1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan Rize Ticaret Odası'nda konuşuyor
Erdoğan Rize Ticaret Odası'nda konuşuyor

Erdoğan Rize Ticaret Odası'nda konuşuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize Ticaret Odası'nda konuşuyor.

A+A-

İşte Erdoğan'nın konuşmasının satırbaşları:

Attığımız her adımda ülkemizi kucaklamaya özen gösterdik. Ovit Tüneli hızla yürüyor. Bu yıl havalimanın ihalesi de yapıyor. Böylece Artvin-Rize bölge havalimanına kavuşuyor. Ordu Havalimanı deniz üstüne yapılan havalimanı olarak dünyadaki müstesna yerlerden biri olacak. Havalimanı ihalesini bir an önce yapacağız.

Çayı ek değil, asli kazanç kaynağı haline getirerek üretimi artırdık. 

Çaykur'u yeni yatırımlarla modernize ediyoruz. Böylece Rize'nin çay üretimindeki iddiasını daha da yükseltiliyoruz. Kivi üretimine ayrı bir önem veriyoruz. Rize kivide çok ciddi bir konuma ulaşabilir. Bu konuda adım atan hemşerilerimi biliyorum. 

Tarımsal üretim içinde fındık üreten çiftçilerimize gerekli desteği veriyoruz. 

Turizm Rize için en az çay kadar önemli bir destinasyondur. Kendimize ev yapıyorsak 4-5 katlı ev yapmanın anlamı yok. Bir sel felaketi olduğu zaman başlarlar devleti suçlamaya. Bizim özgün mimarimize uygun yapalım. Nasıl Safranbolu evlerine gidiyorlarsa inanın sadece Rize'deki evlere gelecek insanlar var. 

Siz Rize'nin esnafı, sanayici olarak siz anlatacaksınız. İnanıyorumki bu adımı hep beraber atacağız. Şimdi oteller yapılmaya başlandı. Rizespor'un da bir otel projesi vardı. Yapılmakta olanlar var. Rize inşallah otelcilik noktasında sıkıntısını büyük oranda ortadan kaldırmış olacak.

Yaylalarımız var. Ayder Yaylası'nda yapılan evler var. Onlar oraya uygun mu? Hepsini kaldırıp atmak lazım. Kentsel dönüşümün birini Ayder'e yapmamız lazım. 

İstediğini istediğin gibi kondurmak çevrecilik değildir. Doğal yapısına uygun yapılırsa buralara nasıl turistlerin geleceğini göreceğiz. Çok ciddi bir gelir elde edeceğimizi göreceksiniz. 

Yeşil Yol projesi başlattık. Buna karşı çıkanlar var. Bunların dikili ağacı yok. Nerede hayırlı bir iş yapsanız bunlar karşınızda. Biz Türkiye'nin dört bir yanında milyarlık dikimler yaptık. Cumhuriyet tarihinde bu dönemde yapılanlar hiçbir dönemde yapılmadı. 

Yeşili, suyu, yolu olmayanın medeniyeti konuşmaz. 

Yavuz Sultan Köprüsü'nün son kaynaklarını yaptık. 26 Ağustos'ta açacağız inşallah. Onuda istemeyiz dediler. Bizde isterik dedik yaptık. 

Marmaray'ı yaptık. 3 yılda 130 milyon yolcu geçti. Yıl sonunda Avrasya Tüneli'ni açacağız. Oradan da otomobiller geçecek. İstanbul'un trafiğini rahatmak istiyoruz. 

Körfez Geçiş Köprüsü'nün son tabliyesinin vidalarını sıktık. Oradan Orhangazi'ye ulaşan 40 kilometrelik otoyolun açılışını da yaptık. 8 saatlik İzmir-İstanbul arasını bu projeyle 3,5 saate düşürüyoruz.

Çanakkale Köprüsü'nü de yapıyoruz. Anıttepe ile Çanakkale'yi birbirine bağlayacağız. Avrupa'dan gelen ağır vasıtalar bu köprü sayesinde direk İzmir'e gidecek. Bunlar dertli, aşık olmayı gerektiren işler. Bizler Ferhat'ız Şirin'e de kavuşacağız. 

Rize'yi cazip bir turizm merkezi haline getirmek için bütün adımları atıyoruz. Bölgeyi turizme açma projemiz bölgemizin tabiat güzelliklerinin tahribatı ile olmayacak. Buna en başta ben karşı çıkarım. Bu projeler bölgemiz güzellikleri korunarak yapılacak.

2023 hedeflerimizi açıkladık. Hepen ayağımıza terör prangasını vurdular. Gezi, 17-25 Aralık operasyonları bunların başında geliyor. Güneydoğun ve Doğu Anadolu bölgelerindeki geri kalmış sorunların çözümünde büyük yol almıştık. Bu bölgelerdeki hizmetlerimiz diğer bölgelerden geri değil. Hakkari Seleaddin Eyyübi Havalimanı için 4 müteahit değiştirdik. Bunlar bir üst aklın kendilerine verdiği talimatla hareket ediyorlar. Siz Kürtlerin temsilcisiyseniz bunlara neden engel oluyorsunuz. Camiler ibadet edenler, okullarda eğitim görenler benim kürt kardeşlerim değil mi?

Ana muhalefet partisi bunlarla iş tutmuşlar. Başkanları bana diktatör yakıştırması yapıyor. önce sen aynaya bak. Eğer Türkiye'de diktatörlük olsa sen bunları söyleyemezsin. Ağızlarından adeta salyalar akıyor. Bir taraftan Atatürkçüyüm diyeceksin, sandıktan çıkamayacaksın. Bu millet sana izin vermez. Sen ahlaken sıkıntılısın. Kendisine hizmetkar olanı bu milletimiz yolda bırakmaz.

Dokunulmazlıklar konusunda bizi destekleyeceklerini söylediler. Ama iki gün önce bizi desteklemediler ama bugün geri döndüler. Bugünkü oylamada 376 geçildi ve referanduma gerek kalmadı. Referanduma gitseydik de milletimiz yüzde 80 ile derslerini vereceklerdi. 

Bu operasyonlar Güneydoğu'da veya ülkemizin neresinde olursa olsun nihai sonuç alınıncaya kadar devam edecek. Biz bütün bölgede kimin kimin temsilcisi olduğunu göstereceğiz. Kentsel dönüşümle bölge yeniden inşa edilecek.

Milli birlik kardeşlik dedik, çözüm süreci dedik ama olmadı. Parlamentoda 80 temsilcin var. Bu sorun terör örgütü silahlarını gömdükten sonra biter. Bu silahların koordinatları da bize verilecek. Bunları bir akıl üst bunları yönetiyor. Bunu kim olduğunu gayet iyi biliyorum. Bölgeye ve bölge insanına hiç faydası olmayacak yeni bir terör süreci başlatıldı. Dünyanın çeşitli bölgelerinden koluna bir fotoğraf makinesi takıp geliyorlar. Sonra yalan yanlış haberler yapıyorlar. Senaryo hazır, o senaryoya göre haberler yapıyorlar. İç savaş varmış gibi gösteriyorlar. Bizde iç savaş yok. 

Ben bu vesile ile tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diyorum. Biraz önce bir askerimizle telefonla görüntülü görüştüm. Gözlerindeki ışığı gördüm. 

Bizim iyi niyetimiz çukur ve bombalarla istismar edildi. Gördünüz geçtiğimiz günlerde Dürümlü'de 16 Kürt kardeşimizi şehit ettiler. Ama bunlar bunun bedelini ödeyecekler. 

Dün Ulaştırma Bakanımızın adaylığı ilan edildikten sonra Diyarbakır'a giderek taziye çadırını ziyaret ettiler. İnşallah bizler 28 Mayıs'ta Diyarbakır Havalimanı'nın açılışını gerçekleştireceğiz.

80 milletvekili 1 Kasım'da 40 indi. Daha da beter olacak. Bu ülke demokrasi en ideal çıkış yolu olarak kabul edilmiştir. Dokunulmazlıklar meselesi başta olmak üzere onlarla beraber hareket edenler Dürümlü'deki katliamın ortağıdır. 

Parlementodaki oylamalar kimin kimin yanında olduğunu gösteren bir turnusol kağıdıdır. Terör örgütü kendi kazdığı çukurlara gömüldü mü? Gömüldü. Parlamentodaki oylamada onlara destek verenlerde sandığa gömülür. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.