1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gazeteler toplu sözleşmeyi nasıl gördü?
Gazeteler toplu sözleşmeyi nasıl gördü?

Gazeteler toplu sözleşmeyi nasıl gördü?

Gazeteler toplu sözleşmeyi nasıl gördü?

A+A-

SABAH: - MEMURA YÜZDE 11.3 ZAM

5 milyon memur ve emekliye 2016'da 6+5 olmak üzere kümülatif % 11.3 artış yapılacak. 2017 için ise zam % 3+4 olacak. Eylülden itibaren memur emekli aylıkları ortalama 100 TL artacak

3 milyon kamu görevlisi ile 2 milyonu bulan memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlandı. Zam, 2016 yılının ilk 6 ayında yüzde 6, ikinci 6 ayda yüzde 5 olmak üzere kümülatif yüzde 11.3 olacak. 2017 için ise zam oranı yüzde 3+4 olarak belirlendi. 

 

EMEKLİYE AYLIK 100 TL ARTIŞ

2016-2017 toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Zorlu bir süreçten sonra anlaşmaya varılması memnuniyet verici. Enflasyonun maaş artışını aşması durumunda farkı da kamu çalışanlarına ödeyeceğiz" dedi. Anlaşmaya göre, 2015 yılı eylül ayından geçerli olmak üzere memur emekli aylıklarında ortalama 100 lira zam yapılacak. Böylelikle 2016'da en düşük emekli aylığı yüzde 19.1 oranında artmış olacak. 2016 yılında emekli ikramiyelerinde ortalama 3 bin 765 lira artış olacak.

 

ÖĞRETMENLERE MÜJDE

Bu toplu sözleşme ile 2005 yılından sonra göreve başlayan 1 milyon 200 bin kamu çalışanına ilave bir derece verildi. Öğretmenlere aylık brüt 98 TL'ye kadar 2017 yılında ise 140 TL'ye kadar nöbet ücreti ödenecek. Hafta sonu sınavda görev yapan öğretmenlerin sınav ücreti 58 TL'den 132 TL'ye çıkarıldı.

HEMŞİREYE 180 TL ZAM

Anlaşmadan, sağlık personeline de müjde çıktı. Örneğin bir hemşireye yapılan döner sermaye ödemesi 180 TL arttı. Fiili hizmet zammı talebi için bilim kurulu oluşturulacak, çalışmalar 2016'da tamamlanacak.

 

EŞ DURUMU TAYİNİNE 1 YIL AYARI

Eş durumu tayinlerinde öngörülen 3 yıllık sigortalı olma şartı 1 yıla inecek. Şef, mübaşir, sivil savunma uzmanı, KİT'lerdeki mühendis ve mimar tazminatlarında ilave artış sağlanacak. Cuma günleri öğle tatiline ilişkin ibadet hürriyetini engellemeyecek şekilde düzenleme yapılması yönünde çalışma yapılacak. Tapu müdürlükleri, vergi daireleri ve sosyal güvenlik merkezlerindeki personele fazla çalışma ücreti verilecek.

 

EĞİTİMCİLERDEN NASREDİN HOCA'LI TEPKİ

Zamın açıklanmasının ardından Eğitimci Kamu Çalışanları Sendikası üyesi bir grup zam oranlarını 'Nasreddin Hoca'yla protesto etti. Grup Nasreddin Hoca'nın 'Şimdi kuşa benzedin' isimli fıkrasından bir piyes sergiledi.

 

'MEMURLAR ENFLASYONU EZECEK'

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın görüşmeleri memurları mutlu edecek kazanımlarla tamamladıklarını belirterek, "Zam oranları enflasyonun kamu görevlilerini değil, kamu görevlilerinin enflasyonu rahat bir şekilde ezmesini sağlamıştır. Mali, sosyal ve özlük haklarının sayısı geçen döneme göre yüzde 100 arttı" dedi. KESK Başkanı Lami Özgen ve Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ise müzakerelerin gizli yürütüldüğünü ve söz hakkı verilmediğini iddia ederek, salonu terk etti.

 

4C'LİYE 150 TL EK ÖDEME

4C kapsamında çalışan geçici personel ile memur gibi çalışan işçilerin sözleşmeli pozisyonuna yasal düzenleme ile kadroya geçirilmesi için çalışma yapılacak. 4C'lilere 150 TL ek ödeme yapılacak.

HÜRRİYET: - ERKEN SEÇİM PİYANGOSU

Kasım ayında yapılması beklenen seçimler öncesi hükümetle memurlar toplusözleşme paketinde anlaştı. Memurlara 2016 için yüzde 6+5, 2017 için yüzde 3+4 zam verilecek. Yıpranma payı için bu yılın sonuna kadar çalışma yapılacak, öğlen tatillerine cuma namazı ayarı gelecek.

KASIM ayında yapılması beklenen seçimler öncesi, hükümetle memurlar enflasyon oranının üzerinde zam ve çeşitli konularda iyileşme içeren bir toplusözleşme paketinde anlaştı. Koalisyon görüşmelerinin sürdüğü aşamada 4+4 ve 3+3 önerisini masaya getiren hükümet, erken seçimin netleşmesiyle teklifini artırdı. Buna göre memurlara 2016 için yüzde 6+5, 2017 için yüzde 3+4 zam verilecek; pazarlığa son dakikada eklenen maddeyle de öğretmenlerin nöbet ücretleri yüzde 40 düzeyinde artırılacak. Yıpranma payı için bu yılın sonuna kadar çalışma yapılacak, öğlen tatillerine cuma namazı ayarı gelecek. Zammın 2016'da en düşük memur maaşına 204 TL, 2017'de 142.8 TL artış olarak yansıyacağı belirtiliyor.

ENFLASYON FARKI DA VAR

 

3 milyon kamu görevlisi ile 2 milyonu bulan memur emeklisini ilgilendiren toplu görüşmelerinin son gününde varılan anlaşmayı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik açıkladı. Kamu görevlilerine ve memur emeklilerine 2016 için verilecek yüzde 6+5 ve 2017 için verilecek yüzde 3+4'ün zammın yanı sıra enflasyon farkının da uygulanacağını belirten Çelik, 11 hizmet kolunda toplam 169 konuda da mutabakat sağlandığını ifade etti. 2015 Eylül ayından itibaren memur emekli aylıklarında ortalama 100 TL artış yapılacağını belirten Çelik, "En düşük memur emekli aylığı 2016 yılında yüzde 19.1 oranında artmış olacak" dedi.

 

TOPLANTIDA GERGİNLİK

 

FARUK Çelik'in açıklamasının ardından memur sendikaları heyetine başkanlık yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, başarılı bir toplu sözleşme yaptıklarını belirtti. Türkiye Kamu-Sen ve KESK heyetlerinin de anlaşmayla ilgili olarak itirazlarını dile getirmek istemesi toplantıda gerginliğe neden oldu. Çelik, toplu görüşme hükümleri çerçevesinde iki konfederasyonun da dışarıda açıklama yapabileceğini belirterek, açıklamaya izin vermedi. Bunun üzerine KESK Başkanı Lami Özgen ve Türkiye Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk salonu terk etti. Dışarıda açıklama yapan Özgen, kapalı kapılar ardında varılan uzlaşının kendilerinden saklandığını savundu.

 

CUMA GÜNÜ ÇALIŞMASI

 

Faruk Çelik, verilen diğer hakları da şöyle sıraladı:

-2005'ten sonra göreve başlayan 1.2 milyon kamu çalışanına 1 derece verilecek.

-850 bin öğretmene; 2016 yılında aylık brüt 98 TL'ye kadar nöbet ücreti, 2017 yılında ise aylık brüt 140 TL'ye kadar nöbet ücreti ödenecek.

-Merkezi sınavlarda görevlendiren öğretmenlerin sınav ücretleri 58 TL'den 132 TL'ye çıkarılacak.

-Fiili hizmet zammı talebi için bilim kurulu oluşturulacak. 4/C'liye kadro için yasal çalışma ve150 TL ek ödeme yapılacak.

-Yurtdışındaki sözleşmeli personele aile yardımı verilecek. Eş durumu tayinlerinde öngörülen 3 yıllık sigortalı olma şartı 1 yıla indirilecek.

-Cuma günleri öğlen tatiline ilişkin olarak ibadet hürriyeti için çalışma yapılacak.


YENİŞAFAK: - MEMURA İBADET TATİLİ

Türkiye'de yaklaşık 5 milyon memur ve kamu emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde hükümet ile memur sendikaları arasında anlaşma sağlandı. Anlaşmaya göre, kamu görevlilerine ve memur emeklilerine 2016 için yüzde 6+5, 2017 için yüzde 3+4 oranında zam yapılacak. Kamu İşveren Heyeti'ne başkanlık eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, görüşmelerde 169 konuda mutabak sağlandığını açıkladı. Çelik, anlaşmaya göre, kamu görevlilerine ve memur emeklilerine 2016 yılının ilk altı ayında yüzde 6, ikinci altı ayında yüzde 5, 2017'nin ilk altı ayında yüzde 3, ikinci altı ayında yüzde 4 olmak üzere toplamda yüzde 7 zam yapılacağı bildirdi. Memur emeklilerine 2015 yılı Eylül'den itibaren ortalama 100 lira zam yapılacağını duyuran Çelik, böylelikle 2016'da en düşük emekli aylığının yüzde 19,1 artmış olacağını söyledi.

ZAM ARTI ENFLASYON FARKI

Kamu çalışanlarına gelecek yıl yüzde 11.3 oranında artış sağlanmış olacağını söyleyen Bakan Çelik, "2017 yılının birinci 6 aylık dönemi için yüzde 3 ikici 6 aylık dönemi için yüzde 7,1 oranında artış sağlanmış, bu artışa ilave olarak her 2 yıl da gerçekleşecek olan enflasyon oranını yapılan maaş artışını aşması durumunda ortaya çıkan enflasyon farkı da kamu çalışanlarına ayrıca ödenecektir. Toplu sözleşme ile kamu görevlilerine sağlanan maaş artışlarından 1 milyon 825 bin kamu emeklisi de yararlanacaktır. Yeni emekli olacak memurlarımızın da emekli ikramiyelerinde 2016 yılında başında ortalama 3 bin 765 TL artış olacaktır" ifadelerini kullandı. Toplu sözleşme görüşmelerinde maaş artışlarının yanı sıra birçok iyileştirme yapıldığını ifade eden Bakan Çelik, şöyle devam etti: "8 bin 50 öğretmenimize 2016'da aylık brüt 98 TL'ye kadar, 2017'de de aylık brüt 140 TL'ye kadar nöbet ücreti ödenecektir. Eş durumu tayinlerinde öngörülen 3 yıllık sigortalı olma şartı 1 yıla inecek. Şef, mübaşir, sivil savunma uzmanı, KİT'lerdeki mühendis ve mimar ile koruma/güvenlik görevlilerinin tazminatlarında ilave artış sağlanacak. Cuma günleri öğle tatiline ilişkin ibadet hürriyetini engellemeyecek şekilde düzenleme için çalışma yapılacak."

Kamu çalışanına ek kazanım

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ise, 27. Temmuz'da sundukları tekliflerle 3 Ağustos müzakerelerine başlanan 3. Dönem Toplu Sözleşme sürecini kamu görevlilerini mutlu edecek kazanımlarla tamamladıklarını vurguladı.

KAMU ÇALIŞANI ARTIK ENFLASYONU EZECEK

"2016 için 6+5, 2017 için 3+4 zam oranları, enflasyonun kamu görevlilerini değil, kamu görevlilerinin enflasyonu rahat bir şekilde ezmesini sağlamıştır" diyen Yalçın, "3. Dönem Toplu Sözleşmesi, kamu görevlilerine, ailelerine ve milletimize hayırlı ve bereketli olsun. Bu toplu sözleşmenin önemli bir başka yönü, ilk gün üç kazanımla başlaması ve son gün 'mali ve sosyal kazanım paketi' olarak sonuçlanmasıdır" şeklinde konuştu.

Memurlar.Net

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.