1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan: Bizi yalnız bıraktılar
Erdoğan: Bizi yalnız bıraktılar

Erdoğan: Bizi yalnız bıraktılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''DAEŞ ve Kilis'e yönelik saldırılarda mücadelemizde bizi yalnız bıraktılar.'' dedi

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde yapılan Çekmeköy Belediyesi "Merhamet ve Adalet" konulu kısa film yarışması gala gecesi ve ödül töreninde konuştu. 

Konuşmasına her yıl Mayıs ayının 2. pazarı bütün dünyada kutlanan anneler gününü kutlayarak başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Bütün annelerin, anneler gününü kutluyorum. 365 günün tamamı anneler günüdür. Anneyi ve babayı kaybetmenin yaşı olmadığını yakından biliyorum. Annenizi kaç yaşınızda kaybederseniz kaybedin artık öksüz kalmışsınız demektir.'' dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

TÜM ANNELERİN ANNELER GÜNÜNÜ KUTLUYORUM

Anneyi ve babayı kaybetmenin yaşı olmadığını yakından biliyorum. Annenizi kaç yaşınızda kaybederseniz kaybedin artık öksüz kalmışsınız demektir. Kendi annem başta olmak üzere, ebediyete intikal etmiş tüm anneleri de rahmetle yad ediyorum. Bir kez daha tüm annelerin anneler gününü kutluyorum. 

BAŞVURULAR PROJENİN BAŞARISINA İŞARETTİR

Burada pek çok ilkleri içinde barındıran bu yarışmaya 20 farklı ülkeden 500'ü aşkın başvuru yapılmış olması dahi projenin başarısına işarettir. Adalet ve Merhamet temalı böyle bir yarışma için harekete geçilmiş olması doğrusu beni heyecanlandırdı.

 

ARZU ETTİĞİMİZ SEVİYENİN GERİSİNDEYİZ

Sinema, kendi kültür dünyamıza uygun ürünler bakımından çok da verimli bir alan değildir. Sektörün büyüklüğü ve etki alanını dikkate aldığımızda yapılanların yapılması gerekenlere göre çok az olduğunu görüyoruz. Son yıllarda bir takım ümit verici gelişmelere şahit olsak da, arzu ettiğimiz seviyenin gerisindeyiz. 

Afrika'da Asya'da sayıları milyarları aşan insanlar açlık tehdidi altında yaşarken, Batı'da insanlar obezlik tehdidi altında. Dünyamızın uzaydan çekilen görüntülerinde bazı bölgeler ışıl ışılken, diğer bölgelerin karanlıkta olduğu seçilebiliyor. 

BUNLARDA DİKTATÖRLÜK VAR

Hemen yanı başımızdaki Suriye'de 6 yıldır yaşananlar karşısında insanlık çok kötü bir sınav vermiştir. Türkiye gönlünü mazlumlara açarken, üç maymunu oynayanlar ilk iş kapıları kapattılar. Bunlarda diktatörlük var. Biz Suriye'de güvenli bölge oluşturmayı teklif ettiğimiz halde, meseleyi ısrarla başka yönlere çekmeyi sürdürdüler. 

MÜCADELEMİZDE BİZİ YALNIZ BIRAKTILAR

DAEŞ'le mücadele ettiğini söyleyenlerin hiçbiri bizim kadar bedel ödememiştir. Canlı bombalarla, Kilis'e yönelik saldırılarda mücadelemizde bizi yalnız bıraktılar. Ankara'da yapılan saldırıya verilen tepkilerle, Brüksel'de yapılana verilen tepki arasındaki fark, adaletsizliğin somutlaşmış halidir.  

"ADALETSİZLİK ORADA PEKİŞMİŞ DURUMDA"

300 bin göçmene tahammül edememek merhametsizliktir. Biz dünya 5'ten büyüktür derken, BM Güvenlik Konseyi'nin yapısı nezdinde bu çarpıklığa karşı itirazımızı dile getiriyoruz. 5 tane daimi üye dünyanın kaderini belirliyor. Adaletsizlik bir defa orada pekişmiş durumda. 

KİMİ KANDIRIYORSUNUZ

Her kıtadan, her dinden, BM Güvenlik Konseyi'nde üyeler olsun, kabul etmiyorlar. Din olarak sadece Hristiyanların oluşturduğu bir konsey var. 1,7 milyon Müslümanın olduğu dünyada, konseyde Müslüman üye yok. Kimi aldatıyorsunuz, kimi uyutuyorsunuz? Biz bunu seslendirmeye devam edeceğiz. Er veya geç bu ülkede 5 ülkenin dışındaki 190 ülkenin temsilini orada sağlayacağız, sağlamamız lazım.

"DEVLETİN ESASI ADALETTİR"

Şu anda Suriye'de 5 tane daimi üyenin 1 tanesi "hayır" diyorsa, siz orada adım atamazsınız. Böyle bir adalet olur mu? Kendimizi niye aldatıyoruz? Hz. Ömer "mülkün esası adalettir" diyor. Bazıları bunu mal, mülk anlıyor. Oradaki mülk ifadesi devlettir. Yani devletin esası adalettir. Eğer adalet yoksa o devletin ayakta durması mümkün değildir.

HABER10

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum