Gençler politika ile neden ilgilenmiyor?

Siyaset, kimilerine göre şerrinden sığınılacak bir kavram, kimilerine göre mücadelenin asıl aracı, kimilerine göre ise varlığından yokluğundan bihaber olunan bir kelimedir. Siyaset, siyasetçi, politika, politikacı politize olmak…

Siyasetin topraklarımızdaki tarihi çok eski değil esasında. Siyaset kavramı daha çok demokrasi ile birlikte kullanılan bir kavram olduğu için bu şekilde değerlendirilebilir. Bir başka açıdan BAKILDIĞINDA siyaset, yönetme sanatıdır. Her insanın siyaset bilimini iyice öğrenmesi ve ustaca kullanması önemlidir. Zira her insan, insan yönetmenin muhatabıdır.

Türkler tarihleri itibarı ile devlet kurma ve yönetme kabiliyetlerini üst seviye ulaştırmıştır. Siyaseti en iyi yapan insanlar esasında bizim atalarımız. Mesela İngilizlerin son iki yüz yıldaki siyasetleri de mazlum milletler açısından felaketle,  kendileri açısından muzafferiyetle sonuçlanmıştır. Bu anlamda siyaset  sadece devlet yönetiminde değil, iki kişilik bir grupta bile yapılması geren bir yönetme yöntemidir.

Son yıllarda politika ile ilgilenen insanların durumları tartışmaların merkezine oturmuştur. Politika ile sadece politikacılar mı ilgilenmeli, ülke ve insanlarla ilgili politikaların belirlenmesinde tek kuvvet politik duruşu olan kesimler midir? Elbette bu sorunun tek  ve net cevabı hayır olmalıdır. Zira politika toplumu oluşturan her kişinin ya da her kesimin ilgi alanında olmalıdır. Gençlerin politikayla  ilgisi ya da ilişkisi gezi olaylarında günlerce tartışıldı.

Apolitik bir gençlik topluluğundan bahsedilmekte sürekli. Gerçekten de gençler politika ile ilgilenmiyorlar. Gençler iletişim araçlarının gemisine binmiş, nereye gittiğinin bile farkında olmadan yol almakta. Siyaset, siyasetçi, politika, partiler sanki öcü gibi gösterilmiş de uzak durmakta İstanbul'u fethedecek yaştaki delikanlılar.

Partilerin gençlik kollarına mensup gençlerden bahsetmiyorum. Partilerin gençlik örgütlerinin bu konuda ilerlemeler kat ettiği bir gerçek. Fakat tüm lise gençleri dikkate alındığında gençlerin bu konuda daha duyarlı olması gerekmektedir. Lise çağındaki bireylerin tek düşünceleri girecekleri sınavlar. Ülkenin iç siyasetiyle ilgilenmeyen gençler için , Türkiye'nin jeopolitik durumu coğrafya dersinde bir konudan başka bir şey değildir.

Milyonlarca genç akıllı telefon müptelası bir hayat yaşamakta ve ülkeyi kimin ve  nasıl  yöneteceği çok da umurlarında değil. Sol ideolojiye sahip gençler politika konusunda daha duyarlı ve daha diri iken sağ Anadolu muhafazakarları güncelin içerisinde yaşamlarını sürdürmektedir. Bazı cemaat yapılanmalarının politik duruşları da gençlerin politikadan uzak durmalarını tetiklemiştir. Askeri darbeler, konuşan ve sorgulayan gençleri ibreti alem için darağacında sallandırmış, elleri kelepçeli görüntülerini ısrarla servis etmiş, hapishanelerde çürüyen bedenleri "Sizin sonunuz da böyle olur." mealinde gündemde tutmuştur.

Yapılması gereken gençlerin net ve not sarmalından test ve tost anlayışından kurtulması için uzun vadeli çalışmalar yapılmasıdır. Gençlere sürekli şu tavsiyede bulunmaktayım. "Gençler, politika ile ilgilenin fakat poitize olmayın," Gençler akıllı telefonlarına mutlaka haber uygulamaları indirmelidir. Sosyal medyayı çok iyi kullanan gençler; siyasetçi, sanatçı, ekonomist ve diğer meslek guruplarındaki başarılı kişileri Twitterden takip etmeli. Uluslararası gelişmelerden bihaber bir nesil,  dostunun düşmanının farkında olabilir mi?

Gençlerin görev alacağı STK'lar oluşturulmalı. TÜGVA TÜRGEV, GENÇ BİRLİK, GENÇ MEMEUR SEN gibi gençlik örgütlerine devam eden gençlerin sayıları mutlaka artırılmalıdır. Ve elbette gençleri karar alma mekanizmalarında daha etkin kılmak gerekir. Gençlere "Siz çalışın kararları biz alırız." bakışıyla yaklaşmak onların güncelden, politikadan ve ciddi meselelerden uzak kalmalarına yol açacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.