1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ETİ Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü İstişare Toplantısı Yapıldı
ETİ Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü İstişare Toplantısı Yapıldı

ETİ Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü İstişare Toplantısı Yapıldı

ETİ Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, istişare toplantısı yapıldı.

A+A-

Kırka Bor Salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Gene Başkan Vekili Mehmet Doğan, Genel Başkan Yardımcıları Vedat Memiş, Cemil Şentürk, Gürkan Kaya, Karesi Şube Başkanı Mustafa Kaya, ETİ Maden İşyeri temsilcileri ve üyeler katıldı.

Toplantıda KİT Çalıştayı, Kamu Personel Danışma Kurulu gündemi değerlendirilirken, ETİ Maden çalışanlarının sorunları da derinlemesine görüşüldü.

 

“TOPLU SÖZLEŞMENİN ÖNEMİNİ ANLAYAMAYAN YÖNETİCİLER VAR”

Çalışanların sorunlarını her platformda dile getiriyoruz, ancak Toplu Sözleşmenin önemini anlayamamış yöneticilerimiz var diyen Tonbul, “Hizmetlisinden, müsteşarına kadar tüm memurların maaşları Toplu Sözleşme ile belirleniyor. Bundan geri dönüş yok. Herkes, Toplu Sözleşmenin değerini anlamalı ve ona göre hareket etmelidir’’ dedi.

KİT’lerin bir çok sorunu olduğunu, bu sorunların geçtiğimiz yıl Nevşehir’de bu yıl da Mart ayında yapılan KİT Çalıştaylarında dile getirildiğini söyleyen Tonbul, şöyle konuştu:

“KİT çalışanlarının temel ücret gruplarının 5’ten 3’e düşürülmesi veya KİT’lerdeki pozisyonların temel ücretlerinin değerlendirmelerde unvan ve eğitim kıstaslarının yanında çalışma şartları, personelin temininde zorluk, işyeri gerekleri, işyeri şartı görev yeri görev yerinin kalkınmışlık düzeyi ve coğrafi konum göz önüne alınmalı. Kurumun projeleri dikkate alınarak, personelin temel ücretlerine zam yapılması gerekmektedir. Temel ücret gruplarında aynı işin yapılmasına rağmen farklı temel ücret gruplarının olduğu bunun adaletli şekilde yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. KİT’lerdeki ücret gruplarındaki karışıklığın giderilmesi ve temel ücret gruplarının sadeleştirilmesi talebimizi KİT Çalıştayında dile getirdik. Konu dün yapılan KPDK’da da gündeme geldi. Sorunu en kısa sürede çözmeyi hedefliyoruz.’’

“BAŞARI ÜCRETİ VE SİCİL SİSTEMİ İŞLEMEZ HALE GELDİ”

KİT’lerde başarı ücreti ve sicil sisteminin artık işlemez hale geldiğini belirten Tonbul, “KİT’lerde başarı ücreti yerine motivasyonu artıracak yeni bir sistemin geliştirilmesi ve en yüksek yüzde 8 başarı ücretinin temel ücrete yansıtılması lazım. İşlevliğini yitirmiş sicil sisteminin kaldırılarak, başarı sisteminin temel ücrete yansıtılmasını istiyoruz’’ diye konuştu.

"20 BİN ÜYE HEDEFİ YOLUNDA, ETİ MADEN'E BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR"

Enerji Bir-Sen'in hizmet kolundaki 22 kurumdan 18'in de yetkili sendika olduğunu söyleyen Tonbul, " 15 Mayıs yaklaşıyor.  Önümüzde bir aydan fazla bir süre var 20 bin üye hedefi yolunda, ETİ Maden’e büyük görev düşüyor. 15 Mayıs’ta 22 kurumun 22'sinde yetkili sendika olma azmiyle çalışmalıyız. Bu noktada  sizlerden üstün gayret bekliyorum” dedi.

Toplantının ardından, ETİ Maden Genel Müdürü Dr. Orhan Yılmaz’ı makamında ziyaret eden Genel Başkan Tonbul ve beraberindeki heyet, Genel Müdür Yılmaz’la  bir süre sohbet etti. Ziyaret sonunda Genel Müdür Yılmaz, Tonbul’a ETİ Maden Genel Müdürlüğünün Bor madeninden “ETİ Matik” markasıyla ürettiği deterjanı tanıttı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.