Ergenekon dosyası da 9. Daire'ye gidecek

Ergenekon dosyası da 9. Daire'ye gidecek

Yargıtay'daki atamalar sonrası yeni düzenlemeyi beklemeden Hanefi Avcı'nın cezasını onayan 9'uncu Daire, Ergenekon Davası'nın da temyizine bakacak.

EDA KILIÇ

Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın Devrimci Karargah Davası sonucu aldığı 5 yıl 7 aylık hapis cezasını onayan Yargıtay 9'uncu Dairesi, Ergenekon Davası'nın da temyizine bakabilir... 9'uncu Daire, Hanefi Avcı'yla ilgili kararında Türkiye'nin gündemine oturdu. Çünkü terör ve örgütlü suçlara ilişkin temyiz incelemelerini yapan Daire, Yargıtay'daki yeni atamalar sonrasında dairelerin bakacağı suçların yeniden düzenlenmesini beklemeden kararını apar topar açıkladı.

YENİ YAPILANMAYI BEKLEMEDİ

Ergenekon Davası'nın müdafi avukatlarından Hüseyin Ersöz, Twitter hesabından Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi ile ilgili şu görüşlere yer verdi: "Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi gider ayak Hanefi Avcı'nın Devrimci Karargah davasından aldığı cezayı onadı. Hanefi Avcı ve solculuk iddiası hükmü tek başına bozmaya yeterdi. 9'uncu Daire daha önce de Balyoz ve İstanbul Askeri Casusluk davalarında onama kararı vermişti. Ergenekon Davası'na bakacak Daire de aynı. Yargıtay'daki seçim sonrasında dairelerin bakacağı suçlar yeniden belirlenecekti. Ancak 9'uncu Ceza Dairesi, düzenlemeyi beklemeksizin Avcı'nın cezasını onadı. Kararların altında imzası olan Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi'nde görevli hakimlerin tarafsız ve bağımsız olduklarına inanmıyorum."

Hangi davalara bakmıştı

Yargıtay 9'uncu Dairesi, bugüne kadar Balyoz, Hrant Dink suikastı, Pınar Selek gibi dosyalarda hüküm kurdu. Daire, yapılacak olan düzenlemeyle örgüt suçlarına bakmaya devam ederse önümüzdeki günlerde halen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nda bulunan Ergenekon Dosyası'nın temyiz başvurularını da inceleyecek. Devrimci Karargah davasında hüküm kuran Başkan Ekrem Ertuğrul, üyeler Hamza Yaman, Hüseyin Çolak, Cumhur Özer, Fikriye Şentürk önümüzdeki günlerde de Ergenekon Davası'nı inceleyecek.

Akşam

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.