MEB 2023 uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik başvuruları nasıl yapılacak?

MEB 2023 uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik başvuruları nasıl yapılacak? Millî Eğitim Bakanlığınca uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik ile ilgili yeni kılavuz yayımlandı. İşte detaylar...

Milli Eğitim Bakanlığından  uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik için yeni bir kılavuz yayımlandı. Yayımlanan kılavuzun içinde birtakım aşamalar ile ilgili bilgilendirme ve sıkça sorulan sorulara cevaplar içeriyor.

Uzman Öğretmenlik ve başöğretmenlik şartları nelerdir?
Öğretmenlik kariyer basamaklarında ilerlemeye ilişkin şartlar, Öğretmenlik Meslek Kanunu ve bu Kanun’un ilgili hükümleri doğrultusunda hazırlanan Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği ile belirlenmiştir.

AÇIKLAMALAR İÇİN TIKLATINIZ!

Bu mevzuat hükümlerine göre aşağıda sıralanan şartların sağlanması gerekmektedir:


1. Öğretmen olmak: Eğitim öğretim hizmetlerini yürüten öğretmen (okul müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları dâhil) olmak.

2. Kıdem: Uzman öğretmenlik için öğretmenlikte 10 yıl, başöğretmenlik için ise uzman öğretmenlikte 10 yıl kıdeme sahip olmak.

3. Disiplin: Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası bulunmamak.

4. Eğitim: Uzman öğretmenlik için 180 saat, başöğretmenlik için 240 saat eğitim almış olmak.

5. Mesleki gelişim çalışması: Uzman öğretmen ve başöğretmenlik için öngörülen mesleki gelişim çalışmalarını yapmış olmak.

6. Sınav: Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik için düzenlenen sınavda 70 ve üzeri puan almak.

UZMAN ÖĞRETMEN VE BAŞÖĞRETMEN UNVANLARINA BAŞVURMAK İÇİN ÖNCELİKLE NE YAPILMASI GEREKİR? 

MEBBİS’te yer alan bilgilerin güncel olması için; 22-29 Mayıs 2023 tarihleri arasında, bilgilerin kontrol edilerek varsa gerekli düzeltmelerin yapılması sağlanmalıdır.

Örneğin:

  İletişim bilgileri (cep tel ve e-posta)

  Öğrenim durumu

  Kariyer basamaklarına esas hizmet yılı

  Öğretmenlik Kariyer Basamağı

 Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası durumu

 Engel durumu

 MEBBİS’e yüklenebilecek durumda olan mesleki gelişim çalışmaları

 Görevlendirme bilgileri vb.

EĞİTİM PROGRAMI’NA BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR? 

Ø  Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı’na, yazılı sınav başvuru tarihinin son günü olan 04 Ekim 2023 tarihi itibarıyla öğretmenlikte en az on yıl hizmeti bulunanlar ve hâlen öğretmen olarak görev yapanlar başvuruda bulunabilir.

Ø  Başöğretmenlik Eğitim Programı’na, yazılı sınav başvuru tarihinin son günü olan 04 Ekim 2023 tarihi itibarıyla uzman öğretmenlikte en az on yıl hizmeti bulunanlar ve hâlen uzman öğretmen olarak görev yapanlar başvuruda bulunabilir.

AYLIKSIZ İZİNDE OLANLAR VEYA GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMA CEZASI ALANLAR BAŞVURUDA BULUNABİLİR Mİ?
Ø  Aylıksız izinde olanlar ile görevden uzaklaştırılanlar, aranan şartları taşımaları hâlinde Eğitim Programı’na başvuruda bulunabilirler.

2022 YILI EĞİTİM PROGRAMI’NI TAMAMLAMAYANLAR YENİDEN BAŞVURU YAPACAKLAR MI?
Ø  Bu durumda olanların da yeniden başvuru yapması ve 2023 yılı Eğitim Programı’nın tamamına katılmaları gerekmektedir.

2022 YILI EĞİTİM PROGRAMI’NI TAMAMLAYANLAR YENİDEN BAŞVURU YAPACAKLAR MI?
Ø  2022 yılında uygulanan Eğitim Programı’nı tamamlayarak seminer belgesi aldığı hâlde herhangi bir nedenle söz konusu unvanı alamayanların seminer belgesi, 2023 yılı için de geçerli olacaktır. Bu durumda olanlar istemeleri hâlinde başvuru yapmaksızın söz konusu eğitimlere bu yıl da katılabilirler.

Ekli Dosyalar

01 Haz 2023 - 20:56 - Memur Haber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.