Gelecek, Gençlik ve Bilgi

Gençler, geleceğimiz,

Gençler soyumuzun devamı,

Gençler, dünya nimeti, gençler,

Dünyanın problemi,

Gençler, cana can olan, gençler candan can alan,

 Gençler, doyumsuz ve isyankar,

Gençler, çalışan ve hedefi olan,

Gençler, serseri mayın ve sürüklenen

Gençler, vatanına can olmak için serden geçen

Gençler, ilim için diyar diyar gezen,

Gençler, ekrana esir ve modanın kulu…

Tüm sayılanlar gençlerde gözlemlenen özellikler. Belki de memleket meselesi bir konu sloganik birkaç sözle geçiştirilmekte,  ciddi konuşmaların arasında meze yapılmakta.

Aileler çocuğun geleceğine odaklanmış, derslerindeki başarısı ve bulacağı iş tek varış noktası. “Sizin çocuk okulda başarılı mı?” sorusu, üzer anne babaları şayet çocuk başarısızsa. Fakat “Sizin çocuk ibadet ediyor mu, ya da şu olumsuz hasletlere müptela mı?”soruları geçiştirilir ve "daha genç, büyüyünce düzelir." cevabına sarılır kocaman insanlar.

En büyük problem gençlerin bilginin peşinden sadece kendi gelecek planları için koşmalarıdır. İlim, insanları menzile götürür elbette, ilim kişinin doğayı tanıması demektir, ilim; parayı, makamı, şöhreti getirir hakkı verilirse. İlim deyip geçmeyin. İlim bomba demektir, silah demektir, canileşen insanlara. İlim ilaç demektir deva olmak isteyene. İlim tehlikeli midir? Elbette tehlikedir. Tehlikeli olan ilim, irfansız ilimdir. İrfandır, bilgiyi kalbe indiren. İrfandır ruhu güzelliklerin merkezi yapan.

 Fakat kapitalizmin sınırsız tüketim empozesi, sadece gençleri değil büyükleri esir aldı her şeyden önce. Mal elbette çok önemlidir, bir Müslüman kesinlikle zengin olmalıdır meşru şekilde. Bir Anadolu insanı makamlara talip olmalı ve yetki kullanmalı özel ya da tüzel ortamlarda. Şan, şöhret zalime karşı kullanılacaksa iyidir ve Ömer’in heybeti olacaksa boy pos iyidir ve dahi yiğitlik hoştur.

Ya cömertlik, bir Ebu Bekir olacaksa zengin Allah ona Süleyman hazinelerini bağışlasın. Veren el olsun tüm insanlar, alan el kalmasın gök kubbenin altında. Kimse yollara düşmesin muhacir olmasın kimse. Aç yatağa girmesin çatlamış eller, kırılmış kalpler. Kimse araçsız kalmasın, mutlu olsun üç günlük dünyada.

Fakat zengin, Karunlaşmasın, zulmetmesin tebaasına. Aracına binince küçümsemesin yolda kalanı. Ve en tehlikelisi aracı kendisinin yarattığı vehmine kapılmasın. "Ben kazandım, mal benim." demesin. Bilsin emanet olduğunu malın ve evlatların ve bir de imtihan olduğunu aklından hiç çıkarmasın.

 Genç, yakışıklı olsun fakat kesip attığı tırnağın bir zerresinin bile kendi eseri olmadığın farkında olsun. Gözlerini, kaşlarını çok beğenen ve kendisini dünyanın en güzel genç kızı sayan bir genç, güzelliğinin zamanla kendisini terk edeceğinin farkında olsun istemese de.

Bir de en başarılı okulların en başarılı öğrencileri sadece doktor olmak için çalışmasın. Vicdanlı doktor olmanın, hastalara şifa olmanın ve dert almanın peşinde olsun, dert olmasın ettiği yemine ve verdiği söze rağmen.

Başkalarının Noel Babası’nın göz alıcı, fakat ruh çalıcı rengine kanmasın, hatırlasın aralık ayının sonunda dedesi Mehmet Akif’in ölüm anı olduğunu. Mevlana’nın kavuşma gününe eşlik etsin öldürsün ruhunun tüm kötülüklerini Mevla’ya teslim olma duygusu yanında.

Gençler, bırakmayın kendinizi gayya kuyusunun derinliklerine. Öyle bir kuyu ki üzeri gençliğin tüm şehvetini cezben güzellikte fakat derinlikleri aşağılıkların aşağısı. Bırakmayın büyükler gençleri kılavuzsuz. Yeni yetme fidanlara rüzgarlar daha fazla zarar verebilir.

Ey genç, sen bir devsin yükü ağırdır devin

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.