Abdurrahman Sorgun

Abdurrahman Sorgun

Gurur ve Kibir

''Küçümseyerek surat asıp insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Çünkü Allah hiçbir kibirleneni, övüneni sevmez'' (Lokman 18) 

 “Yürüyüşünde tabii ol  Sesini alçalt  Çünkü seslerin en çirkini herhalde eşeklerin sesidir!” Lokman 19  Yeryüzünde böbürlenerek yürüme  Çünkü sen yeri asla yaramazsın, boyca da dağlara asla erişemezsin '' (İsra 37) 

'' Şüphe yok ki Allah, onların gizlediklerini de, açığa vurduklarını da bilir  O, büyüklük taslayanları hiç sevmez''(Nahl 23)

Ayetlerde de Rabbimiz olan Allah (cellecelalühü) nün buyurduğu üzere ; bencillik duygusuyla gitgide vahşileşen  insanoğlu; paranın, makamın, şöhretin kendisine vermiş olduğu gaflet rehavetiyle biranda kendinin nasıl yaratıldığını ve hangi şartlarda bu dünyadan ebedi aleme göçeceğini düşünemez. Kendince putlaştırdığı sahte putlarıyla haşa, “dağları ben yarattım” havasına bürünmekte nefsine uyarak gurur ve kibire kapılmaktadır. Nitekim  Rabbimiz  Hicr Suresi 26. Ayette ; ''And olsun, biz insanı kuru bir çamurdan, şekillendirilmiş bir balçıktan yarattık.'' buyurarak bizim kuru bir çamurdan yaratıldığımızı yani aciz bir kul olduğumuzu her daim hatırımızda tutmamızı, yaşam düsturumuzu bu çizgiye göre belirlememizi istiyor.

Cenab-ı Hak , cinleri ateşten, melekleri de nurdan yaratmıştır insanı ise kuru bir çamurdan yaratmıştır. Yaratılışta ilk sırayı melekler, sonra cinler, ondan sonra da insanlar almıştır. İlk yaratılan insan, aynı zamanda ilk peygamber Âdem Aleyhisselamdır.

Cenab-ı Hak, Hz. Âdem’i yarattığında meleklerin ona secde etmelerini emretti. Bütün melekler secde etti ama İblis Araf suresi 12. Ayette  belirtildiği üzere   “Sana emrettiğim zaman seni saygı ile eğilmekten ne alıkoydu?” dedi. (O da) “Ben ondan hayırlıyım. Çünkü beni ateşten yarattın. Onu ise çamurdan yarattın” diyerek gurur ve kibirle ,bizi Yaratan Allah (azze ve celle) ye asi geldi. Bunun üzerine Allah ;   “Öyleyse çık oradan, çünkü sen kovuldun. Şüphesiz hesap gününe kadar lânet senin üzerinedir” dedi. Bundan sonra da kıyamete kadar şeytanlığını devam ettirmek için Allah’tan izin istedi. İsteği kabul edilince de insanları hak yolundan çıkarmaya devam etti.

Meleklerin Âdem Aleyhisselama secde ediş şekline gelince; emredilen bu secdenin Hz. Âdem’e ibadet niyetiyle yapılmadığı açıktır. Çünkü Allah’tan başkasına ibadet etmek şirktir. Hz. Âdem, yeryüzünün halifesi olunca, meleklerin ona secdesi bu halifeliği kabul etme, yani ona biat etme şeklinde olmuştur. Bu hâl, Hz. Âdem’e bir hürmet olmakla beraber, esasta Allah’a yapılan bir ibadettir .Nitekim, eski ümmetlerde selamlaşma, ibadet kastı olmaksızın, yere kapanarak secde etme şeklinde vaki olmuştur. Mesela, Yusuf Aleyhisselamın kardeşlerinin kendisine secde etmeleri bir tazim ve saygıdan ibarettir. Bunlarla beraber, meleklerin Hz. Âdem’e secde etmelerinin ibadet manasına alınması da mümkündür. Bu durumda secde edilen gerçekte Cenab-ı Hak'tır. Hz. Âdem ise bu secdede kıble vazifesi görmüştür. Dolayısıyla secde yine doğrudan doğruya Allah’a yapılmıştır.

Diğer taraftan; Cenab-ı Hak melekleri Hz. Âdem’e secde ettirmek suretiyle kâinatın insana boyun eğdiğini göstermiş; İblis ’in ona karşı üstünlük davasında bulunmasını zikretmekle de insanlığın maddi ve manevi gelişmesinde şeytanların ne kadar büyük bir engel teşkil edeceklerine onların dikkatini çekmişti. O halde bize kulluk yapmamız için verilen bu dünya yaşamımızda sadece Rabbimize karşı sürekli boyun eğmeli, istek ve dileklerimizi O'ndan istemeli , verdiği tüm nimetlerin ,gurur, kibir ve benlik duygusuna kapılarak kendimizin  elde ettiğini değil ,Rabbimizin bize verdiğini , O nimetlerin de ancak O'na kulluk için kullanmamız gerektiğini bilmeliyiz. Kibrin ilacı secdedir. Yani boyun eğme..

Bakara Suresinin 34. Ayetinde;

Şeytanın gururlanıp her şeyi hakkıyla bilen Allah Teâlâ’nın ilmini hiçe sayarak inat, cehalet ve inkâr bataklığına düştüğü anlatılmaktadır.

Sözlerime gurur ve kibirden Aziz ve Celil Olan Allah'a sığınarak ,her namazda okuduğumuz Fatiha Suresi ile bitirmek istiyorum.

1. Bismillâhirrahmânirrahîm.

2. Hamd Âlemlerin Rabbi Allah'adır.

3. Rahman'dır, Rahim'dir O.

4. Hesap ve ceza gününün (ahiret gününün) mâlikidir.

5. (Allahım!) Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.

6. Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet.

7. Gazaba uğrayanların ve sapıklarınkine değil.

       Amin... Selam ve dua ile 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.