Erdoğan'dan tarihe 'not düşecek' bir adım

Erdoğan'dan tarihe 'not düşecek' bir adım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Türkiye siyaset tarihine not düşülecek bir kabulde bulunacak.

Çankaya Sofrası, Mustafa Kemal Atatürk’ün yakın çevresiyle biraya gelip Kurtuluş Savaşı yılları ile sonrasında önemli kararları alıp tartıştığı bir sofraydı.

 

Bu sofraya önce bugün Müze Köşk olarak adlandırılan tarihi bina sahne oldu. Bu gelenek, 1932 yılından sonra Pembe Köşk'te devam etti.

 

ABDULLAH GÜL DE GELENEĞİ SÜRDÜRMÜŞTÜ

 

Abdullah Gül, 2007 yılında Cumhurbaşkanı olduğunda unutulan bu geleneği sürdürdü. Dönemin Cumhurbaşkanı Gül; kültür, sanat ve bilim dünyamızın önde gelen isimleriyle fikir alışverişinde bulunmak amacıyla, Prof. Dr. Halil İnalcık ile Prof. Dr. Talat Halman`ı 28 Kasım 2007; Doğan Hızlan, Selim İleri, Adalet Ağaoğlu, Elif Şafak, Rasim Özdenören ve Hilmi Yavuz`u ise 4 Şubat 2008 tarihlerinde öğle yemeğinde ağırladı.

 

ERDOĞAN İLE 'CUMHURBAŞKANLIĞI SOFRASI'

 

Gül, görevi boyunca Çankaya Sofrası geleneğini sürdürdü. İlk defa halk tarafından seçilen Cumhurbaşkanı olan Erdoğan da, bu geleneği sürdürme kararı aldı.

 

Ancak Erdoğan’ın bugün saat 13.00’deki programında Cumhurbaşkanlığı Sofrası ifadesi yer aldı. Böylece Çankaya Sofrası geleneği de Cumhurbaşkanlığı Sofrası olarak resmi olarak değiştirilmiş oldu.

haber10

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.