1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan'dan HDP için baraj yorumu!
Erdoğan'dan HDP için baraj yorumu!

Erdoğan'dan HDP için baraj yorumu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sandığın milli iradeyi yansıttığını, sonucun ise demokratik biçimde hazmedilmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti lideri Davutoğlu'nun seçim performansının gayet iyi olduğunu, Türkiye'nin son bir kaç gündür iyi bir seçim havası yakaladığını söyledi. Diyarbakır'daki patlamayla ilgili olarak HDP Eş Başkanı'na ulaşmaya çalıştığını; ancak kendisiyle görüşemediğini söyleyen Erdoğan, HDP mitingine yönelik saldırının seçime ciddi anlamda gölge düşürdüğünü kaydetti.

Erdoğan, ATV ve A Haber ortak yayınında gündeme ilişkin soruları cevapladı. Konuşmasının ilk bölümünü Diyarbakır'daki HDP mitingi öncesi meydana gelen, ölü ve yaralıların bulunduğu patlamaya ayıran Erdoğan, yaşanan olayların seçime ciddi bir gölge düşürdüğünü, partililerin tabanlarına sükunet telkin etmesi gerektiğini kaydetti. Erdoğan, isim vermedi; ancak HDP Eş Başkanı'na ulaşmaya çalıştığını; ancak görüşemediğini söyledi.

HDP'NİN BARAJI AŞMAMA DURUMU

Demokrasilerde sonuçların hazmedilmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, HDP ile ilgili de şunları söyledi;

"Aşması durumunda aşmaması durumunda hiç bir şey olmaz çok şey olur. Olması gereken milli iradeye saygıdır. Eğer baraj noktasında bazı şeyler konuşuluyorsa biz bunları çok tartıştık. Biz bu noktada 3 öneri getirmiştim. Kaldıki yüzde 10 barajını getiren biz değiliz. Barajın ülkemize katkıları da vardır. Baraj olmasa Türkiye koalisyonlar ülkesi olur.

Dünya bunu test eden uygulamalar var. İtalya'da yüzde 40'ı aşan partilere hükümet kurma hakkı veriliyor. İtalya'da yüzde 40'la yüzde 60 sandalye alacaksın tabi bu bizde yok. Bunları biz hazmedebildiğimiz zaman bu ülkede huzur vardır refah vardır

ÇÖZÜM SÜRECİ

Şu anda çözüm süreci devam ediyor. Bu süreçte sadece AK Parti ya da başka partiler yok yanında STK'larda var. Medya da bunun içinde olması lazım. Akademisyenlerin de içinde olması lazım. Ne siyasi Türkçülük yapacağız ne siyasi Türkçülük yapacağız. Milletçe sorumluluk gerektiren bir süreç. Onlar silahı bırakırlar ya da bırakmazlar bu onların sorunu. Bu ülkenin gençleri dağlara kaçmasın istiyoruz.İlgili kurullarla çalışmalarımız yapıyoruz.

Ben meydanlarda yeni anayasadan bahsettim ama diğer partiler bu konuyu dile getirmiyor. Çünkü bunların yeni Türkiye gibi bir derdi yok. Bunlar bir eski Türkiye koalisyonu kurmuşlar. Fakat benim milletim bunu değerlendirecektir.

"HİÇ UMULMADIK ANDA İKİ PARTİ BİR ARAYA GELEBİLİR"

Eğer 400 milletvekili olmazsa yeni anaysa ve başkanlık sistemi tamamen kesip atılmaz.Bakarsınız hiç umulmadık anda iki parti bir araya gelebilir. Beraberce bu işi yapabiliriz derler ve yine olur. Artık 40-50 yıl öncesinin yasalarıyla gidemeyiz. 26 havalimanından 55 havalimanına ulaştık. Bu neyi getiriyor halkın refah seviyesinin nerelere çıktığını gösteriyor. Şu anda IMF'ye olan borcumuzu kapatmış durumdayız

Türkiye 12 yıl içinde devrimi gerçekleştirdi. Batı buna sessiz devrim dedi. Bu kıskanılıyor. Ne yapmak lazım Türkiye'yi bir krize mahkum etmek lazım diyorlar. Şu anda Türkiye şu anda 7 düvelle savaşıyor. 25 banka battı. Faturası 55 milyar dolar. bunları biz ödedik.

"MEYDANA İLK İNEN BEN DEĞİLİM"

Ben buradan CHP'ye MHP'ye gönül veren milletim bunları değerlendirsin. Ben bunları milletime anlatmak zorundayız. Anlatmazsam milletim bana madem biliyordun neden anlatmadın diye soracaktır. İlk meydana çıkan ben değilim. Özal da indi meydana. Meydana çıkmak bizim en doğan tabii hakkımız

Beni tarafsızlık bozuyor diye suçlayanlar Tayyip Erdoğan'dan mutlu olmuyor. Atacağımız adımlar bunları rahatsız eder. Hiç bir zaman temsilde israf olmaz. Burada kapalı alanda da törenimiz yapabilecek durumdayız. Bunların derdi biz Cumhurbaşkanını nasıl hırpalarız. İstedikleri kadar uğraşsınlar her şey yasaldır. Burası Türk milletinin sarayıdır.

"KARA FATMALAR DOLAŞIYORDU"

Ben göreve geldiğimde Başbakanlık'ın lavabosunda 'Kara Fatmalar' dolaşıyordu. Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanlığı'na böyle bir yer yaraşıyor mu? Bir misafir gelse onu oraya mı sokarsınız?. Oraya girdiği zaman onları görse bunları reklam etse ne olur?

Ben faniyim öleceğim. Yarın ben yokum. Kaçak saray diyerek bir yere varamazsın. Biz bu ülkede her kesimi orada ağırlıyoruz. Bunların derdi acaba biz Cumhurbaşkanı'nı nasıl hırpalarız. Çünkü geçmişte de diğer Cumhurbaşkanlarına aynı oyunu oynadılar. İstedikleri kadar uğraşsınlar her şey her şekilde yasaldır. Ve burası Türk milletinin sarayıdır.

"DAVUTOĞLU'NUN PERFORMANSI"

Sayın Başbakan'ın performansını çok çok iyi buldum. Sadece meydanlarda değil meydanların dışında bir çok programla bu işi götürdü. Hele hele 81 ili dolaşması, bunlar hakikaten çok gayretli ve başarılı bir netice ortaya koyduğunu gösteriyor.

"DEPREM"

Hükümet o depremlerin altında kaldı. Deprem için toplanan paraları bile memurlara vermek zorunda kaldılar. Simav depremine anında müdahale ettik. Van'ın da gecesinde oradaydık. O kadar çok iş makinaları vardı ki.. 2 yılda yeni bir Van inşa ettik. Su sorunu vardı. onu biz aştık. Van her geçen gün daha iyiye gidiyor. Havalimanıyla yatırımlarla daha iyiye gidiyor."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.