1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan: PKK'dan daha çok zarar verdiler
Erdoğan: PKK'dan daha çok zarar verdiler

Erdoğan: PKK'dan daha çok zarar verdiler

Cumhurbaşkanı olarak ilk kez Kolombiya, Küba ve Meksika’yı kapsayan Latin Amerika ziyaretine çıkan Tayyip Erdoğan önemli açıklamalar yaptı.

A+A-

Cumhurbaşkanı olarak ilk kez Kolombiya, Küba ve Meksika’yı kapsayan Latin Amerika ziyaretine çıkan Tayyip Erdoğan, uçakta aralarında Kanal 7 Genel Yayın Yönetmeni Zahit Akman'ın da bulunduğu gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu.

New York Times’ta yayınlanan Fethullah Gülen imzalı yazı, daha sonra Temsilciler Meclisi’nden 88 kişinin imzası olan bir mektup gönderildi Kerry’ye...

Bu atılan adıma karşı Parlamento’da Türkiye-ABD Dostluk Grubu milletvekillerimizin bu mektuba yönelik bir karşı yazısı Sayın Kerry’e olacak. Arkadaşlar zannediyorum hazırlıyorlar bu yazıyı. Benim için manidar olan, gerek o yazıyla ilgili gerek seçim kampanyalarında partilere yapılan bağışlar vs. ile ilgili bilgiler geliyor. Nereden nereye nasıl kaynaklar aktarıldığı noktasında da keza bilgiler geliyor. Öyle sanıyorum ki bunlar yarın kitaplar haline, belgeseller haline gelecek ve uluslararası siyaset camiasını sarsacak nitelikle şeyler ortaya çıkacak. Çok ilginç şeyler var; bakın bu sabah (önceki sabah) 21 kişilik bir operasyon yapıldı, öyle değil mi? Bu operasyonun liste başında kim var? Fethullah Gülen var, alt sıralarda da malum alınan isimler var. Bunlarla ilgili adımı emniyet yargı müşterek olarak sürdürüyor.

BURALARA KADAR NASIL SIZDILAR

Artık iş derinleştirilmeye başladı. Derinleştikçe daha başka şeyler de ortaya çıkmaya başlayacak. Türkiye’deki şehir imamları açıklandı ve bunların hepsi birden kaçıverdi. Yakında belki de ülkelerin imamları açıklanacak. Ülkelerin imamlarının açıklanmasıyla birlikte uluslararası camiada bakalım neler olacak. Ben geçen gün Mali Cumhurbaşkanı'na bunu açıkladım. Mali Cumhurbaşkanı hiç tereddütsüz anında, Türkiye Cumhuriyeti’ne ters hareket eden kim varsa bize ters hareket etmiş olur dedi. Gereğini yaparız dedi.

En son yaptığınız konuşmalarda bana ve aileme tehditler geliyor dediniz. Biraz açar mısınız? Nedir bu?

Bursa’daki konuşmamda da belirttiğim gibi bu konuda bize gelen bilgiler bu yönde. Şahsımla ilgili ailemle ilgili tehditler var. Şahsımla alakalı olarak öldürmek ve benzeri türden hakeza, ailemle alakalı olarak da bazı tehditler sözkonusu.

Siz tabii korumalarınızı falan güvendiğiniz insanlar olarak görüyorsunuz ama bakıyorsunuz onların içinden de çıkıyorlar. Bir tanesi ya da iki tanesi öyle olabiliyor. Böcek olayında olduğu gibi. Adam kalkıyor mesela mahkemede “Cumhurbaşkanı bana çok güvendiği için, beni çok takdir ettiği için Libya’ya gönderdi” diyor. Adamı ben tanımam, bilmem. Bunu söyleyecek kadar bunlarda yalan meşrudur. Aynı şekilde orada olan koruma müdürünün durumuna bakıyorsunuz, benim koruma müdürüm emri altında olan polis memurlarını tanımayacak da ben mi tanıyacağım. Bunları tanıyabilen o, istediği yere yerleştirebilen o, sevk ve idare eden o ve diyor ki Başbakanınıza en yakın yerde olan bendim, çok severdik… İyi severdin de, bu ne? Nasıl oluyor da bunlar buralara kadar sızıyor. Şimdi bir çok yerden öyle enteresan bilgiler gelmeye başladı ki... Artçı ekiplerde benzer tezgahlar kurulmuş. Öncü ekipler de keza. Ama bunları neden sonra bir çok olayın meydana gelmesiyle tespit edebildik.

PKK'dan bile daha çok zarar verdiler
Bu son operasyonda terör bağlantısı ortaya çıkmış… Bununla ilgili ciddi iddialar var. Daha önceki operasyonlarda mesela 30 kişi gözaltına alınıyor, iki kişi tutuklanıyor...

Bu durum malesef kamuouyunda olumsuz bir algı ortaya çıkartıyor. Bugünkü operasyon neticesinde de nelerin olabileceğini göreceğiz. Temenni ederim ki, burada aynı yanlışa düşülmez. Daha isabetli bir yargı kararı oluşur. Tabii bu yargı kararının uluslararası boyutu olabilir. Bundan öncekilerle alakalı da tabi devam eden yargı süreçlerinde bazı şeylerin ortaya çıkabileceği kanaatindeyim.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.