Memurlara ve diğer kamu görevlilerine yapılacak bazı ödemelerin tutarları arttı

Bu yazımızda 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ve Toplu Sözleşme hükümlerinde yer alan hükümler çerçevesinde memur ve diğer kamu görevlilerine kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra yapılacak ödemeleri açıklamaya çalışacağız.

Bu yazımızda 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ve Toplu Sözleşme hükümlerinde yer alan hükümler çerçevesinde memur ve diğer kamu görevlilerine kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra yapılacak ödemeleri açıklamaya çalışacağız.

Bazı personele ödenecek OHAL tazminatı da artıyor


Bazı personele Olağanüstü Hal Bölgesi ve mücavir iller ile Cumhurbaşkanı Kararı ile belirlenecek diğer illerde görevli olanlara her yıl bütçe kanunlarında gösterilen miktarı geçmemek üzere aylık ek tazminat ödenebilmektedir. 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 28’inci maddesinin (B) fıkrası uyarınca ödenecek ek tazminatın tavanı 299 TL olarak uygulanacak. Ancak, Cumhurbaşkanı bu tutarı %50’sine kadar artırmaya yetkilidir.


Devlet tiyatroları’nda oynanacak eserleri seçen kurul üyelerinin ücretleri de artıyor


4 sayılı Bakanlıklara Bağlı, İlgili, İlişkili Kurum ve Kuruluşlar ile Diğer Kurum ve Kuruluşların Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 130’uncu maddesi uyarınca Devlet Tiyatroları’nda oynanacak eserleri seçen edebi kurulun tiyatro dışından katılan üyelerine, her toplantı için özel kanunlarında değişiklik yapılıncaya kadar ödenecek toplantı ücreti

(her toplantı için 3 kişiyi geçmemek ve bir yılda altı toplantıyı aşmamak üzere) 262 TL oldu.


Erbaş ve erler için ödenecek tazminat tavanı 680 TL oldu


375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 28’inci maddesinin (A) fıkrası uyarınca ödenecek ek tazminatın aylık tutarı erbaş ve erler için tavan tutarı 680 TL olarak belirlendi.

Adalet Bakanlığı’nın görev yapan gönüllülere yapılacak ödemeler artıyorAdalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları hizmetlerinde çalışan gönüllülere talepleri üzerine fiilen çalıştıkları her gün için, ulaşım ve iaşe gideri olarak günlük 31,30 TL olarak belirlendi. Tüm gönüllülere ödeme yapılabilecek yıllık toplam gün sayısı 150.000’dir.

Jüri üyesi veya raportör olarak görevlendirilenlere yapılacak ödemeler de artıyor


Genel yönetim kapsamında bulunan kamu idareleri ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve özel kanunlarla kurulmuş fonlar tarafından yapılacak yarışmalarda jüri üyesi veya raportör olarak görevlendirilen 657 sayılı Kanun’un 87’nci maddesinde sayılan kurum ve kuruluşlarda çalışan personele, her bir asli jüri üyeliği veya raportörlüğü için 3.773 TL’yi geçmemek üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın görüşü alınarak kurumlarınca belirlenecek tutarda ücret ödenir.

Bu personelden, danışman jüri üyeliği görevi yapanlara aynı koşullarla, yukarıda belirtildiği şekilde tespit edilen tutarın 1/2’si,


- Yedek jüri üyelerine ön ve soru-cevap toplantılara katılmaları halinde yedeği oldukları danışman jüri veya asli jüri üyelerine ödenen tutarın 1/4’ü,

- Asli jüri üyesinin zorunlu bir nedenle çalışmalara devam edememesi halinde kendisine yedek jüri üyesi ücreti, asli jüri üyesinin yerini alacak yedek jüri üyesine de asli jüri üyesi ücreti,

- Raportör yardımcılarına raportörlere ödenen tutarın 1/5’i ödenir. Anılan jürilerde üye veya raportör olarak görev yapan ve yukarıda belirtilen kapsama girmeyen 657 sayılı Kanun’un 87’nci maddesinde sayılan kurum ve kuruluşlarda çalışan personel dışındaki kişilere ise, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 23 ve 53’üncü maddeleri uyarınca yayımlanmış olan Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Mühendislik, Kentsel Tasarım Projeleri, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları Yönetmeliği hükümlerine göre ücret ödenir. Ancak verilecek tutar, bu maddenin birinci cümlesinde belirtilen tutarın iki katından fazla olamaz.

Bazı memurlara yapılan maktu fazla çalışma ücretleri arttırılıyor


Bazı memurlara ödenen Aylık Maktu Fazla Çalışma Ücreti de arttırıldı. Buna göre; 1- Belediyeler ile bunlara bağlı müstakil bütçeli kamu tüzel kişiliğini haiz kuruluşlarda (iktisadi işletmeler hariç), görevlerinin niteliği gereği 657 sayılı Kanun’da belirtilen çalışma süre ve saatlerine bağlı olmaksızın zabıta ve itfaiye hizmetlerinde fiilen çalışan personele (destek hizmeti yürüten personel hariç), belediye meclisi karan ile tespit edilen tutar, fazla çalışma ücreti olarak maktuen ödenir. Ancak, bunlara ödenecek aylık fazla çalışma ücreti en son yapılan resmi nüfus sayımına göre belediye nüfusu;

- 10.000’e kadar olanlar için 584 TL’yi,

- 10.000’den 50.000’e kadar olanlar için 625 TL’yi,

- 50.000’den 100.000’e kadar olanlar için 691 TL’yi,

- 100.000’den 250.000’e kadar olanlar için 780 TL’yi,

- 250.000’den 1.000.000’e kadar olanlar için 931 TL’yi,

- 1.000.000’den fazla olanlar için 1.080 TL’yi,

- Ankara, İstanbul ve İzmir büyükşehir belediyeleri dışındaki diğer büyükşehirlerin belediye sınırları içerisindekiler için 1.080 TL’yi,

-Ankara, İstanbul ve İzmir büyükşehirler belediye sınırları içerisindekiler için 1.437 TL’yi, geçemez.

Memurların harcırah tutarları ne kadar artıyor?

Teklife göre harcırah tutarları yaklaşık olarak yüzde 61,9 oranında arttırılıyor. Buna göre, memur ve hizmetlilerin alacağı gündelik tutarları;

-Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcıları 162,00 TL,

-Anayasa Mahkemesi Başkanı, Bakanlar, Genelkurmay Başkanı, Milletvekilleri, Kuvvet Komutanları, Jandarma Genel Komutanı, Sahil Güvenlik Komutanı, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreteri, Orgeneraller, Oramiraller, Yargıtay, Danıştay, Uyuşmazlık Mahkemesi ve Sayıştay Başkanları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Danıştay Başsavcısı, Diyanet

İşleri ve Yükseköğretim Kurulu Başkanları 149 TL,

- Ek göstergesi 8000 ve daha yüksek olan kadrolarda bulunanlar 129 TL,

- Ek göstergesi 5800 (dahil) - 8000 (hariç) olan kadrolarda bulunanlar 121 TL,

- Ek göstergesi 3000 (dahil) - 5800 (hariç) olan kadrolarda bulunanlar 115 TL,

- Aylık/kadro derecesi 1-4 olanlar 102 TL,

- Aylık/kadro derecesi 5-15 olanlar 100 TL.

6245 sayılı Harcırah Kanunu’nun 33’üncü maddesinin (b) fıkrasına göre verilecek gündeliklerin hesabında 129 TL esas alınır.

6245 sayılı Harcırah Kanunu’nun 33’üncü maddesinin (b) ve (d) fıkralarına göre yatacak yer temini için ödenecek ücretlerin hesabında, gündeliklerinin % 50 artırımlı miktarı esas alınmaktadır.

Yine 6245 sayılı Harcırah Kanunu’nun 33’üncü maddesinin (b) fıkrasına göre yatacak yer temini için ödenecek ücretlerin hesabında gündeliklerinin % 50 artırımlı miktarı, (d) fıkrasına göre yapılacak ödemelerde ise görevlendirmenin ilk 10 günü için gündeliklerinin % 50 artırımlı miktarı, takip eden 80 günü için gündeliklerinin % 50’si, müteakip 90 günü için ise müstehak oldukları gündeliklerinin % 40’ı esas alınır.

Görüleceği üzere, ek bütçe kanunu teklifi ile memurlar ve diğer kamu görevlilerine yapılacak birçok ödemede artış yapılmıştır. Şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

Kaynak : Yeni Şafak

27 Haz 2022 - 09:36 - Memur Haber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.