Okullarımız BELEDİYE MODELİ ile Nefes Aldı

Sendikacılık, Doğu kültüründe (10.yy.) Ahilik teşkilatıyla Batı kültüründe ise sanayi devriminin (18.yy.) ardından ortaya çıkmıştır. Temel gayesi, özelde emekçi sınıfının örgütlenmesiyle çalışanların sosyal, ekonomik hak ve çıkarlarını arama mücadelesidir.

Sendikacılık, Doğu kültüründe (10.yy.) Ahilik teşkilatıyla Batı kültüründe ise sanayi devriminin (18.yy.) ardından ortaya çıkmıştır. Temel gayesi, özelde emekçi sınıfının örgütlenmesiyle çalışanların sosyal, ekonomik hak ve çıkarlarını arama mücadelesidir. Genelde ise insanların temel haklarını korumak olup refah payının artması için kolektif bir çalışma yürütmektir. Sendikalar, bu değerleri elde etme gayretiyle bir araya gelen insanların bulunduğu çatılardır.

Demokratik ülkelerde olmazsa olmaz bir kurum haline gelen sendikalar, hak arayışı, iş sağlığı ve güvenliği, ücret artış talebi, emeklilik ve sosyal haklar gibi alanlarda başta üyeleri olmak üzere çalışanların haklarının güvence altına alınması, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve çalışma barışının sağlanması gibi işlevleri bulunan, gücünü örgütlülüğünden alan yapılardır.

Ülkemizde işçi sendikacılığının tarihi nispeten daha eskilere (1947) dayansa da kamu sendikacılığı çok zorlu yollardan geçilerek, çetin mücadeleler sonucu ancak 2001 yılında hayata geçirilebilmiştir.

Merhum Genel Başkanımız Mehmet Akif İnan ve arkadaşlarının bir masa ve birkaç sandalye ile başladıkları ve bugün alanında Türkiye’nin en büyük örgütlü gücü olan Eğitim-Bir-Sen, sendikacılığa farklı bir bakış açısı getirmiştir. Yakmadan, yıkmadan, kırmadan, dökmeden de hak aramanın mümkün olduğunu herkese göstermiştir.

Sendikacılığın en önemli hususlarından birisi de taleplerin gerçekleşmesi için uzun bir sürecin olabileceğini bilmektir. Bazen çok küçük bir kazanımın elde edilmesi dahi yılları bulabiliyor. İşte bu yüzden haklı taleplerden asla vazgeçmeden, pes etmeden, azimle bu mücadeleyi sürdürmek gerekir.

Okullara bütçe gönderilmesi meselesi bu yazdıklarımıza harika bir örnektir. Eğitim-Bir-Sen Genel Merkezimizin talep ve gayretlerinin yanında Eğitim-Bir-Sen Adana Şube yönetimine seçilmemizden sonra (10 yılı aşkın bir süredir) bizim de ısrarla dile getirdiğimiz ve gerçekleşmesi için çokça emek sarf ettiğimiz bir husustur bütçe meselesi.

Eğitim-Bir-Sen Adana Şube Başkanlığını devraldıktan sonra gündeme taşıdığımız ve adına “Belediye Modeli” dediğimiz bu talebimizin içeriği kısaca şuydu: "İlgili bakanlık (MEB), okullarımıza öğrenci ve öğretmen sayılarıyla fiziki ihtiyaçlarına göre bütçe ayırsın. Okulların ihtiyaçları da bu bütçeden karşılansın."

Belediye Modeli dememizin nedeni de gayet açık. Biliyorsunuz, belediyeler de İller Bankası’ndan nüfuslarına oranla bütçeden pay almakta ve hizmetlerini bu bütçeye göre yapmaktadırlar.

Yıllarca okullarda yöneticilik yapmış biri olarak Belediye Modeli teklifimiz hayata geçtiğinde kayıt dönemlerinde okullarda yaşanan tartışmaların da önüne geçileceğine inanıyorduk. Hatırlayın; bir öğrenci okula kaydolacağı zaman okullarımızda bağış vb. adlar altında yardımlar toplanmaktaydı. Bu bağışlar, okullarımızın ihtiyaçlarını gidermede kullanılıyor ve böylece çocuklarımız daha güzel şartlarda eğitim alabiliyorlardı. Biz ise bu uygulamanın yanlış olduğunu, zira okul idarecilerimizin ve öğretmenlerimizin aslî işinin eğitim ile uğraşmak olduğunu ve okullara para bulmanın eğitim çalışanlarımızın işi olmadığını ifade ediyorduk. Dikkat ettiyseniz bu yıl ilk kez medyada kayıt parası tartışmasına dair haberler yer almadı. Çünkü okullarımızın ihtiyaçları kendilerine ayrılan bütçelerle giderilmiş oldu.

Bu kapsamda, onlarca yılın ardından 2022- 2023 eğitim-öğretim döneminde ilk kez temel eğitimdeki okullarımızın tamamının hesabına bütçeden para aktarıldı. Okullarımıza ayrılan bütçelerin yeterli olup olmaması hususu başka bir tartışmanın konusu olmakla beraber bizler, bu durumun çok önemli bir adım ve mühim bir kazanım olduğunu düşünmekteyiz. İnanıyorum ki bu uygulama yasal bir çerçeve altına alındığında eğitim çalışanlarımız daha rahat bir nefes alacaktır.

Okullara bütçe gönderilmesine onay veren başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, bu konuda ortaya önemli bir irade koyan Millî Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer’e buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. İnancımız ve beklentimiz odur ki bir sonraki aşama olarak bu husus yasal bir zemine de oturtulur ve bugüne kadar yaşanan tartışmalar son bulur.

Büyük kazanımlar, büyük ve zorlu mücadelelerin ardından gerçekleşir. Belediye Modeli dediğimiz bütçe uygulaması da böyle bir kazanımdır. Hayırlı olsun.

Mehmet SEZER

Eğitim-Bir-Sen Adana Şube Başkanı

22 Ara 2022 - 22:01 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.