Geçici Görev Ve Vekâlet Görevi Memurun Emeklilik Haklarını Etkiler Mi?

Geçici Görev Ve Vekâlet Görevi Memurun Emeklilik Haklarını Etkiler Mi?

Memurların aylığından kesilecek emekli keseneği /SGK primi miktarı hesaplanırken, memurun bulunduğu unvandan kaynaklı bazı unsurlar da dikkate alınmakta ve hesaplamada dikkate alınan unsurlar ilgililerin emeklilik haklarını da etkilemektedir.

Devlet memurları, görev yaptıkları kurumlarda veya başka kurumlarda vekâleten ya da geçici olarak görevlendirilebilmektedirler. Memurların aylığından kesilecek emekli keseneği /SGK primi miktarı hesaplanırken, memurun bulunduğu unvandan kaynaklı bazı unsurlar da dikkate alınmakta ve hesaplamada dikkate alınan unsurlar ilgililerin emeklilik haklarını da etkilemektedir.

Öte yandan, vekâleten bir görev yürüten memurlar bu vekâlet görevi nedeniyle bazı mali haklardan yararlanabilmekte ve memuriyet mahalli dışında geçici görev yürüten memurların da bu görevlendirme nedeniyle harcırah alması mümkün olabilmektedir.

Vekaleten veya geçici görevle yürütülen görevlerin emeklilik haklarına etkisi

Bir kadro unvanına ait görevin vekâleten ya da geçici görevle yürütüldüğü durumlarda, bu görevlere ait unvan, derece, ek gösterge, ek ödeme ile zam ve tazminatlar ilgili memurlar için kazanılmış hak oluşturmamaktadır.

Öte yandan, vekâleten yürütülen görevlerde, memura vekâlet aylığı ile zam ve tazminat farkının ödeniyor olması, vekâlet edilen görevlerin mali haklarının kazanılmış hak olarak edinilmesini sağlamamakta, sadece vekâlet görevi süresince ilgili ödemelerden yararlanılmasını sağlamaktadır.

Ayrıca, vekâlet aylığı ve asıl görev ile vekâlet görevine ilişkin zam ve tazminat farkının ödenmesinde ve geçici görevde ödenen harcırah ödemelerinden emekli keseneği/SGK primi kesintisi gibi bir kesinti yapılmamakta ve bu ödeme unsurları ilgililerin emeklilik haklarını etkilememektedir.

Bu itibarla, herhangi bir kadroya ait görevi vekâleten veya geçici görevle yürütmüş olan memurlar emekli olduklarında, söz konusu vekalet veya geçici görevden dolayı emekli maaş veya ikramiyelerinde herhangi bir fazlalık olmayacaktır.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.