İÇİŞLERİ BAKANLIĞI KİK TOPLANTISI YAPILDI

Üyesini düşünen, üyesiyle düşünen bir anlayışla sendikacılık yapan Büro Memur-Sen, Büro Hizmet Kolu’nda bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışan kamu görevlilerinin talep ve sorunları için mücadele etmeye devam ediyor.

Üyesini düşünen, üyesiyle düşünen bir anlayışla sendikacılık yapan Büro Memur-Sen, Büro Hizmet Kolu’nda bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışan kamu görevlilerinin talep ve sorunları için mücadele etmeye devam ediyor.
Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Kaan Çetinbaş, Şube Başkanları Cihan Alkan ve Cemal Üstün ile Kamu İşveren Heyeti’nin hazır bulunduğu toplantıda İçişleri Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında çalışan kamu görevlilerinin sorunları masaya taşındı.

Kurum personelinin talep ve sorunlarının konuşulduğu Kamu İdari Kurul Toplantısı’nda alınan kararlar tutanak haline getirilerek imza altına alındı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI KURUM İDARİ KURUL TOPLANITISINDAKİ TALEPLERİMİZ

1.       Adalet bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu gibi sayabileceğimiz birçok kurum banka promosyon anlaşmalarından merkez ve taşra teşkilatı şeklinde yararlanmakta. İçişleri bakanlığı olarak taşra teşkilatının da banka promosyon anlaşmalarında bakanlık merkez teşkilatına dahil edilmesi için gerekli çalışmaların yapılması. Özellikle taşrada maaş promosyon anlaşmalarının günümüz şartlarına uygun olarak revize edilmesi için gerekli çalışmanın yapılması.

2.       Öğle yemeği yardımının, dolu kadroların Bakanlık merkez teşkilatında %90’ı, taşra teşkilatında ise %60’ı esas alınarak belirlenmesi uygulamasının, Bakanlık merkez ve taşra teşkilatında eşit olarak %90 olarak belirlenmesi.

3.       Eski sürücü belgelerinin yenilenme için son tarihin 31.12. 2022 olarak belirlenmesi sebebiyle, gerek vatandaşlar gerekse Nüfus teşkilatında çalışan personelin mağduriyet yaşamaması adına, bu sürenin uzatılması için gerekli çalışmanın yapılması.

4.       Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü İlçe nüfus müdürlüklerince vatandaşa verilen randevuların; masa sayısına göre değil, o an aktif çalışan personel sayısına göre verilmesi. Bu bağlamda NVİGM de bulunan randevu yönetim sisteminin İl Müdürlüğü dışında ilçe müdürlüklerine de açılmasının sağlanması ve bu sayede ilçede bulunan izinli yada raporlu personel sayısının saptanarak gerekli randevuların bu şekilde verilmesinin sağlanması için çalışma yapılması.

5.       Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sürücü belgelerinden eski tip sürücü belgelerin için 2 TL, yeni tip sürücü belgelerinin değişimi içinse 65 TL emniyet vakıfına aktarılmaktadır.  Bu kapsamda elde edilen gelirden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü döner sermayesine de aktarımda bulunulması ve bu sayede NVİGM merkez ve taşra teşkilatında çalışan personelin de faydalanmalarının sağlanması.

6.     Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan sınavlarda kimlik temini için açık bulundurulan ilçe nüfus müdürlüklerinde görevli personellere sınav ücreti ödenmesi.

7.       Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatına Nüfus Hizmetleri Uzmanı kadrosu ihdas edilerek bu kadroların 657 DMK 36 A/11 kapsamına alınarak, bu kadrolara yapılacak atamaların kurum içi sınav yapılmak suretiyle kurum içinden karşılanması.

8.       Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünce yeni hazırlanan “İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Yönetmelik” hükümlerinde belirtilen taşra teşkilat birimlerinin ivedilikle oluşturulması

9.       İçişleri bakanlığı bütçesinden derneklere yardım yapılması hakkında yönerge kapsamında projelerden faydalanan derneklerin denetiminde bulunan personele denetim ücreti tahsis edilmesi

10.  112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüklerinin yemek ve servis ihtiyacın karşılanması için gerekli çalışmanın yapılması.

11.  112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğünde hizmet alımı personelinin grup sorumlusu olarak görevlendirilmesi uygulamasına son verilmesi.

12.  112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüklerinde iş yoğunluğundan dolayı görevli müdürün işlere yetişememesinden dolayı ara kadrolara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple 112 acil çağrı müdürlüklerinin daha etkin çalışabilmelerinin sağlanması için ara kadroların tahsis edilmesi sağlanmalıdır.

13.  112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü’nde görevli çağrı karşılama personeline verilen iş kıyafetlerinin yazlık ve kışlık olmak üzere her yıl düzenli olarak verilmesi.

14.  112 Çağrı Merkezi Müdürlüklerinin YİKOP bünyesinden çıkarılarak Valiliğe bağlı müdürlük, başkanlık şeklinde yapılandırılması.

15.  112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü, İlçe Nüfus Müdürlüğü ve İlçe yazı işleri müdürlüklerindeki personel eksikliğini giderilmesi için, İçişleri Bakanlığının 2022 Yılı 4/B sözleşmeli personel alımı sonucu, yeterli sayıda personelin ihtiyaç duyulan müdürlüklere tahsisi.

16.  Sağlık-Sen 6. Dönem Toplu sözleşmede kazanımı olan doğum yapan personele 2 yıl gece nöbeti verilememesini içeren, doğum yapan sağlık çalışanlarının süt izni bitiminden itibaren isteğe bağlı olarak gece nöbeti tutabileceğine ilişkin kazanıma, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüklerinde vardiyalı çalışanlarında dahil edilmesi için çalışma

17.  7. Dönem Toplu sözleşmede görüşülmek üzere gündemimizde olan İçişleri Bakanlığında teknik işlerin yapıldığı (Nüfus ve Vatandaşlık İşleri merkez ve taşra birimleri, 112 Acil Çağrı Merkezleri, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları vb.) birimlerimiz için koruyucu giyim yardımı için çalışmanın Bakanlık tarafından da yapılmanın sağlanması

18.  7. Dönem Toplu sözleşmede görüşülmek üzere gündemimizde olan Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı personelinin il özel idare personelinin yararlandırıldığı sosyal denge tazminatından aynı usul ve esaslar çerçevesinde yararlandırılmasının sağlanması için gerekli çalışmaların yapılması                                                   

19.  7. Dönem Toplu Sözleşmede görüşülmek üzere gündemimizde olan, Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Hakkında Yönetmelik kapsamında yapılan, giyecek yardımının artırılması.

20.  Bakanlık Merkez ve Taşra teşkilatında çalışan personelimizin moral ve motivasyonun artırılması, personelin kendilerini güncel tutabilmeleri ve iletişim becerilerinin arttırılması için belli periyotlar halinde eğitim seminerleri düzenlenmesi.

21.  Büyükşehirlerde İçişleri Bakanlığı taşra teşkilatında Valilik bünyesinde görev yapan personelin çocukları için kamu kurum ve kuruluşlarına ait mevcut gündüz bakım evi ve kreşlerinden faydalanmalarına ilişkin gerekli çalışmanın yapılması.

22.  Bakanlık merkez teşkilatında bulunun kreşin şartlarının iyileştirilmesi ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün kreş ihtiyacının karşılanması için gerekli çalışmanın yapılması.

21 Eki 2022 - 17:18 - Memur Haber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.