Erdoğan: Savaş çıkmasından endişe ediyorum

Erdoğan: Savaş çıkmasından endişe ediyorum

Cumhurhurbaşkanı Erdoğan, Batı'da artan ırkçılık girişimleri ile ilgili ''Medeniyet savaşı çıkartılmasından endişe ediyorum.'' dedi.

Cumhurhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Genç İşadamlarını ağırladı. Genç işadamlarına yönelik bir konuşma yapan Erdoğan, konuşmasının başında Türkiye ekonomisinin geldiği noktayı anlatıp, son zamanlarda ülke üzerinde yapılan oyunlardan bahsederkenMerkez Bankası Başkanı'na da bir çağrıda bulundu. Erdoğan konuşmasının devamında Batı'da yayılan ırkçı hareketlere de dikkat çekerken, Medeniyet savaşı çıkartılmasından endişe duyduğunu söyledi.

İKİ SİHİRLİ KELİMEMİZ VAR

İki sihirli kelimeleri olduğunu ve bunlardan birinin güven diğerinin ise istikrar olduğunu aktaran Erdoğan, ''Biz bu ikisini gerçekleştirerek bugünelere geldik. Eğer güven olmasaydı istikrar olmazdı, istikrar olmasaydı güven olmazdı. İstikrarın olmadığı bir yerde ise zaten ekonomi olmaz.'' dedi.

''BUNLAR HERŞEYİ YAPAR''

17-25 Aralık demokrasiye ve sivil siysete darbe girişminde paralel yapının bu işin başını çektiğini bildiklerinide tekrarlayan Erdoğan, ''Bu ülkenin pasaportunu kullanacaksın sonra gidip başka ülkelerde Türkiye adına karalama kampanyaları yürüteceksin. Bunların ana ilkesi şudur; amaçları uğruna herşey meşrudur. Benim burada anlatmaktan edep edeceğim herşeyi bunlar yaparlar.'' diye konuştu.

''HERYERDE HARAÇ TOPLUYORLAR''

Söz konusu darbe girişiminin doğrudan Türkiye'ye ve demokrasiye yapılmış olduğunu söyleyen Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü;  ''Bunlar her türlü tehditler ile her yerde Maliyede, Emniyette, Yargıda haraçlar topluyordu. Bunu geçmişte başkaları yapıyordu. Şimdi ise ne yazık ki bu örgüt yapmaya başladı.''

ESKİ TÜRKİYE'YE ASLA GERİ DÖNÜLMEYECEK

Artık eski Türkiye'nin olmadığını ve yeni Türkiye'nin var olduğunu söyleyen Erdoğan, '' Kendi istikametini kendi çizen kendi gündemini kendi belirleyen bir Türkiye var. Kimse bizim gündemimizi belirleyemez. Eski Türkiye hayali ile yaşayanlar bilmeliler ki Türkiye asla eskiye geri dönemeyecektir.'' dedi.ELEŞTİRİLERE PUTİN'İN SÖZLERİ İLE CEVAP

Erdoğan Cumhurbaşkanlığı eleştirilerine yönelik Rusya Devlet Başkanı Putin'i sözlerini paylaşan Erdoğan şöyle konuştu; ''Sayın Putin buradan çıkarken, ''Bu eser büyük devlet olmanın alametidir'' dedi. Büyük düşünmek cücelerin işi değildir. Tabi bu cücelere hakaret olarak algılanmasın onlar benim canım ciğerimdir.''

ÇÖZERSEK MÜTHİŞ SIÇRAMA OLACAK

Sosyal barış için Çözüm sürecini başlattıklarını ve tüm girişimlere rağmen sürecin kararlılıkla yürüdüğünü söyeleyen Erdoğan, ''Türkiye'nin bu süreci tamamen geride bıraktığında müthiş bir sıçrama yapacağını düşünüyorum. Tabi burada bir gerçek var teşvik politikaları. Sizlerin de buraya yönelmeniz gerekiyor.'' diye konuştu.

''SAVAŞ ÇIKARTILMASINDAN ENDİŞE EDİYORUM''

Son dönemde Batı ülkelerinde artan İslamafobiyede değinen Erdoğan, ''Irkçılık kritik bir şekilde artmış durumda. Bizim aksi yönde girişimlerimize rağmen medeniyetler çatışması tezi ete kemiğe büründürülmeye çalışılıyor. Burada tehlikeli bir oyun oynanıyor. Ben bir tür medeniyet savaşı çıkartılmasından endişe ediyorum.'' dedi.

''BİNLERCE KİŞİYİ ÖLDÜRÜRSE BEN ONU LANETLERİM''

İsrail yönetimine yönelik sözleri ile ilgili kendisine yöneltilen eleştirilere yönelik; ''
Eğer İsrail yönetimi Gazze'de binlerce kişiyi öldürüyorsa ben onu lanetlerim.'' diyen Erdoğan, ''Bazı ülkelerin İsrail yönetiminin avukatlılığına soyunması manidardır. Bir kaç ay önce bombalarla Gazze'yi yok edenlere karşı Fransa'ya gelen liderler neredesiniz. Suriye'de 350 bin insan öldü hani neredesiniz.'' dedi.

''BİZİM DİNİMİZDE TERÖRÜN YERİ YOK''

Türkiye'de 1 milyonun üzerinde sığınmacı olduğunu ve farklı ülkelerin Türkiye'ye gelip ''Ne de iyi yapmışsınız'' şeklinde konuşmalar yaptığına da değinen Erdoğan, '' Bırakın bu kuru lafları ne vereceksiniz ondan bahsedin. Bunlar samimi davranmıyor. Kendi ülkelerindeki teröristlere baksınlar. Kendi ülkelerinden kaçırıyorlar Türkiye'den gelip geçiyor. Bizim dinimizde terörün yeri yok. Kimsenin de bizim dinimizi istismar etmek üzere yapılan saldırıları bize mal etmeye hakkı yok.'' dedi.

 

Kaynak : Haber7

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.