Türk Sağlık-Sen Hekim Çalıştayı Düzenledi!

24-27 Kasım 2022 tarihleri arasında Hekim Çalıştayımızı düzenleyerek ” Birlikte Güçlüyüz” temasıyla ilk çalıştayımızı gerçekleştirmiş olduk.

Açılışını Genel Başkan Yardımcımız Mustafa Köse’nin yaptığı çalıştayda ilk olarak Hekim Komisyonu Üyemiz Öğretim Görevlisi Dr. Mehmet Ali Tokgöz bir konuşma yaptı. 

Tokgöz konuşmasında çalıştayda Türk hekimlerinin sorunlarının kapsamlı bir biçimde tartışılarak, çözüm önerilerinin belirleneceğini belirtti. 

Tokgöz Türk Sağlık-Sen’in Türk hekimleri adına gerekeni her zaman yapmaktan asla geri durmadığını ifade ederek çalıştayında önemli bir istişare toplantısı olduğunu vurguladı. 

Tokgöz’ün ardından kürsüye gelen Genel Başkanımız Önder Kahveci  sözlerine vatan müdafaasında şehit düşen tıbbiyelilerden bugüne, alçakça saldırılar sonucunda veya covid 19 gibi hastalıklarla mücadele ederken görev şehidi olan tüm doktorlarımızı anarak başladı. 

Türk hekiminin Tıbbiyeli ruhunu ve ideallerini taşıdığı vurgulayan Genel Başkanımız Önder Kahveci hekimlerimizin yaşadıkları sorunların çözülmesi gerektiğini kaydetti. 

187 bin hekimin görev yaptığının altını çizen Genel Başkanımız Önder Kahveci “ Hekimlerimizin aşırı iş yükü var. OECD ülkelerine göre neredeyse iki katı fazla çalışıyorlar. Şiddet ve mobbing devam ediyor. Israrlı talebimiz olan kamu sağlık kurum ve kuruluşlarının sıfır toleranslı alan ilan edilmesi, tüm kurumların girişine x ray cihazı konulması gibi elzem önlemler süratle alınmalıdır.” dedi.

Kamu sağlık alanındaki ücretler meselesinde uzun zamandır dile getirdikleri talebin tek kalem maaş olduğunu belirten Genel Başkanımız Önder Kahveci tüm ödemelerinde emekliliğe yansıtılması gerektiğini ifade etti. 

Hekimlerin bir başka önemli meselesinin Türk Tabipler Birliği olduğunu belirten Genel Başkanımız Önder Kahveci “ Türk Tabipler Birliği mevcut yönetiminin Türk hekimleri ile hiçbir alakası yoktur. Meslek odası olmasına rağmen meslekle de alakaları yoktur. Türk ordusuna iftira, Türkiye’nin düzenlediği terör operasyonlarına karşı durma, Türkiye’nin aleyhine her ne varsa orada bulunma gibi bir misyonu kendilerine belirlemişlerdir. Türk Hekimleri bu yapıdan mutlak suretle kurtarılmalıdır. Hekimlerimizde bu zihniyete karşı ortak hareket etmelidir.” dedi.

Türk Hekimlerinin sorunlarına karşı her zaman gerekeni yaptıklarını yapmaya da devam edeceklerini kaydeden Genel Başkanımız Önder Kahveci “ Biz sürekli sahada çalışanlarla bir arada olduğumuz gibi, istişareleri de birlikte yapıyor, sorunları tespit ederek çözüm önerileri geliştiriyoruz. Bu anlamada çalıştaylarımızı başlattık. İlk olarak hekim çalıştayımızı düzenliyoruz. Ardından Sağlık Meslek Mensupları çalıştayımızı yapacağız, İşyeri temsilcilerimizle bir araya geleceğiz ve kadın çalıştayımızı gerçekleştireceğiz. Bugün burada çalıştayımıza katılarak çok önemli katkılar sunacak olan tüm hekimlerimize teşekkür ediyor ve kolaylıklar dilmiyorum” dedi. 

Genel Başkanımız konuşmalarının ardından komisyon toplantılarına geçildi. Hekimlerimiz 7 ayrı komisyonda ( Sağlıkta Şiddet ve Mobbing Komisyonu, Çalışma Şartlarını Değerlendirme Komisyonu, Çalışma Ortamı ve Sağlık Kurumlarını Değerlendirme Komisyonu, Ücretler Komisyonu, Sosyal ve Özlük Hakları Komisyonu, Eğitim ve İstihdam Komisyonu, Örgütlenme ve Aidiyet Çalışmaları Komisyonu ) kapsamlı bir çalışmalar hazırlayarak raporlarını oluşturdular. 

Hazırlanan raporların çaprazlanmasının ardından Komisyon başkanı hekimlerimiz tarafından bu raporlar çalıştaya katılan hekimlerimize okundu. Hekimlerimizde raporlarda yer alan maddelerle ilgili görüşlerini ifade ettiler. 

Komisyon çalışmalarının sonlanmasını ardından Genel Başkanımız Önder Kahveci bir kapanış konuşması gerçekleştirdi. 

Genel Başkanımız Önder Kahveci çalıştayımızda muazzam bir çalışma ile çok önemli tespitlerin yapıldığını belirtti.  Çalıştayla tespit edilen Türk hekiminin sorun, talep ve çözüm önerilerinin bir kitap halinde tüm ilgili kurum ve kuruluşlara iletileceğini kaydederek çalıştaya katılıp katkı veren tüm hekimlerimize teşekkür etti. 

Kapanış konuşmasının sona ermesinin ardından Hekim Çalıştayımız tamamlanmış oldu.

28 Kas 2022 - 20:13 - Memur Haber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.