1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Eski Hâl Münhal ,Ya Yeni Hâl?
Eski Hâl Münhal ,Ya Yeni Hâl?

Eski Hâl Münhal ,Ya Yeni Hâl?

2015/2016 Eğitim Öğretim yılının sonuna yaklaşırken ülkemizin en önemli okullarında meydana gelen bazı öğrenci davranışları eğitim lokomotifinin aldığı yol bakımından bizi haylisiyle tedirgin etti.

A+A-

2015/2016 Eğitim Öğretim yılının sonuna yaklaşırken ülkemizin en önemli okullarında meydana gelen bazı öğrenci davranışları eğitim lokomotifinin aldığı yol bakımından bizi haylisiyle tedirgin etti.

                İlk vaka Almanya ile ortak anlaşmalar çerçevesinde kurulan ve 1884 yılından beri eğitim öğretim hayatımızın içinde önemli bir yer tutan İstanbul Lisesi'nde meydana geldi.  Öğrenciler için ve onların okuldan ayrılırken bir törenle ayrılmalarını temin adına yapılan mezuniyet töreninde bütün son sınıf öğrencileri okul müdürünün konuşması esnasında arkalarını dönerek devletin o kurumdaki en büyük temsilcisini protesto etmiştir. Bu hiç de yabana atılmayacak bir davranıştır.  Bu olayı birkaç değişik açıdan irdelemek ve dersler çıkarmak hepimizin faydasına olacaktır.

                * Yeni bir nesil vücuda geldi. Rahat, sıkıntılar görmemiş ve her şeyi elde etmenin kendinin en temel hakkı olduğunu düşünen, "sorumluluklarından çok haklarının sevdasında" bir nesil. Bütün kuralları, teamülleri hiçe sayan ve her yerde her şeyi yapmaya hakkı olduğu ön kabulü ile hareket eden bir nesil. Bu üzerinde en çok düşünmemiz gereken husus. Zira bu bireyler bu toplumun , bu eğitimi ortamının ürünü. Kimse kimseye yüklenmesin. Bu bütün toplumun problemi.  Bu ürün toplumun bütün paydaşlarının ürünü. Bir şeyler yanlış gidiyor artık bunu fark etmeliyiz.

                * İstanbul Lisesi, statüsü proje okul olarak belirlenen okullardan biri. En basit şekliyle personelinin Bakan tarafından atanacağı okul olarak tanımlanabilir proje okulu. Aslında herkes de en çok bu yönüyle ilgileniyor. Başka boyutlarını konuşan da yok fikir olarak temellendiren de. İstanbul Lisesi'ne bu statü ile okul müdürü tayin edildi. Bu sistem içerisinde iki farklı yapının, statünün varlığının sıkıntılara gebe olduğu aşikardır. Durumu belli olmayan öğretmenler,  hantal yapılarından şikayet edilen kurumlar... Bu zemin sıkıntıya gebe bir zemindir. Bu sıkıntılı halin bir buçuk yıldır bir türlü netleştirilememesi problemleri derinleştirmektedir. Felaket tellallığı değil elbette muradımız ama bu hal ile 2016/2017 eğitim yılına girerse eğer proje okulları meseleler daha da içinden çıkılmaz hal alacaktır.

                * Okullar politize edilmemelidir. Kimsenin okulları politik hedeflerine alet etmesine müsaade edilmemeli.  Devlet politikalarının uygulanmasının en elzem olduğu mekanlardır çünkü. Gaye sadece iyi bir birey yetiştirmek. Bu hedefe emin adımlarla yürüyecek mekanizmaların inşası sağlanmalı. Hiçbir politik unsur okul kapısından içeriye süzülemez. 

                Bütün bu hengamenin üstüne bir de Galatasaray Lisesi'nde "müdür aranıyor" ilanı bu sıkıntıların kar topu yumağı halinde büyüyeceğinin işaret fişeği. Ülkemizin en gözde okullarının ve bu okullarda eğitim alan öğrencilerinin geleceği, hayatı yordama biçimleri hepimizin oturup üzerine düşünmemiz gereken bir husus. Çünkü mutlak olan bir şey var bu öğrenciler milletimizin yarınları.

Fatih Öztürk / memurpostasi.com Özel Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum