1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan: Askeri arşivleri açmaya hazırız
Erdoğan: Askeri arşivleri açmaya hazırız

Erdoğan: Askeri arşivleri açmaya hazırız

İstanbul'da düzenlenen Barış zirvesinde konuşan Erdoğan 1915 olayları ile ilgili olarak askeri arşivleri dahi açmaya hazırız dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yılı kapsamında İstanbul'da düzenlenen "Çanakkale 100. Yıl Barış Zirvesi Yüksek Düzeyli Oturumu"nda konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği'ne seslenerek 1915 olaylarının 'soykırım' olarak kabul edilmesini sert bir şekilde eleştirerek, "biz askeri arşivlerimiz de açmaya hazırız" dedi.

"EYY AVRUPA BİRLİĞİ..."
"Şimdi AB'ye tekrar hitap etmek istiyorum. Türkiye'nin arşivlerini açmasını bize nasihat ediyor. Buradan cevap veriyorum; Ey AB, 12 yıl başbakanlık yaptım. Bir yıla yakındır da cumhurbaşkanıyım. Her gittiğim uluslararası toplantıda ve ülkemdeki her toplantıda arşivlerimizi açmaya hazır olduğumuzu, bir milyona yakın belge ve bilginin olduğunu her zaman söylüyorum. Ve diyorum ki; Ermenistan'ın arşivlerinde de varsa onlar da açsın. Üçüncü ülkelerde de varsa onlar da açsın. Hatta daha da ileri gidiyorum, biz askeri arşivlerimizi de açmaya hazırız diyorum" dedi.

DÜNYA 5'TEN BÜYÜKTÜR

"Kazanı ve kaybedeni ile Çanakkale savaşının tüm tarafları olarak bugün bir aradayız. Geniş katılımla bir araya gelerek verdiğimiz mesajı çok önemli görüyorum. Yöneticiler olarak üzerinde durmamız gereken husus ülkelerimizi bu tür yıkımlara sürülemeden nasıl kurtarabiliriz olmalı. Kriz bölgelerinde başlayan nüfus hareketi tüm dünyaya yayılıyor. siyasi sorunlara arkasını dönenler kendilerini kandırıyor. Buradan bir kez daha diyorum 'Dünya 5'ten büyüktür' Tüm dünya iki ülkenin dudağı arasına mahkum edilemez. Zalim ile mazlumun ayrımını yapmayan bir sistem insanlık vicdanında asla meşruiyet kazanamaz. "

CETVELLE ÇİZİLEN SINIRLAR SORUN HALİNE DÖNÜŞTÜ

"Birinci dünya savaşı örtülü olarak halen sürüyor. Bu savaş sonrası tesis edilen düzen doğal mecrasına uygun değildir. Cetvelle çizilen sunu sınırlarlar çözüm değil, sorun kaynağı haline dönüştü. 1. dünya Savaşı'nın ardından kurulan statünün sürdürülemez haline geldiğini kabul etmemiz gerekiyor. Dünyanın kadim medeniyetlerine ev sahipliği yapmış Ortadoğu'nun içinde bulunduğu durum vahim."

AKDENİZ'DE YAŞANAN FACİALAR

"Akdeniz'de Ege'de botlarla kaçanlar boğuluyor. Bunlar insan değil mi? Nerede kaldı insan hakları evrensel beyannamesi?  Hiç bir siyasi denge bahanesi bunca masumun kanının dökülmesini haklı gösteremez. "

FİLİSTİN DEVLETİ KURULANA KADAR ÇÖZÜM MÜMKÜN DEĞİLDİR

"İsrail-Filistin ihtilafı ortadoğu'da barışın önünde büyük bir engeldir. Başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devleti kurulana kadar bu sorunun çözümü mümkün değildir. Avrupa birliği içinde giderek yayılan ırkçılık ve İslamofobi gibi akımlar barış projelerini imkansız hale getiriyor. Kendi sorunlarını çözemeyen AB küresel meseleler konusunda etkili olabileceğini düşünmüyorum."

BU İDDİALARIN HEPSİ DAYANAKSIZDIR, MESNETSİZDİR

"Çanakkale ile birlikte bir düzine cephede savaşan ülkenin kendi içinde asayiş sorunu yaşaması kaçınılmazdır. 1915 olayları konusundaki ermeni iddialarının hepsi dayanaksızdır, mesnetsizdir. 1915'te yaşanan Ermeni nüfusunun ülkenin güney kesimlerine göç ettirilmesidir. Yaşanan sıkıntılar arşivlerimizdedir."

UZATTIĞIMIZ BARIŞ ELİ HAVADA KALDI

"Ermeni diasporası Türkiye'de yaşanan 40 bin ermeni vatandaşına sorsun Türkiye'de size karşı zulüm var mı diye. Yaşanan hiç bir acıyı yok saymadığımız gibi acıların yarıştırılmasına da rıza göstermeyiz. Hayatını kaybeden Ermeniler Osmanlı vatandaşıydı. Tarihi kin ve nefret aracı haline getirmenin başta Ermeni toplumuna bir faydası yoktur. Uzattığımız barış eli havada kaldı. Bugün Ermeni iddialarına destek veren ülkelerin hiç birini Türkiye kadar temiz sicile sahip değildir. Ermeni toplumuyla sorunumuz yok. Ortak bir noktada buluşacağımıza inanıyorum."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.