin yapılmayacağı ve engelli personelin bu haktan bir defaya mahsus faydalanacağı; daha sonraki yer değişikliği iş ve işlemlerinin genel hükümlere göre yürütüleceği…” belirtilmiştir.

 

Anılan genelgede de belirtildiği üzere, verilen bu haktan eğitim-öğretim hizmetleri sınıfında istihdam edilen engelli personel, öğretmenlerin atama ve yer değiştirme işlemleri “Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği” esaslarına göre yapıldığından yararlanamamaktadır.

 

Bu nedenle, engelli öğretmenlerin de bahse konu genelgeyle engelli memurlara tanınan haklardan ve yönetmelik taslağında öngörülen haklardan 2015 yılı Ocak ayı özür grubu yer değiştirmeleri kapsamında faydalanabilmeleri için yukarıdaki hükümler doğrultusunda Öğretmenlerin 2015 Ocak Ayı İl İçi ve İller Arası Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu’nda gerekli düzenlemenin yapılması ve bu konuda işlem tesis edilmesi talebiyle Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmuştuk. 

 

Belgeyi Görüntülemek İçin Tıklayınız

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.