Gülen okullarına evet, İmam Hatip'e hayır

Gülen okullarına evet, İmam Hatip'e hayır

Gülen okullarına evet, İmam Hatip'e hayır

Ben sadece dördünü yazdım ama girin bakın internete onlarca haber var bununla ilgili. Hepsi tek kaynaktan çıkmış aynı gün yayınlanmış haberler.

New York Times, “Türkiye dini okulları yükseltiyor çoğunluktaki ailelere meydan okuyor”

Financial Times, “Erdoğan dini bir jenerasyon için sınıflara giriyor”
Newsweek, “Erdoğan Türk okullarında sünni İslamcı dirilişi başlatıyor”
Voice of Amerika, “Türk islami okullarının yükselişi laik aileleri üzüyor”

Amerika ve İngiltere’nin en önemli yayın organlarının manşetlerinde imam hatip okulları var.
Peki bu manşetler size neyi hatırlatıyor?

Ekim ayının sonunda cemaatin önemli isimlerinden İhsan Yılmaz, ABD’de katıldığı bir panelde Türkiye’de çocukların zorla imam hatip okullarına kayıt ettirildiğini söylemişti.

Kasım ayına gelindiğinde Türkiye üzerinde yıllardır dizayn çalışmaları yapan Neo-Con’un en önemli kalemlerinden Michael Rubin’in gündeminde de imam hatip okulları vardı. Rubin, Türkiye’de imam hatiplerden duyduğu rahatsızlığı dile getirmiş, Erdoğan’ın imam hatip nesli yetiştirdiğini, Yeni Türkiye’nin geleceğinin imam hatiplilere teslim edileceği ihbarını yapmıştı.

Belli ki biri Ekim diğeri Kasım ayında yapılan bu iki ihbar adresine ulaşmış. Çünkü Aralık ayında Amerika’da bir çok önemli gazete ve derginin manşetlerinde imam hatip korkusu vardı.

Ben sadece dördünü yazdım ama girin bakın internete onlarca haber var bununla ilgili. Hepsi tek kaynaktan çıkmış aynı gün yayınlanmış haberler.

Oysa Türkiye’de eğitim sezonu Eylül ayında açılmıştı. Ama bunlar Aralık ayının ortalarında imam hatip meselesini gündeme getirdiler.

Demek ki bu mevzuyu bir kurşun gibi görmüşler ve yıl sonuna saklamışlar.

Batı’da oluşturulmak istenen algı şu, Türkiye İslamlaşıyor, Erdoğan Türk çocuklarını zorla imam hatiplere kayıt ettiriyor, Erdoğan’a tepki büyüyor, vs.

Biz buradan okuyunca ne alaka diyoruz ama Batılı okuduğunda gözünde bambaşka bir Türkiye canlanıyor. Bir de Türkiye’den Müslüman kimliğiyle birilerinin de buna destek verince hedef tam 12’den vuruluyor.

Aynı işi 2013 Kasım’ında da yapmışlardı. CNN ve Wall Street Journal “Türkiye El Kaide’yi destekliyor” diye bas bas bağırmış, 1 ay sonrasında 17 Aralık operasyonu gelmişti.

Peki nedir imam hatip sıkıntısı? Mesele dindarlık mı acaba?
Öyle olsa 20 yıldır belki daha fazladır Amerika başta olmak üzere dünyanın 160 ülkesinde yüzlerce Gülen Okulu varken, ne diye şimdi Türkiye’deki imam hatip okullarına kafayı taksınlar ki?

Sorun dindarlıksa, Gülen okullarının din eğitimlerinde neden bir sakınca görmüyorlar?
Neden onların önünü açıyorlar da imam hatiplere karşı çıkıyorlar?

Yoksa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı vurmak için başka kurşunları kalmadı da imam hatipler üzerinden mi savaşa devam ediyorlar?

Taha Dağlı / haber7.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.