1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. SAĞLIK PERSONELİ

  4. Gazilerden Sigortalı Olmaları Halinde Genel Sağlık Sigortası Primi Kesilmez
Gazilerden Sigortalı Olmaları Halinde Genel Sağlık Sigortası Primi Kesilmez

Gazilerden Sigortalı Olmaları Halinde Genel Sağlık Sigortası Primi Kesilmez

Kamuda çalışan "Gazi" statüsündeki bazı memurların genel sağlık sigortası priminin kesilmesi, 5510 sayılı kanunun 5. Maddesinin C bendine göre yasal değildir.

A+A-

Kamuda çalışan "Gazi" statüsündeki bazı memurların genel sağlık sigortası priminin kesilmesi, 5510 sayılı kanunun 5. Maddesinin C bendine göre yasal değildir.


Buna göre maddede, “harp malulleri ile terörle mücadele kanununda tazminat ve aylık bağlanması hakkında vazife malullüğü aylığı bağlanmış malullerden sigortalı olarak çalışmaya başlayanların aylıkları kesilmez” ifadesi yer almaktadır.  Bu durumda olan çalışanlarımız için kesilen sigorta primlerinin maaşlarına iade edilmesi hususunda bir dilekçe örneği mevcuttur.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Şehit yakınları ve Gaziler Komisyonu Başkanı Gazi Abdullah Gazioğlu  aynı durumu kendisinin de yaşadığını belirterek bu statüde çalışan memurları uyardı. Sosyal Güvenlik Kurumu  Başkanlığı’nın prim iadesi için kendi kurumuna gönderdiği dilekçeyi paylaşarak açıklama yapan Gazioğlu, “5510 sayılı yasaya göre zaten Genel Sağlık Sigortası priminden muaf olduğumuz için maaşlarımızdan GSS prim kesintisi yapılmasına gerek yoktur. Kanunun 5. Maddesinin C bendi incelendiği zaman çalışanlarımızın kesilen primlerinin iadesinin yapılabileceği görülmektedir” dedi.

Gazioğlu, yersiz yatırılan GSS priminin iadesi için çalışanların kurumlarına müracaat etmeleri gerektiğini belirterek çalışanları haklarına sahip çıkmaya davet ederek, kanunun ilgili maddesini hatırlattı; “İş kazası ve meslek hastalığı sigortası hükümleri uygulananların uzun vadeli sigorta kollarına tabi olmayı istemeleri halinde, bu isteklerini kurumlarına bildirdikleri tarihi takip eden ay başından itibaren haklarında uzun vadeli sigorta kolları uygulanır. Bu fıkra kapsamına girenlerden ayrıca genel sağlık sigortası primi alınmaz”

Gazioğlu ayrıca, primlerin geriye dönük olarak 5 yıllık kesintiyi iade alabileceğini ve bu işlemlerin gerçekleşmesi için mutemet birimine başvurulması gerektiğini vurguladı.

İLGİLİ KANUN MADDESİ

GAZİ ABDULLAH GAZİOĞLU’NUN BAŞVURU DİLEKÇESİNE SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI’NIN RESMİ YAZISI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.