Gençler ”Kitap Oku” Sözü Duymak İstemiyor

Eğitim süreci sadece Milli Eğitim Bakanlığının müfredat programlarıyla bitmemektedir. Özellikle 5-20 yaş aralığındaki çocuklar ve gençler; eğitim süreçlerini okullar, çevresel etkiler, izledikleri filmler, okudukları kitaplar ve katıldıkları etkinliklerle tamamlamaktadırlar.

                Okumak soylu bir eylemdir, okumayan toplumlar okuyan toplumların proje uygulama merkezleri haline dönüşmektedirler. Okuyan insan özgürlüğe bir adım daha yaklaşmaktadır. Okuyan insan, hayatın köpüğü ile değil hayatın değeri asla kaybolamayan asli özellikleriyle ilgilenmektedir.

                Bu anlamda öğrencilerin ve gençlerin önce okuma ihtiyacına inandırılması ve okuma iklimi ile zaman zaman buluşturulması önem arz etmektedir. "İsin yanında duran is kokar, miskin yanında duran misk kokar." derler. Gençlerin yeni moda hastalığı, teknoloji hastalığıdır. Artık bilgisayarların ve televizyonların etkisi azalırken yirmi dört saat yanından ayırmadığı akıllı telefonlar gençlerin ellerinde adeta onları gerçek hayattan saniye saniye koparan virüslere dönüşmüş durumdadır.

                 Gençlerin kaybolmayan kültüre ve birikime ulaşmaları, sadece günü değil geçmişi, anı ve geleceği birlikte harmanlayacak kültür ve bilgi birikimini erken yaşlarda keşfetmeleri ve edinmeleri olmazsa olmazımız olmak durumundadır.

                Bu kazanımların elde edilmesi için örgün eğitim müfredatına tüm ülke okullarının uyacağı okuma, yazma, eleştirme, söyleşi programları eklenmedir. Her şehrin yetiştirdiği kültürel değerler elbette vardır. Yazarlar, şairler, ressamlar ve alanında başarılı insanlar gençlerle buluşturulmalıdır. Öğrenciler, sürekli aynı kişilerle muhatap olmakta ve aynı ortam içerisinde heyecanını kaybetmektedir.

                Motivasyon sağlama, ilgi ve yeteneklerin keşfi çok önemlidir. Bu da kendiliğinden olmamaktadır. Mutlaka başarılı ve üretken insanlarla aynı ortamı paylaşmak gerekmektedir. Bu anlamda idarecilerin ufku ve önceliği önemlidir fakat idarecilerin önceliği değişkenlik gösterebilmektedir.

                Yazarların okullarla buluşma arzusunu sadece yazarın kitabını satma kaygısı olarak algılayan, bir yazarın ya da düşünce adamının, sanatçının bir kuruma davet edilmesini, niye benim haberim yok, diyerek egolarına kurban eden bürokrat tipi, gençlerle birikim sahibi insanlar arasındaki aşılmaz duvarlar pozisyonundadır.

                Kitap okuyun, sözü gençlere herkes tarafından söylenen sıkıcı sözler durumundadır. Çocuk neyi, niçin okuyacak. Bu nasihati edenler acaba bir ayda kaç kitap okumaktadırlar? Genel yönetici pozisyonundaki kişiler bu olaya el atmalı, ülkenin değerleriyle ülkenin geleceği olan gençlerin buluşması engellenmemedir.

kitap-oku1.jpg

                Gençlerin karakter eğitiminde Necip Fazıl'ın etkisi bir öğretmenden, idareciden daha az değildir. Bir Sezai Karakoç, nitelikli gençlik çalışmalarında bürokrasiye kurban edilmemelidir. Akif İnan, vefa anlayışını egosu kaf dağında olan zevattan daha etkili anlatmaktadır.

Türkiye Yazarlar Birliği şube yöneticisi olarak önerimiz ve talebimiz şudur: Kültür Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı okuma grupları oluşturulmasını, Kitap Dostları Kulübü vb. çalışmaların yapılmasını, yazar öğrenci buluşmalarını, sanat ve kültür gezilerini, yazma çalışmalarını keyfiyete bırakmadan tüm kurumlardan istemeli, uygulamada keyfi ya da isteksiz davranan sorumlulardan hesap sorulmalıdır.

                 Gündemi takip etmeyen gençlik gündem oluşturamaz. Gençlerin güncelden ve gündemden uzak kalmaması için önlemler alınmalıdır. Gelecek planı yapmayanlar başkalarının planlarının bir parçası olmaktan kurtulamazlar. O halde çocuklarımızın gelecek planının yapılmasında model insanlarla sık sık bir araya gelmeleri sağlanmalıdır.

bodrum escort

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.