İmamlıktan VHKİ kadrosuna atananlar 3600 ek gösterge düzenlemesinden yararlanabilirler mi?

İmamlıktan VHKİ kadrosuna atananlar 3600 ek gösterge düzenlemesinden yararlanabilirler mi?

İmam olarak görev yaparken başka bir kurumun 3. dereceli VHKİ kadrosuna atandım. Ben de 3600 ek göstergeden yararlanabilir miyim?

Zaman içerisinde değişik nedenlerden dolayı memurlar hizmet sınıfı değiştirebilmektedirler. VHKİ kadrosunda bulunanların ek göstergesi 2200 olmasına rağmen kariyer mesleklerden bu görevlere atananların ek göstergeleri 657 sayılı Kanun'un 43/B maddesi gereğince kariyerlerinin ek göstergelerinden daha düşük olamamaktadır. Mülga Devlet Personel Başkanlığınca verilen görüşlere göre İmamlıkta kariyer bir görev olarak kabul edilmektedir.

657 sayılı Kanun’un 43/B bendinde; “Bu ek göstergeler, ilgililerin belirtilen sınıf ve görevlerde bulundukları sürece ödemelere esas alınıp, terfi bakımından kazanılmış hak sayılmaz. Kurumların 1, 2, 3 ve 4’üncü dereceli kadrolarına atananlara uygulanacak ek göstergeler, ilgililerin daha önce bulunmuş oldukları kariyerleri ile ilgili sınıf veya ekli (I) sayılı Cetvelin Genel İdare Hizmetleri Sınıfı (g) bölümünde belirtilen görevlerde kazanılmış hak aylık derecelerine göre alabilecekleri ek göstergelerden düşük olamaz” hükmü yer almaktadır.


Gerek Danıştay Onuncu Dairesi’nin 25.3.1990 tarihli ve 1989/845 Esas, 1990/750 sayılı kararı gerekse de Sayıştay Temyiz Kurulu’nun 22.6.1994 tarihli ve 7508 sayılı ilamında; atama yoluyla kariyer sınıfının dışında bir sınıfta çalışmak durumunda kalanların, kariyer sınıfta kazanılmış hak aylıklarına göre alacakları ek göstergeden düşük olmamak üzere ek göstergeden yararlandırılarak mağdur edilmelerinin önüne geçilmesinin amaçlandığı belirtilmiştir.

Bu karar çerçevesinde Maliye Bakanlığı’nca 148 seri No.'lu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği yayımlanmıştır. Bu tebliğ hükümlerine ve yukarıda belirtilen kararlara göre, Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı’ndan GİH’e geçen bir şube müdürünün ek göstergesi birinci dereceli öğretmene verilen 3000 ek göstergeden aşağı olamayacaktır.

Bu nedenle İmamlıktan VHKİ kadrosuna atananların ek göstergeleri daha önceki kariyerlerinin ek göstergesinden aşağı olamayacağı için yapılacak düzenleme sonrasında VHKİ kadrosuna atananların da ek göstergeleri 3600 olarak düzeltilecektir.


Nitekim tebliğdeki örneklerle de konu açıklanmıştır. Tebliğde yer alan 2 ve 3 No'lu örneklerde; Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı'nda kazanılmış hak aylığı 8'inci derecede bulunan yüksekokul mezunu bir öğretmen Genel İdare Hizmetleri Sınıfı'nda 8'inci dereceli bir memur kadrosuna atanıp yıllar sonra terfi etmek suretiyle 4'üncü dereceye ulaştığında, I sayılı Ek Gösterge Cetveli'nin Genel İdare Hizmetleri Sınıfı i/1 sırasında 4'üncü derece için öngörülen ek göstergeden yararlanacaktır. İlgilinin Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı'ndan Genel İdare Hizmetleri Sınıfı'na ilk atamasının 1-4 dereceli kadroya olmaması nedeniyle Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı'nda kazanılmış hak aylığı 4'üncü derecede bulunanlar için öngörülen ek göstergeden yararlanması mümkün olmayacaktır.

Yine Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı'ndaki bir öğretmenin Genel İdare Hizmetleri Sınıfı'ndaki “Şube Müdürü” kadrosuna atanması durumunda; ilgilinin yararlanacağı ek gösterge, kariyer hizmet sınıfı olan Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı'nda kazanılmış hak aylığı için öngörülen ek göstergeden daha düşük olmayacaktır.

Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı'ndaki bir öğretmenin Genel İdare Hizmetleri Sınıfı'ndaki “Şube Müdürü” kadrosuna atanması durumunda; ilgilinin yararlanacağı ek gösterge, kariyer hizmet sınıfı olan Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı'nda kazanılmış hak aylığı için öngörülen ek göstergeden daha düşük olmayacaktır. Buna göre; İlgilinin kazanılmış hak aylığının 4, atandığı kadronun 2'nci derecede olması halinde; I sayılı Ek Gösterge Cetvelinde Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı'nda 4'üncü derece için öngörülen ek gösterge 1997 yılı için 1100, Genel İdare Hizmetleri Sınıfı i/1 sırasında 2'nci derece için öngörülen ek gösterge ise 1997 yılı için 1600 olduğundan ilgilinin yararlanacağı ek gösterge 1600 olacaktır.


- İlgilinin kazanılmış hak aylığının 3, atandığı kadronun 2'nci derecede olması halinde; Kariyer hizmet sınıfı olan Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı'nda 3'üncü derece için 1997 yılında 1600, Genel İdare Hizmetleri Sınıfı'nda 2'nci dereceli Şube Müdürü için öngörülen ek gösterge de 1997 yılında 1600 olduğundan yararlanacağı ek gösterge 1600 olacaktır.

- İlgilinin kazanılmış hak aylığı ve atandığı kadronun 2'nci derecede olması halinde; Kariyer hizmet sınıfı olan Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı'nda 2'nci derece için 1997 yılında 2200, Genel İdare Hizmetleri Sınıfı'nda 2'nci dereceli Şube Müdürü için 1997 yılında 1600 ek gösterge belirlenmiştir. İlgilinin yararlanacağı ek gösterge kazanılmış hak aylığı için öngörülen ek göstergeden az olamayacağından kazanılmış hak aylığı için öngörülen ek gösterge görev aylığı için öngörülen ek göstergeden de fazla olduğundan kazanılmış hak aylığı için öngörülen 2200 ek göstergeden yararlandırılacaktır.

Sonuç olarak İmamlıktan yukarıda belirtilen şartlara uygun olarak VHKİ kadrosuna atananlar 3600 ek gösterge düzenlemesinden yararlanacaklardır.

25 Tem 2022 - 17:50 - Memur Haber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.