Sağlık-Sen Elazığ Üniversite Şubesinden Eylem

Bakanlığın üvey evlat muamelesi gösterdiği, alın terinin karşılığını alamayan Üniversite hastanemizin değerli sağlık çalışanları…

Değerli Basın Mensupları,

Bakanlığın üvey evlat muamelesi gösterdiği, alın terinin karşılığını alamayan Üniversite hastanemizin değerli sağlık çalışanları…

Sağlık hizmeti; kamunun vatandaşlarına vermekle yükümlü olduğu hizmetlerin en önemlisi arasında yer almaktadır. Kaamunun önemli paydaşlarından olan üniversite hastanemiz bölgemize ve şehrimize hizmetini üçüncü basamak bir sağlık kuruluşu olarak vermektedir. Alanında uzman öğretim üyeleri ve sağlık çalışanlarıyla hastanemiz bölge halkı tarafından tercih edilirken ilk sırada yer almaktaydı. Mevcut yönetim görevi devraldıktan sonra uyguladığı politikalarla çalışanlarla ikili iletişim yolunu kapatıp, kurumu kendi kişisel kararları doğrultusunda yönetmeyi tercih etmiştir. Maalesef bu istişareye kapalı tutumlar yüzünden şehrimiz alanında uzman Türkiye’de birçok komplike uygulama ve tedavi gerçekleştiren hocalarımızı, bu kutsal sektöre gönül veren ve covid 19 Pandemisinde canla başla çalışan sağlık çalışanlarını kaybedip, kurum değişikliğine, özel sektöre gitmelerine veya istifa etmelerine neden olmuştur. Üniversitemizin çalışma koşulları yüzünden yapılan açıktan alım ve atamalarda en son tercih sebebi veya tercih edilmemeye başladığı görülmüştür. Çoğu anabilim dalındaki Hoca, asistan doktor ve sağlık çalışanı eksikliğinden dolayı birimler kapanmaya yüz tutmuştur. Bu süreçte hastaların hastanemize güveni sarsılmış, poliklinik randevu süreleri uzamış ve hasta mağduriyetleri artmıştır.

Sağlık Bakanlığı, Bakanlığa bağlı hastanelerde eksikler olsa da döner sermayeyle alakalı düzenlemeler yapmış, sağlık çalışanları olarak kısmen pozitif kazanımlar elde edilmiş olsa da YÖK e bağlı üniversite hastanemizde bu kazanımlar önce mevzuat ve yönetmelik engeline takılmış sonrada mevcut yönetimin engeline takılmıştır. Gerek Üniversite hastanemiz de gerekse diş hastanemiz de görev yapan sağlık çalışanı arkadaşlarımız bu iyileştirmede hakkı olanı alamayarak, mağduriyete ve ciddi maddi adaletsizliğe maruz kalmıştır.  

Hastanemiz çalışanları olarak görevlerimizi özverili ve kaliteli yerine getirirken bu maddi kazanımlardan neden yararlanamadığımızı hastane yönetimimize soruyor ve tatmin eden cevaplar almayı umuyoruz. 

Mevcut yönetim göreve geldiğinde Pandemi döneminin zor koşullarında uyguladığı mesai sistemiyle hastane çalışanlarını yıpratmış, süreç sona ermiş olsa bile çalışanlardan birçok şey götürmüştür. Sahadaki personelin çalışma şartlarını ve zorlukları göz ardı ederek bazı gerekçelerle geçtikleri sistemle de geçen yıl sonunda hemşire kadrosunda kayıplar yaşanmıştır. Hastanemiz kliniklerinin çoğunda eleman eksikliği hala devam ediyor olup, başka hastanelere kıyasla sağlık çalışanı başına düşen hasta sayısının standartların uzağında olduğunu bir kez de buradan dile getiriyoruz. Bizler huzurlu çalışma ortamında, etkin, kaliteli bakım vermek istiyoruz. 

Hastane yönetiminin halihazırda uygulamaya devam ettirmekte ısrar ettiği çalışanların giriş çıkışlarında parmak izi ile kontrolünün sağlanması konusunda da yönetimimiz Kişisel Verilerin Korunması Kanununu yok sayması ve yaptığımız görüşmeler sonrasında personelin işe giriş-çıkış takibini sağlamak adına biyometrik veri işleyen sistemler yerine yasal bir dayanağı olmayan ıslak imzaya zorlar bir anket sunmasını eleştiriyor  ve bir an önce bu uygulamaya son vermelerini talep ediyoruz. 

Hastane yönetimine burada bir kez daha soruyoruz.

Mesleğimizin icrasında ve mesleğimizin en önemli değerleri olan insan onuru, saygı,eşitlik,adalet ve doğruluğu savunurken hastane yönetimimiz neden bu ilkelerin karşılığını biz çalışanlara göstermiyor ?

Çalışma koşullarında herhangi bir iyileştirme yapmadan neden sürekli elimizi taşın altına koymamızı bekliyor ? Kendilerini değil bizi tatmin edeceğini düşündüğü herhangi bir çalışmaları var mı ?

Sistemin bütün yükünü omuzlayan bizi mutlu etmek yerine sürekli olumsuz kararlarla motivasyonumuzu düşürmekteki kazanımınız nedir?

Ödenek sorusunu sorduğumuz zaman bütçenin yetersiz olduğu cevabını alıyoruz. Emsal üniversite hastanelerinde personeli tatmin edecek miktarda ödemeler yapılıyorken kurumumuzda neden ödeme yapılmıyor? Bütçe yetersizliğini kabul etmiyoruz,hakkımız olanı istiyoruz.

Diş Hastanesinde de ödenek sorunları aynı şekildedir. Hastane başhekimiyle görüşülmek istendiğinde iletişim kurulamamıştır. Başhekimin  Başhekimlik görev ve sorumluluk alanı dışında olduğu başka bir yer mi var ?

Bu sorulara kurumumuzdaki her çalışanımız olumlu cevap alana kadar Sağlık Sen olarak mücadele ve hak arayışımıza devam edeceğiz.

# tercih

19 Eki 2022 - 23:02 - Memur Haber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.